PET-BT hastalarının Antep çilesi bitmiyor( Video)

PET-BT hastalarının Antep çilesi bitmiyor( Video)

Yıldırım, Şanlıurfa’da başta akciğer, lenf bezi olmak üzere çeşitli kanser türlerinde tanı ve metastaz aşamasında kullanılan PET-BT cihazının bulunmadığını belirterek, bu cihazın Şanlıurfa’ya getirilmesi için Milletvekillerine ve yetkililere çağrıda bulundu.

19 Mayıs 2017 - 15:19 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 19:14

Müslüm Yıldırım ;Benim milletvekillerinden bir ricam olacak. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ve Halil Özcan’a şöyle bir sorum olacak. Benim eşimin rahatsızlığından dolayı ben bunun farkındayım. Neden Şanlıurfa’mız da PET-BT  film çektiğimiz bir makine yokta biz Antep’e gidiyoruz.  Bunu sağlayamıyorlar mı, getirtemiyorlar mı  Şanlıurfa’ya? Biz buradan yoruluyoruz randevu almak için Antep’e ayrı gidiyoruz, orada randevumuzu alıp gelip burada bekleyip, geri gidiyoruz. Çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Acaba bunun için bir değerlendirme yapabilirler mi? Daha sonra esnaf olarak da işlerimizin çok kesik olduğunu görüyoruz. Sabah gelip akşama kadar siftahsız gittiğimiz günlerde oluyor.

PET filmi kanser teşhislerinde, yayılma durumlarının belirlenmesinde, nedenlerinde ve tedavi biçiminin belirlenmesindeki tüm aşamaları kapsayacak şekilde PET cihazı ile çekilir. PET ile kanser haritası ve nedenleri ortaya çıkarılır. PET bilgisayarlı tomografi ile birleştirilince de bir çok hastalık teşhisinde çok önemli bir görüntüleme yöntemi olur. PET kanser hastaları için özellikle kullanılmaktadır. Akciğer kanserinde, kolon kanserinde, lenf kanserinde, meme ve tiroid kanserlerinde, beyin tümörleri gibi durumlarda PET çekimi yapılır.Tek bir test ile vücudun tüm bölgeleri üç boyutlu incelenebilme imkanı verir, hastalık hakkında erken tanı sağlar, hastalığın evreleri ve tedavinin belirlenmesinde etkilidir, tedavi sonrasında hastalığın tedaviye cevap verip vermediği açıları hastaya kazandırdıklarıdır. Bu sayede gereksiz cerrahi operasyonlardan kurtulmuş olunur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfalı Kudüs Anneleri 26. kez eylem yaptı
Şanlıurfalı Kudüs Anneleri 26. kez eylem yaptı
Suriye-Urfa halkının kardeşce yaşaması için tavsiyeler
Suriye-Urfa halkının kardeşce yaşaması için tavsiyeler