Şanlıurfa’da Erkeklerin %42’si, kadınların %13’ü sigara...
  • Reklam

Şanlıurfa'da Erkeklerin %42'si, kadınların %13'ü sigara kullanıyor(video)

Küresel Yetişkin Tütün Araştırması verilerine göre; Türkiye’de sigara içenlerin %44,9'unun son bir yıl içinde tütün kullanımını bırakmayı denedi.

20 Şubat 2019 - 18:44 - Güncelleme: 21 Şubat 2019 - 20:02

Sigaraya çoğunlukla ergenlik döneminde başlanıyor ve ilk denemelerin hemen tümü 18 yaşından önce gerçekleşiyor. Sigara içme sıklığı erken erişkinliğe kadar artıyor ve daha sonra yaş ilerledikçe azalıyor. Küresel Yetişkin Tütün Araştırması verilerine göre; Türkiye’de sigara içenlerin %44,9'unun son bir yıl içinde tütün kullanımını bırakmayı denedi. Günümüzde sigara bırakmada kullanılan en etkin tedavi yöntemlerine ülkemizde ulaşmak ve sigara bırakma polikliniklerinden destek almak mümkün. Sigara içenlerin tütünün sağlık ve diğer zararları hakkında farkındalıklarının artmış olması, aynı zamanda etkin sigara bırakma yöntemlerinin ülkemizde bulunduğunu biliyor olmaları sigarayı bırakmak isteyenlerin oranını yükseliyor. Bu durum hem kişinin hem de çevresinin sağlığı için çok yüz güldürücü ve umut verici olduğu belirtiliyor.  TÜİK tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırmasına göre 2010 yılında her gün sigara içen oranı %25 iken 2014 yılında %27'ye çıktı. Erkeklerde sigara içme oranı %39'dan %42'ye ulaştı.  Kadınlarda da 2010 yılında %12 olan sigara içme oranı 2014 yılında %13 oldu.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü ise Piazza Avm de konu ile ilgili Stant kurarak halkımızı sigara kullanımı ve zararları ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Standa sigara kullanımına bağlı olarak gelişen karbon monoksit ölçümleri ücretsiz olarak yapılıp konu ile ilgili eğitim ve bilgilendirmeler birebir olarak sağlandı. Bilindiği üzere sigara ve tütün kullanımı ciddi bir halk sağlığı sorunudur bununla birlikte sigara kullanan kişilerde çeşitli sosyal ,ekonomik ,ve kültürel zararlar oluşturmaktadır. Bu sebeple dünya genelinde her yıl sigara ve tütün kullanımına bağlı olarak yaklaşık 6.500.000 kişi hayatı kayıp etmektedir bunun yanı sıra sigara ve tütün kullanımına bağlı olarak kanser ölümleri akciğer hastalıkları kalp ve damar hastalıklarına yakalananların sayısı gün be gün artmaktadır, aynı zamanda sigara kullanmayıp da dumanlı hava sahası’nda bulunan bireylerde de benzeri hastalıklar oluşmaktadır. Sağlık Bakanımızın oluşturmuş olduğu Alo 171 ücretsiz Sigara bırakma hattı ile Sigarayı Terket sloganıyla sigarayı bırakma kararı alan bireylere ücretsiz olarak destek sunulmaktadır.

sigaranın zararları;

İçtiğiniz anda sigarayı attıysanız bile etrafınıza kötü bir koku yaymış oluyorsunuz.
Sigara içen insanların içmeyen insanlara göre daha yaşlı gözüktüğü belirlenmiştir. Cildiniz kırışacak ve yaşınızdan daha büyük göstereceksiniz.Dişlerinizin sararmasına ve pis gözükmesine neden olacaktır. Ayrıca diş hastalıklarını da beraberinde yaşamış olacaksınız.
* Ağzınızda oluşan çamurumsu his nedeniyle tat alamayabilirsiniz.Ses tellerinizde kısılma ya da kalınlaşma, boğazınızda ağrı ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz. Yaş aldıkça Alzheimer olma riskiniz daha yüksek olacaktır.Gözlerinizde bozulma olabilir ve geçici körlük yaşayabilirsiniz.  Akciğerinizde hastalıklara yol açabilirsiniz. Özellikle akciğer hastalıklarının başında geleh kanber genellikle sigara kullanımı nedeniyle olmaktadır. Kısırlık, erken doğum, erken menopoz ve rahim kanserine kadar olan bütün hastalıkları yaşabilirsiniz.
* Cinsel yaşamda isteksizlik ve iktidarsızlıklara neden olabilmektedir. Elleriniz, parmaklarınız ve tırnaklarınızda sararma görebilirsiniz. Kemik erimesinden kaynaklı yürüyememeden yatalak olmaya kadar ilerleyen bir süreç yaşayabilirsiniz.Damarların tıkanması nedeniyle el, ayak, kol ya da bacak kayıplarına kadar önemli ameliyatlar geçirebilirsiniz. Doktorlar, tıkalı damarlarınızı açamadığı takdirde keserek tedavi edebilmektedirler.* Gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, stres ve uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Koku alma duyunuz azalabilir hatta ileri yaşlarda koku almakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri sigaranın zararlarını vatandaşlara sordu.
Hasan anıl, sigaranın zararlarını biliyorum.kanser yapıyor. İşten çıkmışım. Sigara içmeyeyim de ne yapayım. Dedi.

Mustafa Dalbaşı ise arkadaşlarıma sigara içmemelerini söylüyorum. İleride sağlık sorunu yaşayabilirler. Dedi.

Ali Mert ise sigara cebe zararlı birde insanlardan daha az zarar veriyor. Ben sigarayı bırakmaya çalışıyorum bırakamıyorum. Kimse içmesin iyi bir şey değil.

 

 

 

2019/02/2019-02-20-18-59-15.jpg
2019/02/2019-02-20-18-59-56.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Bem-Bir-Sen üyelelerine yüzde 10 indirim
Bem-Bir-Sen üyelelerine yüzde 10 indirim