Önen, Urfa’nın kurtuluş bayramını unutmadı
  • Reklam

Önen, Urfa’nın kurtuluş bayramını unutmadı

Usta halk ozanımız Âşık Veysel (Şatıroğlu), ölümünün 46. Yıl dönümünde Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçiliğinde sade bir törenle anıldı. Ayrıca törende Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıl dönümü unutulmadı.

15 Nisan 2019 - 16:12

Törende konuşan ÇHC Pekin Büyükelçimiz Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen, “Usta halk ozanımız Âşık Veysel'i bugün Büyükelçiliğimizde düzenlediğimiz bir etkinlik ile andık. Büyükelçiliğimiz personeli ve Pekin'deki öğrenci arkadaşlarımızdan oluşan müzik gurubu Türk Halk Müziğinin güzide örneklerini misafirlerimiz ile paylaşarak gönülleri fethetti. Vatanseverliğini şiirleriyle de dile getirmiş olan usta halk ozanımız Âşık Veysil’i ölümünün 46. yılında rahmetle yad ediyoruz” dedi.

ÂŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU KİMDİR?

Veysel Şatıroğlu, 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelmiştir. Veysellere yörede “Şatıroğulları” derler. Babası “Karaca” lakaplı, Ahmet adında bir çiftçidir. Veysel’in dünyaya geldiği sıralar, çiçek hastalığı Sivas yöresini kasıp kavurmaktadır. Veysel’den önce, 2 kız kardeşi çiçek yüzünden yaşamlarını yitirmiştir. Aşık Veysel’de çocukluk döneminde çiçek hastalığından bir gözünü kaybetmiş daha sonra babasının elindeki değneğin yanlışlıkla gözüne girince diğer gözünü de kaybetmiştir. Babasının, kendisine oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başlayan Aşık Veysel, 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanışmış ve Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başlamıştır. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. Âşık Veysel, eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şatıroğlu, 1973 Sivas Sivrialan’da hayatını kaybetmiştir.

Âşık Veysel’in vatanseverliğinin, vatana olan borcunu ödeme duygusunun ağırlığı dikkat çekmiştir ve vatan sevgisini şöyle dizeleştirmiştir;

 

“Ne yazık ki bana olmadı kısmet

Düşmanı denize dökerken millet

Felek kırdı kolumu, vermedi nöbet

Kılıç vurmak için düşman başına.

 

Bugünler müyesser olsaydı bana

Minnet etmez idim bir kaşık kana

Mukadder harici gelmez meydana

Neler geldi bu Veysel’in başına.”

URFA’NIN KURTULUŞ BAYRAMI DA UNUTULMADI

Kendisi Şanlıurfalı olan ve Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıl dönümünü de unutmayan ÇHC Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, 11 Nisan Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıl dönümü münasebetiyle de, “Urfa bir ensâr şehridir. Kültür, tarih, irfan şehridir, uzakta olan için hasret diyarıdır. 11 Nisan dayanışmadır, azimdir, zaferdir. Yaşasın Urfalılar teslim olmadı” diyerek, 2 yıl önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı iken Şanlıurfa’da Şanlıurfa’nın yerli ailelerini toplayarak düzenlediği ve şimdikilere örnek teşkil eden toplantısında Türk Silahlı Kuvvetlerimizden (Genel Kurmay Başkanlığı Arşivlerinden) temin edilerek hemşehrilerine sunduğu,  ilk defa dev ekranda yayınlatıp izlettirdiği, Urfa’mızın 11 Nisan destanı “Kurtuluştan Kuruluşa” isimli o yılların çete harbi görüntülerinin izlenmesinin ardından, hemşehrilerinin Kurtuluş Bayramını kutladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfaspor eski başkanından 22 milyonluk bağış sözü
Şanlıurfaspor eski başkanından 22 milyonluk bağış sözü
Suriyeli Zerife yürüyeceği günün hayalini kuruyor
Suriyeli Zerife yürüyeceği günün hayalini kuruyor