Ramazanda kesinlikle sahur yapalım

Ramazanda kesinlikle sahur yapalım

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Diyetisyen Emel Arıkan ile Ramazan ayında spor ve beslenme konusunda röportaj yaptı.

06 Haziran 2018 - 16:05 - Güncelleme: 06 Haziran 2018 - 16:16

Arıkan, İftarda protein, karbonhidrat, hafif yağ içeren sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmeliyiz. İftarı açarken öncelikle bir hurma, bir kepçe çorba, bir bardak ballı, limonlu su şeklinde açabiliriz.

Kesinlikle sahur yapmadan niyet etmememiz gerekiyor, sahurun içeriği daha zengin bir kahvaltıdan oluşabilir günlük diyetlerin dışında yumurta, peynir, ceviz, zeytin yerine ceviz tercih edilirse daha doğru olur.

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Diyetisyen Emel Arıkan, B-FİT’de görev yapıyorum

RAMAZANDA KAÇ ÖĞÜN BESLENMELİYİZ?

Ramazan ayında sahur, iftar, iftardan 2 saat sonra 1. Ara öğün ve 1. Ara öğünden 2 saat sonra da tekrar bir ara öğün şeklinde 4 öğün beslenmemiz doğru olur.

RAMAZANDA NELER YEMELİYİZ?

İftarda protein, karbonhidrat, hafif yağ içeren sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmeliyiz. İftarı açarken öncelikle bir hurma, bir kepçe çorba, bir bardak ballı, limonlu su şeklinde açabiliriz. Fakat tüm gün aç kaldığımız için ve şuan da yaz mevsiminden dolayı günler de uzadığı için iftar da direk olarak yemeğe yüklenirsek hepsi bize yağ olarak dönecektir. Bu yüzden küçük bir kase çorba ardından bir tane hurma şeklinde açıp yarım saat ara vermemiz gerekiyor. Sonrasında porsiyon şeklinde çok abartmadan et, tavuk, balık veya etli sebze şeklinde küçük bir tabak yemeğimizi yiyebiliriz. Bu yemeklerin yanında yine bulgur pilavı veya kepek ekmeği tercih etmeliyiz, pirinç pilavı, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarından uzak durmamız gerekiyor, iftardan sonra da küçük ara öğünlerle devam edebiliriz.

SAHURDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Kesinlikle sahur yapmadan niyet etmememiz gerekiyor, sahurun içeriği daha zengin bir kahvaltıdan oluşabilir günlük diyetlerin dışında yumurta, peynir, ceviz, zeytin yerine ceviz tercih edilirse daha doğru olur çünkü yaz aylarında olduğumuz için yenilen zeytin su ihtiyacını arttırabilir. Yine su ihtiyacını karşılamak adına salatalık olabilir, karpuz olabilir ince dilim şeklinde, 3 – 4 kaşık yoğurt veya bişr bardak süt olabilir. Ekmek olarak kepek, buğday, çavdar ekmekleri tercih edilebilir, kesinlikle bir kupa çayda öneriyorum ben sahur da en azından gün içerisinde ki bitki çayı dengemizden bir tanesini sahurda diğerini iftarda karşılayabiliriz, bu şekilde beslenirsek doğru bir sahur yapmış oluruz.

BU KONUDA BAYANLARIN YAPTIĞI YANLIŞLAR NELERDİR?

Genel olarak danışanlarımda da gördüğüm kadarıyla sahur yapmadan oruç tutuyorlar,  zaten günler çok fazla uzun olduğu için direk iftarla tek öğüne indiriyorlar beslenmelerini ve tüm gün aç kalındığı için az önce de söylediğim gibi yenilen her şey vücutta yağ olarak depolanıyor. İftardan sonra da bir halsizlik çöktüğü için hareketsiz kalıyorlar ve bu durumda ramazanda kilo almamak kaçınılmaz oluyor. Normal şartlar da bakıldığında tüm gün aç kalınıyor nasıl ramazan da kilo alınıyor? Sorusu akla gelebilir, ama vücut çok akıllı bir metabolizma kendini aç bıraktığında kilitler, bu yüzden tüm aç kalan vücut iftarla birlikte ağır bir şekilde yemek yenirse vücut hepsini depolar ve bize kilo olarak döner. Ve yapılan diğer yanlışlardan biri şerbetli ve ağır tatlılara yönelmek, ramazanda hafta da 1 – 2 günü sütlü tatlılarak diğer kalan günlerde de bu tatlı ihtiyacını da kuru meyve ve kuru yemişlerle giderebilirsek bir bardak tarçınlı süt, meyvelerin üzerine tarçın atarak tatlı ihtiyacını dengeli bir şekilde karşılayabiliriz.

TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Ramazanda kesinlikle sahur yapalım, iftarımızı dengeli bir şekilde açıp direk olarak yemeğe yönelmeyelim, yemeğe geçmeden önce 30 – 35 dakika ara verelim. İftarımız açtıktan yaklaşık 2 saat sonra  ara öğün kesinlikle yapalım ve küçük tempolu hareketler şeklinde devam ettirelim. Ağır bir spor midede kramplara sebep olabilir ama iftardan 2 saat sonra küçük bir ara öğünle birlikte 40 – 45 dakikalık hafif tempolu bir spor eşliğinde en azından ramazanda hem manevi açıdan hem de kilo açısından faydalanmak istiyorsa iftarımızı açtıktan sonra hareket, doğru bir şekilde ara öğünler sahur ve güzel bir iftarla hem manevi açıdan hem de sağlık açısından güzel bir şekilde ramazan ayımızı geçirmiş oluruz.

                BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN..

 

Oruçluyken sporu kesinlikle tavsiye etmiyorum

Alagöz; Vücudumuz zaten gün boyu aç ve susuz kaldığı için iftarda vücuda aniden giren besinler vücudu rahatsız edecektir o yüzden iftardan en az 2 veya 2,5 saat sonra sporu öneriyoruz

Spor Danışmanı ve B-FİT işletmecisi Songül Alagöz  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Bu yılda hepimizin bildiği gibi ramazan yaz aylarına denk geldi, yaz ayları vücutta ki su ve mineral kaybı daha fazla olur, bu vücudumuz açısından bir dezavantajdır. Vücudumuz zaten gün boyu aç ve susuz kaldığı için iftarda vücuda aniden giren besinler vücudu rahatsız edecektir o yüzden iftardan en az 2 veya 2,5 saat sonra sporu öneriyoruz. Hafta da en az 4 gün spor yapmalıyız, çünkü vücudun spora her zaman ihtiyacı var ramazanda olsa da olmasa da sağlıklı yaşam için mutlaka haftanın en az 4 günü spor yapmamız lazım. Kardio hareketler ama bu kardio hareketleri çok fazla tempolu yapmamamız lazım, daha az tempoyla yapmamız lazım. Örneğin plates, sıkılaştırmaya yönelik aletler, daha çok yürüyüş, koşu olabilir, az tempolu bir kardio olabilir. Kişinin aç iken fazla tempoyla vücudu yorması, kişinin zaten mineral ve su kaybı olduğu için bu durum kişiyi aniden baygınlığa ve tansiyonunun düşmesine sebebiyet verir bu yüzden oruçluyken sporu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret