Ritm Konuşma merkezine gitti hayatı değişti

Ritm Konuşma merkezine gitti hayatı değişti

Muzaffer Erdem Ritm konuşma Merkezinde 2 hafta süre ile tedavi olduktan sonra kekemelikten kurtularak konuşmaya başladı.

07 Mart 2018 - 16:41 - Güncelleme: 07 Mart 2018 - 16:49

Erdem; Ritm Konuşma Merkezinde tedaviye gideli 2 hafta oldu ve bu 2 hafta içerisin de bende  çok büyük değişme oldu. Şuan sizinle röportaj yapıyoruz ve rahatça konuşabiliyorum ama eski halim olsaydı asla konuşamazdım ve hep sessiz olurdum.

Karakurt; Muzaffer Erdemi  ilk önce bu şekilde motive ettim tabi o da güveni alınca kendisi geldi .Çünkü kekemeliğin bir hastalık olmadığını bir alışkanlık olduğunu, çok kolay bir şekilde terk edileceğini, düzgün ve akıcı bir şekilde konuşulacağını biz kişiye ispat ettirerek bunu kaydettik ve şuan da bizden memnun, düzgün konuşuyor ve Muzaffer dediklerimi tamamen yaptı ayrıca ona da teşekkür ederim.

 

2 hafta içinde konuşmam düzeldi

Muzaffer ERDEM  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada; Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşıyorum. Eskiden bir ortama giremiyordum, arkadaşların yanına olsun, aile ziyaretleri olsun kesinlikle gidemiyordum, sadece kekemeliğim yüzünden. Hem ben rahatsızdım bu durumdan hem de çevremdekiler rahatsızdı, ben konuşamadığımdan dolayı özgüven eksikliği oluyordu. 10 yıl rahatsız etti bu durum beni, sonra Ritm Konuşma Merkezinde Hasan hocanın yanında geldim, Allah’a şükür iyileşmeye başlıyorum yavaş yavaş ve daha da iyi olacak. Burada lafı uzatarak konuştum, susma yasağına uydum, tedavi anlamında her şeyi yapıyoruz burada.  Ritm Konuşma Merkezinde tedaviye 2 hafta oldu ve bu 2 hafta içerisin de çok büyük değişme oldu bende, örnek olarak şuan sizinle röportaj yapıyoruz be rahatça konuşabiliyorum ama eski halim olsaydı asla konuşamazdım ve hep sessiz olurdum. 2 haftalık süre içinde  Susma yasağına uydum, lafı uzatarak konuştum, burun ve ağız egzersizleri yaptım. Şuan çok gelişme var, eski halime dönmek istemiyorum, önceden telefon numaralarında ve ‘K’ harfi ile başlayan kelimeleri söyleyemiyordum ama şuan rahatlıkla konuşabiliyorum. Benim gibi rahatsız olanların Öncelikle insanın inancı olması lazım eğer insanın inancı olursa her şeyi yapabilir. Ben de eskiden konuşma merkezine gidemem, gitmem diyordum, gitsem de düzelmem diyordum, sonra inancımı yendim geldim ve çok şükür değiştim. Dedi.

                Kekemelik bir hastalık değil

Ritm Konuşma Merkezi sahibi Hasan Karakurt ise Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Muzaffer ortalama 2 ay önce bize başvurdu, tabi Muzaffer’de biraz güven eksikliği vardı acaba düzelir miyim? Düzelmez miyiz? Diye, ben de ilk olarak kendine ve bana güvenmek gerek, ilk önce kendin olman lazım hiçbir zaman başkası olmaman lazım, diye bir karar vermen gerek dedim. Kekemeliğin kesinlikle bir hastalık olmadığını bir alışkanlık olduğunu söylüyoruz buradan, ilk önce bu şekilde motive ettim tabi o da güveni alınca kendisi geldi buraya. İlk önce susma yasağı verdik ve susma yasağını vermemizin sebebi şu, vücudunu dinlendirsin ve eski alışkanlıklarını unutturmaya çalışıyoruz. Sağ kulağına pamuk tıkattırıyoruz, sol kulağını ihmal ediyor ve sol kulağını ihmal etmesinin sebebi şu, ana mekanizması, duyum mekanizması sol kulaktır o yüzden solu ihmal eder hep sağı kullanır ondan dolayı sağ kulağa pamuk tıkattırıp duyum merkezi olan sol kulaktan sesleri alması gerektiğini söyledik. Sonrasında bilgisayar destekli programımız var, hikâyeler var programda hikâyeler dinlettiriyoruz… Çalışması yaptırıyoruz, bunlar tabi susma döneminin içerisinde, dışarıda kimseyle konuşmayacak, sohbet etmeyecek ve susma dönemi içerisinde yaptığı uygulamaları nefes çalışması, ayna çalışması, kitap çalışması bunlar çok büyük şeyler değil. Çünkü kekemeliğin bir hastalık olmadığını bir alışkanlık olduğunu, çok kolay bir şekilde terk edileceğini, düzgün ve akıcı bir şekilde konuşulacağını biz kişiye ispat ettirerek bunu kaydettik ve şuan da bizden memnun, düzgün konuşuyor ve Muzaffer dediklerimi tamamen yaptı ayrıca ona da teşekkür ederim. Dedi.

 

 

Kekemelik ne zaman ortaya çıkar?

Kekemelik, genellikle dil gelişiminin erken dönemlerinde (2-6 yaş) ortaya çıkar. Çocuklarda, 1,5-2 yaşına dek süren dönemin ardından düşünce gelişimi, konuşma gelişimine göre daha ön planda olduğu için düşüncesini kelimelere aktarması sorun olabilir bu da kekemeliğe yol açabilir. Kekemeliğin daha çok belirgin olduğu yaş, 5 yaş civarıdır. Erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla kekemelik daha sık görülmektedir.

Kekemelik neden olur?

Kekemeliğin birden fazla nedeni vardır. Psikolojik, fizyolojik ya da kalıtımsal nedenlerden kaynaklanabildiğini belirtiyor. “Fizyolojik olarak beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları kekemeliğe neden olabiliyor. Solunum bozukluğu ve nefesi doğru kullanamama da nedenler arasında yer alıyor.

Çocukların psikososyal anlamda sıkıntı veren çevrelerde bulunması,

Ailevi problemler,

Herhangi bir şeyden duyulan şiddetli korku,

Baskı ve stres altında kalmak,

Tiitiz ve kontrolcü bir çevrede yetişmek,

Travma durumları,

Ebeveynler ya da yakın akrabalardan birinin kekeme olması da kekemelik nedenleri arasında bulunuyor.

 Kekemeliğin tespitinde ailenin rolü nedir?

Kekemeliğin tespitinde aileler önemli bir rol oynuyor. Aile, çocuğun ilk andan itibaren gelişiminde, sosyalleşme süreçlerinde ve davranışların gerçekleştirilmesinde en önemli etkendir. Çocuğun konuşmaya başladığı ilk dönemlerinden sonra ne söylediğine ve nasıl söylediğine dikkat edilir. Bu dönem çocuklarda düşünme hızı, sözcükleri çıkarabilme hızından fazladır. Bu sebepten çocukta geçici kekemelik ve konuşma bozuklukları da görülebilir. Kimi anne-babalar, çocuğun dil gelişimi sırasında yaşıtlarından farklı konuştuklarını tespit edebilirler. İlk tespit sonrasında çocuğun konuşmasında sürekli ve klinik bir bozukluk olup olmadığının tespiti açısından bir uzmana başvurmak gerekir. Aileler, çocuğun ruhsal ve duygusal gelişimi için sağlıklı ortamlar yaratmalı, daha güvenli ve sevecen bir aile ortamı içerisinde onun gelişimini destekleyerek sorunu aşmasında yardımcı olmalıdırlar. Çocukluk döneminde atlatılabilecek bir durum olan kekemelik için erken tespit ve doğru tedavi yöntemleriyle büyük oranda düzelme sağlanabiliyor. Ergenlik dönemiyle beraber bu oranın daha da arttığı söylenebilir.

Kekemeliğin zorlukları nelerdir?

Konuşma akıcılığı bozukluğu, çocuğun okul başarısını, ilerleyen dönemde birey olarak mesleki başarısını ve toplumsal iletişimi bozabilir. Bu durum çocuğu içine kapanık bir hale getirebilir. "Bana gülecekler, benimle alay edecekler" endişesiyle konuşmaya çekinirler. İletişim kurmaktan kaçındıkları için arkadaşlık kurmakta zorluk çekebilirler. Ancak kekemeliğe neden olan koşullar değiştikçe, kişi diğer insanlarla daha kolay iletişim kurdukça konuşması da düzelecektir. Kelime haznesi arttıkça kekemelik de iyileşme periyoduna girmiş olacaktır.

Diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi tedaviye ne kadar erken başlanırsa, başarı şansı da o denli artıyor. Öncelikle çocuğun bozulmuş olan konuşmasını düzeltmek için zorlanmaması gerekiyor. Bunun için konuşması kesilmemeli uyarılarak düzgün konuşması istenmemeli. Çocuk düzgün konuşmak ister ancak başaramadığı için huzursuzluk duyar. Yapılacak uyarılar çocuğu daha büyük gerginlik ve sıkıntı içine sokabilir. Böyle bir uyarı çocuğun kekelemesini artırmaktan başka bir işe yaramaz. Sabırla, düzeltmeden, ağzından kelime çalmadan, onun yerine konuşmadan dinlemek tedavi için ön koşuldur. Benzer bir tutumla karşılaşan ve kekelemesine karşın ilişkisini sürdüren çocuk kendisini rahat hissedeceği için konuşması da rahatlar. Kekeleyen çocuğun duygusal olarak rahat bir durum içinde olmadığının unutulmaması gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz