Saatçı’dan Göbeklitepe çağrısı
  • Reklam

Saatçı’dan Göbeklitepe çağrısı

Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şanlıurfa Şubesi üyeleri, Göbeklitepe Yılı ilan edilen 2019’un ilk gününde Göbeklitepe’yi ziyaret ettiler. Burada bir açıklama yapan MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Saatçı, yatırımcıları başta turizm olmak üzere bölgeye yatırım yapmaya davet etti.

02 Ocak 2019 - 15:06

MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Saatçı öncülüğünde, Göbeklitepe ziyaretçi merkezinde kurulan sosyal tesiste buluşan MÜSİAD üyeleri, çay içerek Göbeklitepe hakkında istişare ettiler. Dünyanın bilinen en büyük arkeolojik keşfi Göbeklitepe’nin, tüm dünyaya tanıtılması için 2019 Göbeklitepe Yılı’nın bir fırsat olduğunu değerlendiren MÜSİAD üyeleri, istişareden sonra Göbeklitepe Canlandırma Alanındaki dev ekranlarda sunulan tanıtım filmini izlediler. Tanıtım filminin ardından, insanlığın ilk çağından bu yana olan serüveninin canlandırıldığı, ses efektleri, özel mercekler ve lazer animasyonlarla hareketlendirilen zaman tünelinden geçen MÜSİAD üyeleri, daha sonra arkeolojik kazı alanını gezdiler.Geçen yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine giren Göbeklitepe’deki arkeolojik eserleri inceleyerek, insanlığın 12 bin yıl önceki yaşamına tanıklık eden MÜSİAD üyeleri, herkesi Göbeklitepe’yi keşfetmeye davet ettiler.

Göbeklitepe örenyeri gezisinin ardından bir açıklama yapan MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Saatçı, 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Göbeklitepe’nin 12 bin yıllık geçmişiyle, bilinen tüm tarihi bilgileri değiştiren bir keşif olduğunu ve bunun öneminin farkında olduklarını kaydeden Saatçı, “Bu keşfin, şehrimiz ve ülkemiz adına ne kadar önemli olduğunun ifade edilmesi amacıyla buradayız. Cumhurbaşkanımız tarafından 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle, şehrimiz de turizm alanında şüphesiz önemli bir ivme kazanacaktır” dedi.

MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak, Şanlıurfalı ve ülkedeki tüm iş insanlarını bölgeye yatırıma davet eden Saatçı, “İyi biliyoruz ki, bu yılla beraber Şanlıurfamızdaki turist sayısı artacak. Bugün şehrimizde bulunan tüm otel ve konaklama tesislerinin yetersiz kalacağına inanıyoruz. Dolaysıyla bu alanda yatırım yapılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz. Bu vesile ile insanlarımızı bir kez daha, teşvik anlamında da çok önemli bir kent olan şehrimize yatırım yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Saatçı, 2019 Göbeklitepe yılının ilk gününde bu geziye katılan tüm MÜSİAD üyelerine teşekkür ederek, “2019 yılının, başta Ülkemiz olmak üzere İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini, sağlık, huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum” dedi.

MÜSİAD üyelerinin Göbeklitepe gezisi, Başkan Mahmut Saatçı’nın Bade Ocakbaşı’nda verdiği kebap ziyafetinin ardından sona erdi.

Gbeklitepe;

Göbeklitepe; Şanlıurfa’nın yaklaşık 12 kilometre kuzeydoğusunda, Tek Tek Dağları’nın üzerinde bulunan Göbeklitepe bulunduğu yer itibarıyla da, “Bereketli Hilal” olarak bilinen coğrafyanın, Fırat ve Dicle nehirleri ile filizlenen Mezopotamya’nın bir parçası. Bereketli Hilal, tarihteki ilk kentlerin, bürokrasinin, yazının ve devletin ortaya çıktığı, başka bir deyişle uygarlığın başlangıç noktası. Büyük bir organizasyon ve hayal gücünün eseri olan Göbeklitepe bu büyüklükteki en eski anıt, ilklerin ötesinde, birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturuyor.

Göbeklitepe ören yerinde sürdürülen kazılar bugüne kadar hep beklenmedik keşiflere sahne oldu. İnsanın avcı toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde, ileri düzeyde mimarlık gerektiren tapınaklar inşa etmesi tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Bunun da ötesinde tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağladı. Kuşkusuz bu etkileyiciliğinin yanı sıra, kazılarda tarih öncesi yaşama dair elde edilecek her türlü veri ve bilimsel sonuç insanlık tarihi açısından büyük önem taşıyor.

Yakın zamana kadar bu ölçüde anıtsal yapıların ancak yerleşik yaşamın ileri aşamalarında gerçekleşebileceği öngörülürken, Göbeklitepe bu görüşün doğru olmadığını; dönemin oldukça karmaşık bir toplumsal düzene ve teknolojiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Keşfedilmeyi bekleyen birçok şeyin daha olduğunu akla getiriyor… İngiltere’de bulunan “Stonehenge”den yaklaşık 7.000, “Mısır Piramitleri”nden ise yaklaşık 7.500 yıl eski olan Göbeklitepe Anadolu’nun uygarlık tarihindeki yerini göstermesi bakımından da ayrı bir öneme sahip

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfaspor eski başkanından 22 milyonluk bağış sözü
Şanlıurfaspor eski başkanından 22 milyonluk bağış sözü
Suriyeli Zerife yürüyeceği günün hayalini kuruyor
Suriyeli Zerife yürüyeceği günün hayalini kuruyor