Sakat olmayanlarda gazi sayılabilecek
  • Reklam

Sakat olmayanlarda gazi sayılabilecek

Ankara 11. İdare Mahkemesi, terörle mücadelede yaralanan, uzuv kaybı oluşmasa da isabet eden şarapnel parçaları riskli olacağı gerekçesiyle çıkarılmayan askerin vazife malulü sayılması yönünde bir karara imza attı.

27 Ocak 2019 - 17:54

Konuyla ilgili Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri Şehit aileleri Derneği  başkanı Mehmet Yavuz ve Gaziler Derneği Başkanı Hasan aslan’dan konu hakkında görüşlerini aldı.

Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Mehmet Yavuz yaptığı açıklamada;  Son 10-15 yıldır hükümetimizin şehit aileleri ve gazilere pozitif ayrımcılık altında gerçekten çok büyük işler yaptı. Bunların yanı sıra şehit haklarının bire ikiye çıkması, kamuda çalışan şehit yakınlarımızın hizmetli kadrosunda değil de memur kadrosu ile,ilkokul mezunu olsa dahi çalıştığı kurumda sadece büro işleri gibi alanlarda çalıştırılıyor. Son olarak ÖSYM’  nin yaptığı açıklama ile sınav giriş ücretinin alınmaması, birinci derece şehit ve gazi çocuklarını kapsıyor.  Biz bir teklif de daha bulunduk şehit kardeşlerinin de kapsaması konusunda bir müracaatımız oldu inşallah onu da değerlendirilir. Zaten üniversitede harç alınmıyor, şehit yakınlarına karşılıksız burs imkanı veriliyor şehit ve gazi yakınlarımıza ücretsiz yurt imkanları veriliyor. Eğitim alanında şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınlarına çok büyük imkanlar tanıdılar. Özel okullarda şehit ve gazi yakınları için kontenjanlar var , dershaneler ücretsiz gitme imkanı vardı. Biz dernek olarak Urfa da ki bazı eğitim kurumları ile yaptığımız anlaşma gereği şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz eğitim veriyorlar. Dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Aslan ise  Gazinin tanımı ayrı ben muharip gaziyim muharip gazi; yabancı ülkenin düşman askeriyle süngü süngüye savaşmış ölen şehit dönende gazidir ancak herhangi bir uzvunu kaybetmiş , iş göremez raporu verilmiş ise buda malul gazidir, bu terörle mücadelede de vardır, yurt dışındaki operasyonlarda da vardır,  zeytin dalı dada vardı her yerde var .  Gazi olması için dış operasyonlarda yaralanmıştır , kaza geçirmiştir, trafik kazası geçirmiştir, her hangi bir görev esnasında  başına bir olay gelmiştir bir tarafı sakat kalmıştır ona da malul gazi demiyorsa da vatani hizmet tertibinden devlet buna maaş bağlıyor gazi unvanı verilmemişse bile ki veriliyor da bildiğim kadarıyla herkese veriyor sağ olsun devletimiz son zaman da çıkarttığı yasalarla ile. Bunda  yetmiş sene önce ölen askerimi var, asker ocağında kaza geçirmiş , elektrik çarpmış işte sıhye eridir ambulans devrilmiş ölmüştür eskiden bunlara bir hak yoktu ama sağ olsun devletimiz son 10-15 yıldır geriye dönük  20-25 sene önceki  bu şekilde hayatını kaybeden askerlerimizin de hakları artık veriliyor tabi bunlar bizi de fazlasıyla mutlu ediyor . Aileleri seviniyor  onlara istihdam veriliyor maddi olarak da devlet onlara çok güzel katkılar yapıyor.dedi.

 

 

 

2019/01/2019-01-27-18-01-03.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaleci Çilingir Karaköprü Belediyespor’da
Kaleci Çilingir Karaköprü Belediyespor’da
Harran Üniversitesi’nde rehberlik ve tercih günleri başlıyor
Harran Üniversitesi’nde rehberlik ve tercih günleri başlıyor