Panik Atak hasta yakınları sakin ve sabırlı olmalı
 • Reklam

Panik Atak hasta yakınları sakin ve sabırlı olmalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı (Psikiyatri) Uzm. Dr. Mehmet Zeki Tanırcan ile “Panik Atak” hakkında röportaj yaptı.

22 Haziran 2018 - 15:38

     Tanırcan, . Panik atağın en temel özelliği beklenmedik bir anda ortaya çıkmasıdır. Hastalarımızın çoğu zaman ‘kriz’ adını verdiği bu nöbetlere biz ‘PANİK ATAĞI’ diyoruz.  

Korku aslında tehlikeli durumlarda bize avantaj sağlayan bizi korumaya yönelik hizmet eden gerekli bir duygudur. Mesela, karşımıza bir hayvan çıktığında (kedi, köpek gibi…) korkarız. Korkuyla vücudumuzda sempatik sistemimiz devreye girer. Sempatik sistem tehlikeli durumlarda ya da tehlikeli olduğunu düşündüğümüz durumlarda alarm veren sorunla savaşmak ya da kaçmak için vücudumuzu hazırlayan bir sistemdir.

Atak sırasında hasta yakınlarının sakin ve sabırlı olması, hastayla birlikte paniğe kapılmamaları, hastaya kendisine bir şey olmayacağı yolunda telkinde bulunmaları gerekiyor

 

Panik Atak Nedir?
           Ara ara tekrarlayan ve insanı dehşet içinde bırakan korku nöbetleridir. Panik atağın en temel özelliği beklenmedik bir anda ortaya çıkmasıdır. Hastalarımızın çoğu zaman ‘kriz’ adını verdiği bu nöbetlere biz ‘PANİK ATAĞI’ diyoruz.  Panik Atağı, birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar; 10 – 30 çoğu zaman dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.

 

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma, Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması, Terleme, Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma, Soluğun kesilmesi, Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma, Uyuşma ya da karıncalanma, Üşüme, ürperme ya da ateş basması, Bulantı ya da karın ağrısı, Titreme ya da sarılma, Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme, Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, Ölüm korkusu, Bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlası oluyorsa buna panik atak diyoruz. Dörtten daha az belirtiler görülüyorsa kısıtlı panik atağın tanımını kullanırız.

                Panik Atak Nasıl Oluşur?

Korku aslında tehlikeli durumlarda bize avantaj sağlayan bizi korumaya yönelik hizmet eden gerekli bir duygudur. Mesela, karşımıza bir hayvan çıktığında (kedi, köpek gibi…) korkarız. Korkuyla vücudumuzda sempatik sistemimiz devreye girer. Sempatik sistem tehlikeli durumlarda ya da tehlikeli olduğunu düşündüğümüz durumlarda alarm veren sorunla savaşmak ya da kaçmak için vücudumuzu hazırlayan bir sistemdir. Sonra, hızlı nefes alıp vermeye başlarız: Bu da nefesimiz daralıyor ya da boğuluyormuş, soluğumuz kesiliyormuş gibi hissetmemize, göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissine neden olabilir. Kalp atışlarımız hızlanır, çarpıntı hissedebiliriz ya da kalp atımlarımızı duyumsayabiliriz. Kan basıncımız artar ve kalbimiz özellikle kaslarımıza bol miktarda kan pompalar, terleme, titreme ya da sarsılma, ateş basması hissederiz. Derimize daha az kan pompalanır, uyuşma ya da karıncalanma hissetmemize yol açabilir. Sindirim sistemimize daha az kan pompalanır, bulantı ya da karın ağrısı hissedebiliriz. Kanımızdaki oksijen artar karbondioksit azalır ve beyin kan sirkülasyonu değişir: Kendimizi ya da çevremizi değişmiş, tuhaf ve farklı hissetmemize, kontrolümüzü kaybedebileceğimiz korkusunun oluşmasına neden olabilir.

Panik atak hastasının yakınları ne yapmalı?

Atak sırasında hasta yakınlarının sakin ve sabırlı olması, hastayla birlikte paniğe kapılmamaları, hastaya kendisine bir şey olmayacağı yolunda telkinde bulunmaları gerekiyor.  Her panik atak sırasında acile başvurma ya da defalarca tetkik yaptırma isteği karşısında hastaya bunların gereksiz olduğunun anlatılması öneriliyor.  Hastanın, ‘Panik gelecek’ endişesiyle yapmaktan kaçındığı davranışların düzeltilmesi, uygulamalarında özendirici ve güven verici yaklaşım içinde yardımcı olunması isteniyor. Hastanın panik hastalığından kaynaklanan davranışlarını, ‘Naz’, ‘Kapris’ ya da ‘Rol yapma’ olarak değerlendirmemek gerekiyor. Aksine, böyle durumlarda hastaya destek verilmelidir.

 

                Panik bozukluğu tedavisinde neler yapılır?
                Panik Bozukluğu, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek panik ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Hekim kontrolünde başlanan ilaçlar en az bir yıl kullanıldıktan sonra yavaş yavaş azaltılarak kesilecektir. Diğer kullanılan tedavi yöntemide bilişsel-davranışcı terapi teknikleridir.  Bu terapide hastanın, aslında tamamen “zararsız”olan panik atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, böylece korkularının üstüne gitmesi sağlanarak korkularını yenmesi amaçlanır.Tedavide en iyi sonuç bu iki çeşit tedavinin birlikte uygulanmasıyla alınmaktadır.

            Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

            Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için…

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Remzi gunes
  8 ay önce
  Mükemmel bir doktorsunuz .tedaviniz çok fayda verdi .saygılarımı sunuyorum size
 • Esma guler
  9 ay önce
  Çok teşekkür ediyorum Sayın hocam .verdiğiniz bilgiler için sizin gibi işini iyi yapan doktorlar başınızın tacidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmam Hatipliler yarıştı
İmam Hatipliler yarıştı
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır