Okulda olması gereken çocuklar çalışmak zorunda

Okulda olması gereken çocuklar çalışmak zorunda

Şanlıurfa'daki çocuklar; ayakkabı boyacılığı, simit satıcılığı ve çöp toplama gibi birçok alanda ekmek parası için çalıştırılıyor

11 Kasım 2017 - 11:32

Çocuklar, aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çalıştıklarını, çalışmaktan başka çareleri olmadığını ifade ediyorlar. Çalışan çocukların büyük bölümünü ise Suriyeli çocuklar oluşturuyor.

Mehmet Göçebeler; Suriyeliler 20 liraya inşaat işin de çalışıyorlar, 20 liraya çalışınca bizim Urfalı  işçilerimiz çalışamıyor.

Seyid Ahmet O. ; Aileler kız çocuklarını Balıklıgöl’e dilendirmeye gönderiyorlar.

Şanlıurfalı esnaf Mehmet GÖÇEBELER, Bizim Şanlıurfa’nın insanları çocuğu eğitimsiz büyütürler, batı insanlarına bak çocuklarını hep eğiterek, okutarak onlarla hep konuşarak, bizimkiler en ufak bir şey de şiddete başvururlar o çocuğun psikolojisi bozulur, o çocuk ne okul okuyabilir ne başka bir şey yapabilir. Okul okumayınca babası diyor git bir yerde çalış evin nafakasını getir, babası da yaşlıdır, hastadır tek başına evi geçindiremiyor. Eskiden bizim Urfa’da ki bir inşaat işçisi 80 milyon yevmiye alırdı. Akşam evine gelirdi 30 milyonu cebine koyardı 50 milyonunu hanımına verirdi çocuklara harca derdi. Ertesi gün bir iş daha yakalardı yine bir 80 daha alırdı. Yine 30 milyonunu cebine koyar 50 milyonunu hanımına verirdi. Hanımı da gelirdi çarşı da nevresim alırdı, perde alırdı, sofralık alırdı veya başka bir sektör de başka bir şey alırdı ufak tefek piyasa da canlanma olurdu. Şimdi Suriyeliler burada biz kalmalarına karşı değiliz ama ülkemiz de taşkınlık çıkaran Suriyelileri biz istemiyoruz onları göndersinler.

Suriyeli işçiler Şanlıurfa’lı inşaat işçilerini mağdur etti

Göçebeler ; Suriye’de savaş var buraya gelmişler yoksa orada ölecekler bizim vicdanımız bunu kabul etmez Müslüman olarak, bırak daha Müslüman olmayı insan olarak vicdanımız kabul etmez.  Bu sefer bunlar geldiler. Burada 20 liraya inşaat işin de çalışıyorlar, 20 liraya çalışınca bizim Urfalı inşaatçılarımız, başka sektör de olan işçilerimiz çalışamıyor. Bu sefer evde yatıyor. Evde yatınca ne oluyor gidip çocuğunu gönderiyor çalışmaya, çocuklar geliyor buraya abi işçi lazım mı? Burada çalışıyorlar biz de ne yapıyoruz.

İşsizlik uyuşturucuya yöneltiyor

Göçebeler ; Uyuşturucu zaten almış başını gidiyor, şimdi ki gençlerimiz hep eroine düşmüş, esrara düşmüş uyuşturucu almış başını gidiyor. Biz de esnaf olarak ne yapıyoruz? O bir tane alıyor ben bir tane alıyorum çalışsınlar en azından bir iş sahibi, meslek sahibi olsunlar yoksa çocuğun okuması lazım. Bizim Urfa’da ki abilerimiz, büyüklerimiz çocuklarına nasıl eğitim verilir? Çocuk ülkesi ve milleti için nasıl hayırlı bir evlat olur? Öyle yetiştirmesini bilmiyorlar, hemen şiddete başvuruyorlar öyle olmaz çocuk vurulmaz. Çocuğu eğiteceksin! Çocuk sokaklara düşmesin, çocuk vatanı ve milleti için hayırlı bir evlat olsun. Bazıları kırmızı ışıklar da araba camı siliyor, çöp topluyor şimdi o öyle olmazsa gidip dilenecek

Çocukları Balıklıgöl’e gönderip dilendiriyorlar

Amcasının yanında seyyar satıcılık yapan Seyid Ahmet O. İse gazetemize yaptığı açıklamasında ; 14 yaşındayım.Şanlıurfalıyım. Annem ve Babam ayrı. Ben seyyar satıcılık yapıyorum. Ben çocukların çalışmasını istemiyorum. Bizim gibi çocuklar ekmek parası için çalışıyorlar. Ekmek parası bulamayınca anne ve babaları kendilerini vuruyorlar. Çocukları vurmamak gerekiyor. Küçücük kız çocuklarını Balıklıgöl’e gönderip dilendiriliyorlar. Hangi anne ve baba çocuklarını dilendirmeye gönderir. Şanlıurfa’da tüm halkıma duyurmak istiyorum Şanlıurfa’daki tüm çocukların işten çıkarılmalarını istiyorum.dedi.

Temizlik işçiler maske takıp eldiven kullanıyor çocuklar ise yalın olarak çöp topluyor.

Vatandaşlar ise bu çöp kutularına atıklarını yani çöplerini atıyor.bu çöplere atılanlar atılan çöplerde ayırım yapılmıyor. İlaç da atılıyor. Plastikde atılıyor. Cam şiselerde atılıyor. Yemek ve kağıt atıkları da atılıyor.Bu çöplerde atıklar ayrılmadığından insan sağlığına zararlı maddelerde bulunuyor. Temizlik görevlileri çöpleri toplarken ellerinde eldiven, ağızlarında maske var. Ancak, çöp toplayan çocuklar elleri ve ağızları açık. Çöpleri içine giriyorlar. Elleri ile çöpleri karıştırıyorlar. İlaç, serum, sağlıksız bir çok atık ile karşı karşıya kalıyorlar.

 

Sokakta çalışan çocuklara yönelik projelerin artırılması gerekiyor

 

Önceki yıllarda  sokakta çalışan çocuklara yönelik çalışmalar yapılmıştı. Şanlıurfa’da çöp toplayan 18 yaş altı 45 çocuğa ulaşılmıştı. 3 dalda (garsonluk-kaynak-müzik aletleri) mesleki eğitim verilmişti. Bazı Belediyeler sokakta çalışan çocuklara yönelik projeler yapıyor ancak bu gibi projelerin çoğaltılması gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa Sinan Akçıl ile coştu
Şanlıurfa Sinan Akçıl ile coştu
Yılmaz, imam hatiplilerle bir araya geldi
Yılmaz, imam hatiplilerle bir araya geldi