Özyavuz; Şanlıurfa’nın sorunlarını Meclise taşıdı
  • Reklam

Özyavuz; Şanlıurfa'nın sorunlarını Meclise taşıdı

MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz TBMM’de yaptığı konuşmada Şanlıurfa’nın sorunlarına değindi.

16 Kasım 2018 - 16:37 - Güncelleme: 16 Kasım 2018 - 18:15

Özyavuz, Şanlıurfa’nın sağlık sorunları haf safhada olduğu hastaların başka illere gittiği, çukobirliğin pamuk alımı yapmaması nedeni ile çiftçinin tüccara terk edildiğini, Şanlıurfa’da yol,su ve alt yapı problemleri olduğunu, Elektrik enerjisi, bu ilde bölge çiftçisinin düşmanı hâline getirildiğini ve 6 TL'yi aşan mazot fiyatı, gübre ve tohumdaki astronomik fiyatlar çiftçiyi çok zor durumda bıraktığını belirtti.

Özyavuz konuxmasında ; görüşülmekte olan Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'yle ilgili verdiğimiz önerge üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu ve Türkmen şehri Şanlıurfalı hemşehrilerimi ve yüce Türk milletini saygıyla selamlıyorum.    15 Ekim 1983'te ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 35'inci yıl dönümü kutlu olsun. Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de ilelebet devamını Allah'tan temenni ediyorum.

Şanlıurfa’dan hastalar başka illere gitmektedir.

    Özlavuz; 2,5 milyon nüfusuyla Güneydoğu Anadolu'nun en büyük ili olan Şanlıurfa, Sağlık Bakanlığının yatırımlarından mahrum bırakılmaktadır. Türkiye'nin çoğu illerinde tamamlanan şehir hastanesi, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın birkaç defa, farklı tarihlerde temel atmasına rağmen, hâlen temel seviyesindedir. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tümüne ve 8 milletvekiline sahip Adalet ve Kalkınma Partisinin Hükûmeti neden Şanlıurfa'ya sağlık hizmetleri açısından önem vermemektedir?  Milletvekili seçildiğimiz günden bu tarafa, Şanlıurfa'da yeterli sağlık tesisi ve uzman doktor olmadığından, hastaları başka illere nakil etmek için çok yoğun bir şekilde çaba sarf etmekteyiz. Yerleşik nüfusumuzla birlikte, yanımızda misafir olan Suriyelilerin de sağlık hizmeti için, mevcut sağlık kurumlarından hizmet almak için beklediğini düşündüğümüzde, Şanlıurfa'nın sağlık sistemi içler acısıdır.2019 yılının planlandığı bu günlerde, sağlık açısından şu soruların cevapları Hükûmet tarafından bizlere verilmelidir. Şanlıurfa Şehir Hastanesi ne zaman tamamlanacaktır? Şanlıurfa sağlık sistemi Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminden 2019 yılında ne kadar yatırım alacaktır? Peygamberler şehri Şanlıurfa 2002'den itibaren iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından neden cezalandırılmaktadır?

Şanlıurfa’da yol,su ve alt yapı problemleri var.

 Özyavuz; Şanlıurfa'nın birçok sorunun mevcuttur. Şu anda şehirde belediyelerin çalışmaması yüzünden otopark sorunu vardır, elektrikle ilgili çok büyük sorunlar vardır, yol problemleri var, altyapı problemleri ve su problemleri vardır. Bu hizmetler neden adil bir şekilde Şanlıurfa'da yaşayan vatandaşlarımızı götürülmemektedir? Belediye başkanları şehrin eminidir. Seçildikleri gibi, parti rozetini bırakıp şehirde yaşayan bütün insanlara adil bir şekilde hizmet götürmelidir.

Elektrik enerjisi, bu ilde bölge çiftçimizin düşmanı hâline getirilmiştir

Özyavuz;   Şanlıurfa'nın en önemli sektörlerinden biri de tarım sektörüdür. Tarım sektörü, insan yaşamı ve ülke ekonomisi için hayati önem taşımaktadır. Sektörün tarıma dayalı sanayiye ve ülke ekonomisine sağlamış olduğu katkılar göz önünde bulundurularak bu alandaki sorunların tespiti ve çözüm önerilerini aşağıda sıralamak istiyorum ve burada Hükûmetin dikkatini çekmek istiyorum.   Bu bağlamda, bölgemiz çiftçileri kendi imkânlarıyla açtıkları kuyularla sulama yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar. Organize sanayi bölgelerine tanınan kolaylıkların benzerinin enerji girdileri konusunda çiftçilerimize de tanınması gerekmektedir. Bölgemiz tarımının ana gideri olan ve olmazsa olmazı olan elektrik enerjisi, bu ilde bölge çiftçimizin düşmanı hâline getirilmiştir. İlimiz, tarım alanları çok bol olan bölgelere sahiptir. Harran ve Akçakale bölgesinde açık sulama sisteminde su kaybı, aşırı sulamanın yol açtığı hastalıklar tarımsal girdilerin yükselmesine sebep olmaktadır. Bu sorun, modern sulama imkânlarıyla minimize edilebilir, bunun için de kapalı sulama sistemine geçiş sağlanması gerekmektedir.

