Orijin Eğitim Kurumları başarıyı ödüllendirdi

Orijin Eğitim Kurumları başarıyı ödüllendirdi

Orijin Eğitim Koordinatörü Hamza Aybakan; Eğitimin ve öğretimin yanı sıra bilime de verdiği destekle yeni nesilleri yüreklendiren bir kurum olarak bu çabamız devam edecek.

23 Mayıs 2018 - 17:07 - Güncelleme: 23 Mayıs 2018 - 17:12

Tübitak Şanlıurfa Fuarında Şanlıurfa Birincisi olan ve Türkiye’de 22. Olan Muhammed Ömer İnakçı’ya Orijin Eğitim Kurumları yetkilileri de ödüllendirdi.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Yaptığı çalışma ile Tübitak Şanlıurfa Fuarında Şanlıurfa Birincisi ve Türkiye’de 22. Olan Muhammed Ömer İnakçı ile röportaj yaptı.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Muhammed Ömer İnakçı Şanlıurfa Türk Telekom Orta Okulunda okuyorum 8. Sınıf öğrencisiyim.

PROJENİZİ TANITIR MISINIZ?

Biz benzin yakıyoruz ve karbon monoksit gazı çıkıyor, karbon monoksit gazı yanıcı bir gazdır, biz bu gazı neden egzozdan dışarı atıyoruz? Bu gazı değerlendirip tekrar motorda yakmamız lazım, motor 1 – 2 kilometre olsun, istediği kadar götürsün.

PROJENİZİ TASARLARKEN NELER DÜŞÜNDÜNÜZ?

Projeyi tasarlarken düşündüğüm, biz neden egzoz gazı ile çevreye zarar verelim ki? Sonuçta karbon monoksit gazı zehirlenmeler ve hatta ölümlere bile yol açan bir gaz türüdür. Biz bu gazı tekrar yakarak kullanmaya başlayacağız, örneğin Çin’i görüyoruz atom bombası attılar çocukların hepsi engelli doğuyor projenin amacı bunu bir nebze de olsa azaltmak, yer altında ki petrol rezervlerinin kullanımını azaltmak çünkü yenilenemeyen bir enerji olup, Biz bunu niye çok fazla kullanalım ki? Zaten ülkemiz dışarıdan ihraç ediyor bu açığı biraz kapatmak amacıyla da yapılan bir projedir.

PROJEYİ TASARLAMA SERÜVENİNİZİ ANLATIR MISINIZ?

Projenin temelini ben 2 yıl önce acaba nasıl yapabilirim? Diye düşünerek attım, sonra hocalarıma danıştım, hocalarım bu projeyi fuara gönderdi, fuar da kabul edilmeyince ben daha da geliştirmeye başladım projemi. Sonrasında Orijin Eğitim Kurumlarına geldim ve burada ki Kimya hocalarımla, Fen hocalarımla istişare yaptık, eksikliklerimizi belirledik, geliştirmemiz gereken yerleri belirledik, görüşmeler sonucunda da proje gerçek bir şekilde ortaya çıktı. Ben projenin çalışmasını sağlamak amacıyla da amcamın dükkânına gittim, dükkân da tasarlamayı gerçekleştirdik ve projenin çalışmasını sağladık, sonrasında projeyi fuara getirdik ve fuarda büyük ilgi gördü.

PROJENİZİN AMACI NEDİR?

Projenin amacı doğanın kirlenmesini önlemek, fosil yakıtlarının kullanımını azaltmak, benzinin kullanım verimliliğini arttırmak normal bir arabada benzin yaktığımız zaman yüzde 20 oranında verim alıyoruz fakat biz bu proje ile benzinden aldığımız verimi yüzde 50 ila 60 oranına çıkarmayı hedefliyoruz. Size açıklayıcı bir örnek vermek istiyorum, bir litre benzini biz burada 1,5 litre benzine çıkartabiliyoruz çünkü içinde yanması sonucu çıkan karbon monoksit gazını dönüştürerek tekrar kullanmasını sağlayabiliyoruz.

PROJENİZİN FUAR DA ÖDÜL ALDIĞINDAN BAHSETTİNİZ BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Öncelikle projenin patentini aldım, patent grubuna verdim ve onay görüldü. Ödülleri ise, 4006 nolu Tübitak Şanlıurfa fuarında, Şanlıurfa birinciliği, Türkiye’de 22. Olduk. Fuara Vali, Kaymakam, Milli Eğitim Müdürü, yardımcıları geldi onlara da sunum yaptım, fuar da çok büyük ilgi gördü hatta fuar da bir Tübitak görevlisi bana şunları söyledi; Meslek hayatım boyunca senin düzeyinde ki bir çocuğun yaptığı en iyi proje.

HEDEFLERİNİZ VAR MI?

Projenin patentini satmak için belirli bir yaş düzeyi gerekiyor ve o yaş düzeyine ulaştığım da patenti bir otomotiv şirketine satarak bunların üretilmesini sağlamak tabi bu da dünyaya bir katkı sağlamak amacıyladır.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Bu projeyi yaparken arkadaşlarım bana ‘sen bunu neden yapıyorsun? Zaten gerçekleştiremeyeceksin.’ Buradan arkadaşlarıma söylemek istiyorum, eğer bir şey yapacaksanız asla vazgeçmeyin. Bu proje benim 2,5 yılımı aldı ve şuan da meyvelerini toplamaya başladım, eğer bir şey yapacaksanız asla vazgeçmeyin.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN…

 

2018/05/2018-05-23-17-10-25.jpg
2018/05/2018-05-23-17-12-35.jpg

YORUMLAR

  • 7 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret