S Plaka kiralama ihalesine tepki

S Plaka kiralama ihalesine tepki

Şanlıurfa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Karageçili; yapılacak olan ihale ile kiralama usulü S plaka tahsisi, mevcut esnafımızı fazlasıyla mağdur hale getirecektir Şanlıurfa’da 200 – 300 tane servis aracı yatıyor iş bulamıyor, perişanlar.

14 Kasım 2017 - 18:52 - Güncelleme: 14 Kasım 2017 - 18:57

Şanlıurfa’da Şoförler odası başkanlığına geldiğimden itibaren Şanlıurfa’da ki servisçilik yapan kardeşlerimizin çok mağdur olduğunu, Biz 4 yıl içerisin de esnaflarımızla ziyaretler sonucu Şanlıurfa’da  daha kaliteli hizmet vermek için 1600 tane servisçi kardeşimiz plaka taktırdı ve çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanıyla görüşmelerimiz sonucunda plakaların dondurulması için 5 nci ayın 20’sinde karar alarak biz plakaları dondurduk. Şanlıurfa’da ki sayımızın fazlasıyla ama Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat çiftçi ile görüşmelerimiz de ‘ Başkanım biz bu yıl plaka vermeyeceğiz, şuan da Urfa’nın ihtiyacı yok verdiğimiz takdir de şoförler odası olarak oturup beraber karar verilmesini biz beraber  oturup konuşacağız. Ama bugünler de bizim duyduğumuza göre          çıkan bir yazı ile Büyükşehir Belediyesinin meclisten çıkan kararı ile 23.11.2017  Perşembe günü  İhale yapılacak. Bu ihalelerle ilgili biz esnafımızı ziyaret ettik ve esnaf bu konuda tedirgin biz de her zaman esnafımızın yanında olacağız. Bu ihalenin iptali için her yere başvuracağız. Ben buradan Nihat Çiftçi’ye sesleniyorum ‘? Neden bizimle görüşmüyor.  Neden Şoförler odasını ve bu esnafı hesaba almıyor?   Biz kendisine söylüyoruz ihale olduğu zaman beraber karar verelim. Gaziantep’ten, Mardin’den, Diyarbakır’dan, Malatya’dan, Elazığ’dan, Adıyaman ve Mersin’de ne şekil oluyorsa biz de o şekil plaka verelim. Bu arkadaşlarımız 10 yıldır bu işi yapıyorlar, devlete vergilerini ödüyorlar, odaya aidatlarını ödüyorlar.  Esnafı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok Büyükşehir Belediye başkanı olarak  Bütün yetkiler sizde, biz de gereken mercilere başvururuz, bu işin peşini bırakmayacağız. Biz her zaman mağdur olan şoför esnafımızın yanında olacağız, zaten Şanlıurfa’da 200 – 300 tane servis aracı yatıyor iş bulamıyor, adamlar perişanlar, akaryakıt fiyatları yükseldi, ÖTV indirimin de zaten bizim esnafımıza bir şey yok. Yılbaşından sonra motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 46 olması esnafı zor duruma düşürüyor. Bunun daha da düşürülmesin de biz arz ediyoruz, Bu şekilde Şanlıurfa’ya kalite gelmez. Urfa’da ki kaliteyi düşük seviyeye gelir. Bir an önce bu ihalenin iptal edilmesini ve yeni bir oturum ile masaya oturup bu sorunların çözülmesini arz ediyoruz. 

Şanlıurfa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Osman Karageçili 14.11.2017 tarih ve 2017-150 sayılı yazı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına s plaka kiralama ihalesi ile ilgili yazı yazdı.

Yazıda;           Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu ilana göre Servis araçlarının kullanmış olduğu S plakası 23.11.2017 tarihinde 8.000,00 TL + KDV karşılığında 10 yıllık olarak kiralaması yapılacaktır.Daha önce de gerek Odamız Başkanı Osman KARAGEÇİLİ ile gerekse de yazışmalarımızda şehrimizde şuan için S plaka ihtiyacı olmadığı ve taşımacılıkta kaliteli bir hizmet sunulması için S plaka tahsisinin durdurulması konusunda Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ ve Ulaşım Daire Başkanlığı ile bir karara varılmış ve S plaka tahsisi durdurulmuştu.Fakat, bu yapılacak olan ihale ile kiralama usulü S plaka tahsisi, mevcut esnafımızı fazlasıyla mağdur hale getirecektir. Yıllardan beri bu yola baş koymuş ve bu işten ekmeğini kazanan esnaf S plakası ile hizmet ederken, şimdi kiralama ile piyasaya çıkacak olan plakalar ile bu işi yeni yapacak kişiler tarafından hem hizmet kalitesini etkileyecek hem de piyasada haksız rekabet oluşturacaktır.

Güncel giderlere bakılacak olursa, akaryakıt fiyatları, vergi ödemeleri, araç bakım ve giderleri vs. zaten esnafımızın kazancı fazlasıyla düşmüştür. Bu durumda S plaka tahsisi esnafımız için haksız rekabet demektir. Biz Şanlıurfa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak plaka değerlerinin artmasını, temiz ve kaliteli hizmet yapılmasını, esnafın kazancının yükselmesini planlarken, Belediyemizin bu kararı tüm bu planları alt üst edecek ve esnafımız ile hem bizim aramıza hem de belediyemizin arasına nifak tohumu ekecektir. Komşu illerimiz örnek alınacak olursa, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ ve Malatya' da S plakasının satış değeri yaklaşık 100 bin TL, Mardin ve Adıyaman'da ise 50 bin Tl'nin üzerindedir. Komşu illerimizde bu hizmet bu kadar kıymetli ve değerli iken şehrimizde esnafımızın bu kadar kıymetsizleştirilmesi hem siyasi açıdan hem de insanlık açısından tartışmaya açık bir durumdur. Bir an önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin bu kararı iptal ederek yapılacak olan bu hatadan dönmesi gerekmektedir, Şehrimizde de tıpkı komşu illerde olduğu gibi plaka değerinin arttırılması ve hizmetin kaliteli hale getirilmesi gerekir. Talebimiz; Kiralama usulü ile verilecek olan S plaka ihalesinin iptal edilerek, çevre illerden S plakası satış değerlerinin araştırılması ve şehrimizde plaka tahsisi yapılacaksa da bu değerlere göre plaka tahsisi yapılmasıdır.denildi,

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa ilk kez büyük projelerle tanıştı
Şanlıurfa ilk kez büyük projelerle tanıştı
Göncü Başkan Yardımcısı oldu
Göncü Başkan Yardımcısı oldu