Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehirin Türküleri Seslendirildi
  • Reklam

Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehirin Türküleri Seslendirildi

Haliliye Belediyesi tarafından 2019 Göbeklitepe Yılı kapsamında düzenlenen Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir, Şanlıurfa, Harput/ Elazığ, Kerkük ve Bakü müziklerinin sahnelendiği konser ilgi gördü.

24 Mart 2019 - 18:33 - Güncelleme: 24 Mart 2019 - 18:41

Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 2019 Göbeklitepe Yılı etkinlikleri kapsamında Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir adlı konseri düzenlendi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda Şanlıurfa, Harput/ Elazığ, Kerkük ve Bakü müziklerinin sahnelendiği konsere Başkan Fevzi Demirkol ve eşi Adile Demirkol ile Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Elazığ Dernekler Federasyon Genel Başkanı Faik İçmeli, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve müzik severler katıldı.

 

Gecede ilk olarak Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol konuştu. Demirkol, 4 şehrin kadimden bugüne kardeş olduğunun altını çizerek, “Elazığ Harput, Kerkük, Urfa ve Bakü, bir babanın 4 evladı gibidir. Bu kardeşlik, kadimden beri de devam etmektedir. Şanlıurfa’nın, Elazığ Harput, Bakü ve Kerkük’ün de müziğinde ortak değer vardır. Müzik birleştiren bir unsurdur. Şarkısıyla, türküsüyle, ilahisiyle, hoyratıyla, gazelleriyle birlikte bu 4 kardeş şehir bir ortaklık arz etmektedir” dedi.

El FED Federasyonu Genel Başkanı Faik İçmeli ise konuşmasında, “Özellikle bizi misafir eden çok değerli Haliliye Belediye Başkanımız Fevzi Demirkol’a çok teşekkür ediyorum. Amacımız bu dostluğumuz daim olsun. Biz buna hazırız” ifadelerini kullandı.

 

Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz da, “Böyle bir gecede, 2019 Göbeklitepe Yılı Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir konserinde sizlerle beraber olmaktan çok mutlu memnun oldum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından program, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Nüriyye Hüseynova’nın konuk sanatçı ve İstanbul Devlet THM Sanatçısı Salih Turhan’ın Genel Sanat Yönetmeni olduğu müzik ziyafeti ile devam etti. Şanlıurfa, Harput/ Elazığ, Kerkük ve Azerbaycan/ Bakü yöresi müziklerinin sahnelendi.

 

TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçıları İclal Akkaplan ve Elvan Sevim, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet THM Korosu Ses Sanatçılar Salih Turhan ve Halil Altıngöz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet THM Korosu Şefi Bakır Karadağlı, Mahalli Ses Sanatçısı Yalçın Turhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet THM Korosu Ses Sanatçısı Suzan Bulduk, TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı Ahmet Tuzlu ve THM Ses Sanatçısı Ahmet Benne, gecede sahne alan ses sanatçılarına katılımlarından dolayı plaket verildi.

Plaket töreninde konuşan Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol; 2014 yılında başladığımız Göbeklitepe’yi tanıtmaya çalıştık. Çeşitli alanlarda göbeklitepeyi tanıtmaya çalıştık.Göbeklitepe film festivali düzenledik.13 devlet 328 öğretim görevlilerinin katılımı ile sempozyumlar düzenledik. Ta güney afrikada göbeklitepeyi tanıtmaya başladık.Biz bunları yaparken beyhude işlerle uğraşan boş işlerle  uğraşıyor dediler.Biz göbeklitepe olayını 2014 yılında kavramıştık. 2018 yılında unesco dünya kültür mirasına girdi.2019 yılında ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile çalışmalarımızı bu istikamette olduğunu ve bu güne kadar ki çalışmalarımızın doğru olduğunu 5 sene ortaya çıktı. Yaptığımız çalışmalardan gelecek nesiller faydalanacak. Gelecek şanlıurfa’nın, gelecek Türkiye’nin gelecek Türkmenelinin ve gelecek türk dünyasının olacaktır. Dedi.

2019/03/2019-03-24-18-36-42.jpg
2019/03/2019-03-24-18-39-12.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek