Ramazan ayında beslenmemize dikkat etmeliyiz (Video)

Ramazan ayında beslenmemize dikkat etmeliyiz (Video)

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfalı Diyetisyen Evin Alkan ile röportaj yaptı.

09 Mayıs 2017 - 18:17 - Güncelleme: 17 Mayıs 2017 - 12:27

Eğer oruç tuttuysak midemize bir anda yüklendiysek en azından iftardan 1 – 2 saat kadar sonra yürüyüşe başlayabiliriz.

Özellikle 9 yaş altı çocukların günlük enerji ihtiyaçları çok fazla olduğundan ve gelişmekte olan vücut yapıları olduğundan bu çocukların 9 yaş altı çocukların oruç tutmalarını riskli buluyoruz

65 yaş üstü olan kişilerde kronik rahatsızlıklar olabilir. Kronik rahatsızlık derken diyalize bağlı olabilirler. Veya insülin kullanıyor olabilirler Bu kişilerin de oruç tutmadan önce hekim ve diyetisyenlere başvurmalıdır.

Akli dengesi bozuk olan kişiler,  psikolojik ilaç kullanan kişilerinde  oruç tutmadan önce kesinlikle hekimden onay almaları gerekiyor.

Sizi tanıyabilirmiyiz?

Diyetisyen EVİN Alkan Şanlıurfa doğumluyum. İstanbul bilim üniversitesi mezunu olup 3 yıllık diyetisyenim.

Ramazan ayı yaklaşıyor kimler oruç tutabilir ?

Evet, Ramazanda beslenme ile ilgili çok sorular geliyor, bu sorulara dilerseniz birlikte yanıt verelim. Kimler oruç tutabilir, kimler oruç tutamaz, önce bunları tartışalım. Öncelikle kronik hastalığı olan kişiler ilaç kullanması gereken kişilerin oruç tutabilme konusunda hekimlerine danışmaları gerekiyor. 2. risk altında olan grubumuz diyabetli kişiler diyabetli kişiler özellikle insüline bağımlı olanların hekimlerine sormaları gerekiyor. Hekim onay verdikten sonra bir diyetisyen eşliğinde günlük almaları gereken enerjiyi planlamaları gerekiyor. Diğer grubumuz çocuklar,  özellikle 9 yaş altı çocukların günlük enerji ihtiyaçları çok fazla olduğundan ve gelişmekte olan vücut yapıları olduğundan bu çocukların 9 yaş altı çocukların oruç tutmalarını riskli buluyoruz. Diğer grubumuz gebelik, gebe olan kişiler ve emziktelik döneminde olan kadınlar oruç tutma konusunda bir kez daha düşünmeleri gerekiyor.

Yaşlılar ve psikolojik ilaç kullananlar oruç tutmalı mı?

16 saatlik oruç çok uzun bir süre hipohiaoglisemi karşılaşabilirler. Diğer grubumuz seyahat halinde olan kişiler, seyahat halinde olan kişiler, akli dengesi bozuk olan kişiler,  psikolojik ilaç kullanan kişilerinde  oruç tutmadan önce kesinlikle hekimden onay almaları gerekiyor. Diğer grup 65 yaş üstü olan kişilerimiz. Bu kişilerde kronik rahatsızlıklar olabilir. Kronik rahatsızlık derken diyalize bağlı olabilirler. Veya insülin kullanıyor olabilirler Bu kişilerin de oruç tutmadan önce bir kez daha düşünmeleri gerekiyor. Risk altında ki gruplarımızı da bu şekilde açıklayabiliyoruz.

Sahur ve iftar yemeklerinde neye dikkat edilmeli ?

