Rektör Taşaltın istifa etti
  • Reklam

Rektör Taşaltın istifa etti

Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yaptığı konuşmanın ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı.

01 Kasım 2018 - 16:04 - Güncelleme: 01 Kasım 2018 - 17:15

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın yaptığı yazılı açıklamada; Göreve geldiğim 6.4.2015 tarihinden bugüne kadar büyük bir özveri ve gayret ile ülkeme, milletime, Şanlıurfa’ya ve üniversiteme hizmet etmeye çalıştım. Bu süreç içinde birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kaldım ve her zaman milletimin menfaatlerini ön planda tutmayı şiar edindim.  Lakin gelinen noktada Özel Bir televizyon programında yaptığım şahsi konuşmalarım maalesef çarpıtılarak,  kamuoyunda Sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratmak üzere kullanılmaya kalkışılmıştır. Bu nedenle Üniversitemi ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmamak için rektörlük görevimden ayrılıyorum.  Detaylı bir açıklamayı daha sonra yapacağım. İfadelerini kullandı.

YÖK'TEN AÇIKLAMA GELDİ

İstifa kararıyla ilgili YÖK'ten de açıklama geldi. YÖK, Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ramazan TAŞALTIN 31.10.2018 tarihinde istifa etmiş bulunmaktadır. Bu vesileyle akademi camiamızdaki bütün değerli hocalarımızın ve bilhassa karar alma mevkilerinde bulunan sayın idarecilerimizin söz ve fiillerinin ölçülü, makul, ilmi çerçevede ve toplumun hassasiyetlerini gözetir şekilde olmasına azami dikkat göstermelerinin ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'ın "İslami olarak cumhurbaşkanına itaat etmek farz-ı ayn'dır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir haramdır" sözlerine AK Parti'den ikinci tepki geldi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK'nın ardından bir gazetecinin Şanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'ın sözlerinin hatırlatması üzerine "Bu tip ifadeleri sorunlu buluyor, katılmıyoruz, YÖK konuyu incelemektedir" dedi.

Taşaltın'a, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da twitter hesabından, "Harran Üniversitesi rektörünün Cumhurbaşkanımızla ilgili sözlerinin a. Cumhuriyetimizle b. İslamla c. Cumhurbaşkanımızın siyasal anlayışıyla, Rektörlük makamında aranan akademik müktesebatla hiçbir ilgisi yoktur" paylaşımıyla tepki göstermişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriyeli işadamlarının yatırım düşüncesi
Suriyeli işadamlarının yatırım düşüncesi
Sağlıkta atama rüzgarı
Sağlıkta atama rüzgarı