Müzik Sempozyumu Kısas Aşıklar Geleneği Resitali ile başladı
  • Reklam

Müzik Sempozyumu Kısas Aşıklar Geleneği Resitali ile başladı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2018 Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa'da Müzik Sempozyumu ve Etkinlikleri” Tarihi Barutçu Han’da düzenlenen Kısas Aşıklar Geleneği Resitali ile başladı.

16 Kasım 2018 - 15:40 - Güncelleme: 16 Kasım 2018 - 17:11

Müzik şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan etkinliklerin startı verilirken Âşıklık geleneğinin örnekleri tekrar yaşatıldı.  İlk olarak Genç Aşıklar gurubu sahne alırken ardından UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen Aşık Sefai mahlaslı Mehmet Acet bir birinden güzel eserler ile gelen yerli ye yabancı konuklara müzik dolu anlar yaşattı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Geçmişten günümüze Müzik Sempozyumunun ve Etkinliklerinin birinci adımını Gümük Handaki etkinlikler ile başlattıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, “Bu gün Aşık Sefai ve ekibine teşekkür ediyorum. Şanlıurfa’daki Aşıklık geleneğinin değerli üstatlarından biri. Etkinlik kapsamında davul ritim şovlarımız ile sıra gecesi ekibimiz sahne alacak, Dengbej kültürü diye adlandırdığımız geçmişteki hikâyelerimizi müzik ile birleşiminin burada bu Sempozyumda göreceğiz. Şanlıurfa’mızın geçmişten bu güne kadar ki müzik kültürünü kitaplaştırmak ve bir eser olarak ortaya koymak adına Sempozyum başlattık. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemiz her zaman olduğu gibi ilkleri yapmaya devam ediyor. Bunları da yurt içi ve yurt dışında tanıtmaya devam ediyoruz bu kapsamda bu programları ve etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Aşık Sefai olarak bilinen Sanatçı Mehmet Acet ise, “Bu Sempozyumun Şanlıurfa’da olması bizler için gurur verici bir durum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi’ye teşekkür ediyoruz bu tür etkinlikleri hazırladığı için. Şanlıurfa, Uluslarası UNESCO Müzik şehri olma yolunda emin adınlar ile ilerliyor ve Büyükşehir Belediyemizin girişimleri ile bu ödülü alacağına eminim. Şanlıurfa’mız müzik şehri olmayı hak ediyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakkallar POS cihazı kullanmalı
Bakkallar POS cihazı kullanmalı
Suruç’lu 25 Muhtar’dan DSİ’ye ziyaret
Suruç’lu 25 Muhtar’dan DSİ’ye ziyaret