Sahur ve iftar konusuna gelince sahur genellikle millet olarak atladığımız bir öğe aslında atlatılmaması gereken bir konu 16 saatlik açlıkta biz normal beslenirken günde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün besleniyoruz.. Tabii bu ramazan ayına gelince 2 öğüne düşüyor. İftar ve sahur, sahuru da atlatınca tek öğüne düşüyoruz. Tek öğün olduğu zaman vücut hipohiaoglisemi girebilir. Kan şekerimiz normalin altına inebilir bu da sağlık açısından risk altında olduğumuzu gösterir. Sahur yapmamız gerekiyor. Sahur yaparken neler tüketilmesi gerekiyor. Sahur da neler tüketmeliyiz önce bunları konuşalım. 1 defa kesinlikle protein almamız şart süt olur, peynir olur, yoğurt olur onun dışın da hafif sebze yemekleri olabilir, zeytinyağlı yemekleri tükettikten sonra komposto veya bu arada bunları tükettikten sonra komposto ya da evde sıkılmış meyve suları eşlik edebilir. Bu bizim kan şekerimizi birazcık yükseltecektir. Ve gün içinde kan şekerimiz sahur yaparsak daha geç saatlerde düşer fakat sahursuz bir güne başladığımız zaman sabahın daha erken saatlerinde kan şekerimiz düşmüş olacaktır. Sahurumuzu güzel bir öğünle kahvaltılıkların, hafif sebze yemeklerinin, zeytinyağlıların olacağı bir öğün şeklinde yapmamız gerekiyor.  Bunun ardından bir meyve veya bir meyve suyu ve ya çok az şekerli bir komposto ya da ev yapımı bir limonata ile sonlandırabiliriz, 2 – 3 dilim ekmek bizi kurtarabilir. Tam buğday ekmeği kullanabiliriz tokluk hissimizi artırır. İftara gelince iftarda iftariyelikler, sıcacık pideler bizim ramazan sofralarımız şenlendiriyor ama 1 avuç dolusu pide ile başlayabiliriz iftar menümüze yanında çok hafif bir orta boy kepçe çorbamızı alabiliriz. İftarelik olarak  Sadece tek bir çeşit öneriyorum tereyağı, bal, hurma ve ya zeytin 3’nü aynı anda değil de tek birini alabilirsek bizim için çok daha iyi olur. Bir orta boy kepçemiz ve bir avuç dolusu pidemizi tükettikten sonra ana yemeğe geçiyoruz. Ana yemeğe geçmeden önce bir beş dakikalık bir mola verebiliriz yemeğe bu beynimize doyma sinyallerinin gitmesini de sağlayabilir. Bu şekilde beş dakikalık aradan sonra ana öğüne geçeceğiz ana öğünde neler yememiz gerekiyor? Bir defa yemek sularından uzak durmamız gerekiyor. Yemek suları genellikle Yağ açığı çok yüksek olan şeyler. Bir kuru fasulyenin suyundan ziyade daha çok taneli kısmını tüketmemiz gerekiyor. Ve muhakkak ki et, tavuk ve ya protein değeri yüksek olan bakla gil tarzında beslenmemiz gerekiyor. Yine ekmek dilimlerine dikkat edelim 2 – 3 dilim ekmek bizi kurtarabilir. Daha rahat tutmamızı sağlayabilir. İftarda bol sıvı tüketmemiz gerekiyor. Yalnız bir sıvı yüklemeli  Şeklinde olmamalı bu aralıklarla yani 2 saatte bir saatte bir şeklinde bence Çok yüklenilmeden bol sıvı almamız gerekir. Ekmek gruplarını ve ana yemeği konuştuktan sonra tatlı kısmına geçelim. Tatlı kısmı hep merak edilen,

 Tüketilmesi gereken bir kısım olarak görülür ama tatlı kan şekeri düşüklüğünde ihtiyaç duyduğumuz bir şeydir. Kan şekerimiz yüksek ise yani biz iftar menüsünü çok güzel bir şekilde, yavaş yavaş,  uzun bir süreli çiğneme hareketleri ile sonlandırdıysak buna ihtiyaç duymaya biliriz ama olmazsa olmazlarınız arasındaysa hafif bir tatlı sütlü tatlı şeklinde uygulayabilirsiniz şerbetli ağır tatlılardan uzak durmamız gerekiyor. Güllaç kısmına gelirsek güllacı da haftada 3 kez tüketmemiz gerekir. Bu şekilde iftar kısmını da sonlandırdık tatlı kısmını da konuştuk.

Ramazan ayında spor konusunda neye dikkat etmeliyiz ?

Yürüyüş kısmına gelelim spor çok merak edilen bir konu ne kadar sürede nasıl bir spor izlemeliyiz? Bir defa kardodan uzak durmamız gerekiyor. Eğer oruç tuttuysak midemize bir anda yüklendiysek en azından iftardan 1 – 2 saat kadar sonra yürüyüşe başlayabiliriz. 2 saat beklememiz gerekiyor.. 2 saat sonra çok hafif bir yürüyüş yarım saati dolduracak bir seviyede bir yürüyüş bizi kurtarabilir. Sıvı tüketimine gelelim. Yine çok merak edilen bir konu ne kadar su tüketmeliyiz?  Çok su içen bir grup var ve hiç su içmeyen bir grup var. Bu çok yanlış aslında çok arada derede bir yerde böbreklerimize çok yüklenmememiz gerekiyor. 1 litrelik süt, su tüketen bir insan sahur diye, iftar diye bu 3 litreye biranda çıkarması mükün değil. Hafif aralıklarla aklınıza geldikçe göz önünde bulundurursanız suyu saatte bir şekilde tüketmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Yüz çökmesi yaşayabiliriz. Ramazan ayında çok direncimizi kaybedebiliriz, halsizlik yaşayabiliriz.

Son olarak dini bir vecibeyi yerine getirirken sağlığımızı riske atmayacağımız huzurlu, mutlu ramazanlar diliyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekker ederim.

Ben teşekkür ederim, bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı