Müziğin izinde 4 kardeş şehir kitabı çıktı
  • Reklam

Müziğin izinde 4 kardeş şehir kitabı çıktı

Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir Şanlıurfa, Harput/Elazığ, Kerkük, Bakü kitabı çıktı. Araştırmacı Yazarlar Salih Turhan, Abuzer Akbıyık, Mehmet Kurtoğlu ve Şemsettin Küzeci tarafından hazırlanan Müziğin İzinde 4 Kardeş şehir kitabı,2019 Göbeklitepe Yılı kapsamında Şanlıurfa Haliliye Belediyesi tarafından yayınlandı.

01 Nisan 2019 - 18:58

Kitabın Yazarlarından THM Sanatçısı, Araştırmacı Salih Turhan kitapla ilgili şunları ifade etti “686 sayfalık kitabımızda,Şanlıurfa, Harput/Elazığ, Kerkük, Bakü olmak üzere dört şehrin tarihçesi, ortak (çeşitleme) özellikleri taşıyan 112 türkü ile yine üç şehrin ve Bakü’yü Temsilen Azerbaycan müziğinden karakteristik türkü (250 adet) , yine ortak geçmişten günümüze emeği geçen bir kısım mahalli, profesyonel ses ve saz sanatçılarının fotoğraflarına da yer verilmiştir. Bu kitabın yayınlanmasına öncülük eden Haliliye Belediyesi kurucu başkanı Sayın Fevzi Demirkol’a, Projeye paydaş olan ELFED Genel Başkanı Sayın Faik İçmeli’ye, akademik yazısı ile özel katkıda bulunan Dr. GüldaÇetindağSüme’ye, kitapta yer alan türkülerin dijital nota yazımını gerçekleştiren Murathan Turhan’a, Uğur Karagöz’e yine kitabın kapak tasarımını ile matbaa ön hazırlığını yapan Bordo Çözümevi/ C.Fahri Turhan’a,  baskıyı gerçekleştiren MC Matbaa ve Zinde Yayıncılık yetkililerine yazarlar adına teşekkür eder, bu çalışmanın Şanlıurfa’dan ışık saçarak ulusal ve uluslararası kültür sanat çevrelerine faydalı olmasını dilerim” dedi.

Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir kitabı, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda Şanlıurfa, Harput, Elazığ, Kerkük ve Bakü müziklerinin sahnelendiği konserde, okuyucu ile buluştu.

Konser programına Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik veElazığ Dernekler Federasyon Genel Başkanı Faik İçmeli, Belediye Meclis Üyeleri ve müzik severler katıldı. Konserin açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Fevzi Demirkol “Elazığ/Harput, Kerkük, Urfa ve Bakü, bir babanın 4 evladı gibidir. Bu kardeşlik, kadimden beri de devam etmektedir. Şanlıurfa’nın, Elazığ/Harput, Bakü ve Kerkük’ün de müziğinde ortak değer vardır. Müzik birleştiren bir unsurdur. Şarkısıyla, türküsüyle, ilahisiyle, hoyratıyla, gazelleriyle birlikte bu 4 kardeş şehir bir ortaklık arz etmektedir” dedi.

Konser gecesinde kitabın yazarlarına ve konsere katılan sanatçılara plaket verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bireysel silahlanmaya hayır
Bireysel silahlanmaya hayır
Karaköprü STEM merkezine büyük onur
Karaköprü STEM merkezine büyük onur