Sulama imkanı olmadığından az saıda ürün çeşidi elde edilmektedir

    Özyavuz;  değerli tarım arazilerine sahip olmasına rağmen, Hilvan, Karakeçi, Viranşehir ve Merkez mahallelerinin sulama imkânlarının bulunmaması nedeniyle sınırlı sayıda ürün çeşidi elde edilmektedir. Bölgenin bu dezavantajlardan kurtularak ülke ekonomisine ve bölge çiftçisine ekonomik katkı sağlayacak altyapılarının oluşturulması gereklidir. Bölge tarımının sürdürülebilir olması için destek ve kaynaklar çok önemlidir.

   Çukobirlik bir an önce alıma başlamalıdır

    Özyavuz; Bu destek ve kaynaklara uygulanan kesinti ve blokeler, bölge çiftçisine ve ülke ekonomisine zarar vermektedir. Son yıllarda komşularımızdaki iç karışıklık nedeniyle bölgemizde üretilen tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ticareti olumsuz şekilde etkilenmektedir. Dünya piyasalarında stratejik bir yeri olan pamuğun ülkemizdeki üretiminin yüzde 47'sini Şanlıurfalı çiftçiler üretmektedir. Yüksek randımanlı ve kaliteli pamuğun hak ettiği ekonomik karşılığını alabilmesi açısından burada çiftçilerimiz korumak amacıyla Çukobirlik bir an önce alıma başlamalıdır. Böylelikle çiftçimizin ürününü düşük fiyatlara almak isteyen tekele karşı çiftçimizi korumuş olacağız, tarımı destekleyen kooperatifler devlet kontrolü ve garantisiyle bölgemizin çiftçisi için kurulmalı ve çalıştırılmalıdır. Bilindiği gibi bu yıl yaşanan olumsuz ekonomik dalgalanma çiftçimizi de ayrı şekilde etkilemiş ve tarım girdileri neredeyse iki katı oranında artmıştır. Gübre, tohum, işçilik, yakıt benzeri birçok kalemdeki masraflar neredeyse yüzde 100 artışla bölgede tarımın yapılmasını çok zor hâle getirmiştir. 6 TL'yi aşan mazot fiyatı, gübre ve tohumdaki astronomik fiyatlar çiftçiyi çok zor durumda bırakmaktadır.

Çırçır fabrikaları ve tüccarlar bu durumu fırsat bilip fiyatı iyice kırıyor ya da ürün alımı yapmamaktadır

Özyavuz, Bu konuda en somut durum Urfa pamuğunda yaşanmıştır. Sezon başında pamuk fiyatını 4,6 TL olarak açıklayan ÇUKOBİRLİK fiyatın arkasında durmamış, ürünün fiyatı 3,2 TL'ye kadar gerilemiştir. Bu yüzden çiftçi tüccarın insafına terk edilmiş, şu anda Çukobirlik alımları durdurmuş, gelen pamuğu da depolarda bekletmektedir. Aynı zamanda çırçır fabrikaları ve tüccarlar bu durumu fırsat bilip fiyatı iyice kırıyor ya da ürün alımı yapmamaktadır. Geçen yıl 3 TL'ye satılan pamuk girdileri neredeyse yüzde 100 oranında artmasına karşın bu yıl 3,2 TL'dir. Elektrik enerjisiyle sulama yapan çiftçimize gelen yüksek elektrik faturaları da ayrıca sorun olmaya devam etmektedir. Şu anda her ne kadar yüzde 65'i devlet desteği sağlansa da elektrik enerjisi faturaları nedeniyle çiftçimiz zor durumda kalmakta, uygulanan blokalar nedeniyle çiftçimiz desteklemesini en az üç ay sonra almaktadır. Şanlıurfa tarımında artan girdiler nedeniyle çiftçimiz ekin ekememe tehlikesiyle karşı karşıyadır ya da bazı ürünlerin ekim alanlarının ciddi oranda azalacağı tahmin edilmektedir. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göçerlerin ramazanda günler süren zorlu yolculuğu
Göçerlerin ramazanda günler süren zorlu yolculuğu
Siverekli öğrencilerden Nijer’e su kuyusu
Siverekli öğrencilerden Nijer’e su kuyusu