Sağlıklı Yaşam İçin Yeterli ve Dengeli Beslenme önemlidir
  • Reklam

Sağlıklı Yaşam İçin Yeterli ve Dengeli Beslenme önemlidir

Akıl, Gerektiğinden çok besin alımı, besin öğelerinin gerektiğinden çok alınmasına neden olur. Çok alınan bazı besin öğeleri vücutta yağ olarak biriktiğinden sağlık için zararlı duruma gelir. Bu durum “Dengesiz Beslenme” olarak tanımlanır.

14 Mart 2019 - 19:23

Beslenme ve diyet uzmanı Canan Akıl  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 2013-2017 yılları arasında eğitimimi Doğu Akdeniz üniversitesinde tamamladım. Mezun olduktan sonra stajyer diyetisyen olarak göreve başladım. Ankara’ da Başkent hastanesi, Bayındır hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi’nde. Şanlıurfa’da ise Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde görevlerimi tamamladım.Yeterli ve dengeli beslenme; vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumudur. Gerektiğinden çok besin alımı, besin öğelerinin gerektiğinden çok alınmasına neden olur. Çok alınan bazı besin öğeleri vücutta yağ olarak biriktiğinden sağlık için zararlı duruma gelir. Bu durum “Dengesiz Beslenme” olarak tanımlanır. “Yetersiz Beslenme” ise yetersiz besin alımına bağlı olarak besin ögelerinin günlük gereksinmeden az miktarda alınmasıdır.

Sağlıklı Yaşam İçin Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemi :

Yaşamın sürdürülmesi, büyüme, gelişme, üreme, bilişsel ve fiziksel olarak iyi olmak için gereklidir. Hastalıklara karşı korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.  Yaşam kalitesini ve iş verimliliğini arttırır. Günümüzde sosyal medyadan, haber sitelerinden, televizyon ve yazılı basından beslenme ve diyet programları hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgilerin kaynaklarına ve doğruluğuna dikkat edilmesi gerekir. Yanlış ve yetersiz beslenme ileride hipertansiyon, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları, vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilecek birçok hastalığın sebebi olabiliyor. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, dikkatsizlik gibi sağlık problemlerinin yaşanmaması için gün içerisinde gerekli olan kalori, besinler ile karşılanmalıdır. Bunun için de yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor. Diyetisyen veya beslenme uzmanları desteğiyle kişiye özgü beslenme programı oluşturulmalıdır. Beslenme planlarının kişinin yaş, boy, kilo, cinsiyet ve yaşam şekline göre farklılıklar göstermektedir.Yeterli ve dengeli beslenmenin en temel kuralı 4 ana besin grubundan faydalanmaktır. Bu 4 ana besin grupları;  tahıl grubu, et grubu, süt grubu, sebze ve meyve gruplarıdır. Bu 4 ana besin gruplarını her bir öğünde bulundurmak önemlidir. Mesela ana öğünlerinden sabah, öğle ve akşam yemeklerinde her üçünde de tabağınızda bu 4 besin grubunun yeterli miktarlarda olmasına özen göstermeliyiz. Böylelikle menülerde çeşitlilik sağlanarak daha kaliteli ve zevkle tükenilebilir öğünlerden faydalanacak ve en çok da vücudun gerekli gereksinimi yeterli bir şekilde karşılanacaktır.

Mevsimsel geçişlere dikkat!!

Sonbaharın gelmesiyle beraber mevsim geçişinin ve havaların soğuk olmasıyla öksürük, grip, bronşit gibi soğuk algınlıkları meydana gelmektedir. Bir de gecelerin kısa olması ile kapalı alanlarda, televizyon başında veya masa başında oturularak hareketsiz vakit geçiriliyor. Bu olay ise iştahın açılmasına sebep oluyorken kilo alımına doğru ilerleyebiliyor.Bu tür mevsimsel geçişleri sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yeterli ve dengeli beslenmenin önemini bir kez daha vurguluyoruz.

Mevsimsel geçişlerde özellikle kış aylarında kilo almayı durdurup, dengeyi oluşturabilmek için önerilerim şunlardır:

                Gün içinde kahvaltıyı ihmal etmeyin. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Özellikle okul çağı öğrenciler ve çalışan kesim motivasyonu artırmak ve güne enerji dolu başlamak için kahvaltıyı ihmal etmemelidir.  Ara öğünleri atlamayın. Ara öğün sağlıklı beslenmede oldukça önemlidir. Ara öğünler ile hem kan şekeri düzeyinin dengede tutulması  hem de ana öğünlere kadar geçen zamanda çok acıkıp aşırı besin tüketilmesi engellenmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus vücuda sadece karbonhidrat içeren besinler yüklenmemelidir. Karbonhidradın yanında proteinin olduğu besinler tercih edilmelidir. Mesela kış ayları meyvelerinden  c vitamini kaynaklı portakal, madalina, greyfurt gibi meyvelerin yanında tercihinize göre süt, yoğurt, kefir ile ara öğün daha uygun ve dengeli olacaktır. Diğer tercih edilebilecek ara öğün seçenekleri arasında antioksidan içerikli yağlı tohumlar olan ceviz, fındık, fıstık, badem ve bitki çayları olmalıdır. Her mevsimde sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle kışın sıvı tüketimi birçok zaman unutulabiliyor. Bu durumda vücut susuz kalıp toksin içeren maddeleri dışarıya atamamakla beraber bireyde halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlar meydana getirebiliyor. Günde 2 ile 2.5 litre arasında su tüketilmelidir.  Hastalıklara karşı korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için A ve C vitaminlerinden zengin besin gruplarına önem verilmelidir.Bunlar portakal, greyfurt,  mandalina, limon, yeşil biber, havuç, roka, tere, brokoli, karnabahar gibi besinlerdir. Bu tür besinleri hazırlarken ve pişirirken vitamin ve mineral kayıplarının görülmemesine dikkat edilmelidir. Fazla yağla kızartma yöntemleri yerine haşlama, buğulama yöntemleri tercih edilmelidir. Omega 3 kaynaklı besinlerden balık, ceviz, keten tohumu, chia tohumu da bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Kış ayların sofralarında eksik olmaması gereken bir diğer besin grubu ise kuru baklagillerdir.Özellikle kuru fasulye , nohut haftada en az bir gün tüketilmelidir. Kuru fasulye, yeşil mercimek, nohut gibi lif kaynaklı kuru baklagiller uzun süre tok tutmakla beraber  kış mevsiminde hareketsizlikten gelen kabızlık sorununu giderebilir. Ayrıca diğer lif kaynağı  kepekli veya tam tahılları (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un)  beyaz ekmek yerine sıkça tercih edilmelidir. Fiziksel aktivite ihmal edilmemelidir.Havaların soğuması ile beraber hareketsiz bir yaşam meydana geliyor sonucunda kış aylarında alınan kilolar da kaçınılmaz oluyor. Kapalı spor salonları veya evde yapılabilecek hareketler kış aylarında kurtarıcımız. Günlük yaşamdaki hareketimizi artırmak da elimizde. Örneğin asansör yerine merdivenleri kullanmak, kısa mesafeli yerlere araç yerine yürümeyi tercih edebiliriz.dedi.

 

 

 

2019/03/2019-03-14-19-25-36.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakkallar POS cihazı kullanmalı
Bakkallar POS cihazı kullanmalı
Suruç’lu 25 Muhtar’dan DSİ’ye ziyaret
Suruç’lu 25 Muhtar’dan DSİ’ye ziyaret