Önen: Polis mesleği, zor ve onurlu bir meslektir
  • Reklam

Önen: Polis mesleği, zor ve onurlu bir meslektir

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Şanlıurfalı Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, bir mesaj yayınlayarak Polisimizin 174. Kuruluş Yıldönümünü kutladı.

07 Nisan 2019 - 18:37

Büyükelçi Önen mesajında Polisimizin, huzur ve güvenin mimarları olduğunu, polis mesleğinin zor ve onurlu bir meslek olduğunu söyledi.

POLİS-HALK İŞBİRLİĞİNİN SAĞLANMASI ÖNEMLİ

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen mesajında, her yıl ülkemiz genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da, 04-10 Nisan tarihleri arasındaki hafta boyunca ‘Polis Haftası’, 10 Nisan günü de ‘Polis Günü’ olarak kutlandığını belirterek, “Polis Teşkilatımız, 174 yıldan beri bu anlamlı görevi başarıyla yerine getirmek suretiyle, Türk Milletinin tüm bireylerinin gönlünde hak ettikleri yeri almış bulunmaktadır. Kanun hâkimiyetini sağlama ve suçlularla mücadele gibi önemli bir görevi yerine getirerek, toplumumuzdaki huzur ve güven ortamını tesis eden Polis Teşkilatımızın, bu anlamlı haftası ve ‘Polis Günü’ düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Polis Haftası içinde düzenlenen etkinliklerin, Polis-Halk işbirliğinin sağlanması, bu mesleğin ve yapılan hizmetlerin toplum yaşamı için öneminin vurgulanması, bu hizmetin daha çağdaş ve verimli şekilde verilebilmesi için polislerimize bir mesaj verilmesi bakımından da, büyük önemi bulunmaktadır. Polis teşkilatımız, modern teknolojiyle desteklenmiş donanımı, mesai kavramı tanımaksızın kamu düzeninin sağlanarak halkımızın huzur ve güvenliğinin sürekli hale getirilmesi için var gücüyle çalışan yüksek eğitimli personeli ve başarılarla dolu mazisiyle ülkemizin köklü kurumlarından biridir. Halkımızın huzur ve güvenliğini, kanunlar çerçevesinde, insan hak ve özgürlüklerine de azami derecede riayet ederek korumakla yükümlü olan polis teşkilatımızın değerli mensupları, görevlerinin gerektirdiği sorumluluk ve fedakârlıkla huzur ve güvenliğimizin teminatı olmayı sürdürmektedirler” dedi.

POLİS MESLEĞİ ONURLU GÖREVDİR

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, açıklamasında şöyle dedi;  “10 Nisan 1845 tarihinden itibaren polis adı altında hayata geçmiş olan Emniyet Teşkilatımız, Polis-Halk işbirliğini sağlayarak ve bireylerde gereken güveni tesis ederek, yerine getirdikleri bu görevlerini, bundan böyle de milletinden aldığı güç ve destekle, başarıyla yerine getireceklerine içtenlikle inanıyorum. ‘Polis Haftası’ ve ‘Polis Günü’ nedeniyle, bu zor, zorluğu ölçüsünde de onurlu görevlerini büyük bir özveriyle ve insan sevgisiyle yerine getirmekte olan tüm emniyet mensuplarımızı takdir ediyorum. Polisimize aile bireyleriyle birlikte, sağlık, huzur ve mutluluklar temenni ediyorum. Vatanı ve milleti uğruna canlarını veren Emniyet mensuplarına da, Allah’tan rahmet, yakınlarına, gazilerimize, emeklilerimize ve bütün Şanlıurfa halkına da esenlikler diliyorum.”

İLK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU (10 NİSAN 1845)

1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 (12 Rebiü’l Evvel 1261)’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.

Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.

Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.

Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbul’da polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür. Taşrada ise güvenlik hizmetleri, Sipahilerden oluşan zaptiyelerle ve Asakir-i Mansure alaylarıyla yürütülmüştür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmensiz sınıf kalmamalı, atamalar kadrolu yapılmalı
Öğretmensiz sınıf kalmamalı, atamalar kadrolu yapılmalı
Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir
Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir