Şanlıurfa’da inşaat sektörü zor durumda (Video)

Şanlıurfa'da inşaat sektörü zor durumda (Video)

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler 10 yıldır Karaköprü ilçesinde emlak sektörü ile uğraşan Adnan Asoğlu ile röportaj yaptı

06 Eylül 2017 - 17:27 - Güncelleme: 07 Eylül 2017 - 12:10

Sizi Tanıyabilirmiyiz ?

Biz karaköprü’de 10 yıldan beri bu işi yapmaktayız.  4 tane şubemiz var. Karaköprü’nün çeşitli yerlerinde, Karaköprü’nün girişinde Güzelşehirde, Şenevlerde yani 4 şubemiz var.

            TOKİ konutları emlak sektörünü etkiledi mi ?

Şimdi biz Karaköprü’de 1 yıldan beri işlerimiz çok geriye vurdu. Bunun sebebi TOK konutlarından dolayı oldu. TOKİ konutları çoğaldıkça buradaki bizim Karaköprü’deki dairelerin düşüşü gerçekleşti. Nasıl düşüşü gerçekleştirildi 350 binlik daireyi şuan biz 300 bine satamıyoruz. Acil olduysa 250 bine satıyoruz. Şuan vatandaşlarımızın bu konuyla çok şikayeti var. Yani 200 bin 3+1’de 220 bine sattığımız daireyi şuan 180 bine satamıyoruz niye satamıyoruz acil acil şuan para piyasada olmadığı için 150 bine satılıyor ve bundan dolayı şuan müteahhitlerimizde arkadaşlarımızda biz Emlakçılarda bu durumdan şikayetçiyiz. Bu 15 Temmuzdaki Türkiye genelindeki bu darbe girişi de bizim işimizi çok aksattı çok geriye vurdu bunun sebebi bunlardır

            Eflakçılar bu durumdan nasıl etkileniyor ?

Şimdi emlak sektörünün rahatlaması için önce devletimizin bu işe el atması gerekiyor. Devletimiz vatandaşlarımıza esnaflarımıza güzel şekilde kredi, devletimizin ekonomisi yüksek olduğu zaman güzel olacak. Yani biz vatandaşlarımıza bakıyoruz biz iş arkadaşlarımıza bakıyoruz hepimiz krizdeyiz. Şuan 4 şubemizde kendi kendini çıkartamıyor parasal olarak paramızı çıkaramıyoruz. Her şubede 2 şer tane eleman çalışıyor. Bunu yemesi içmesi arabalar masraflar ondan dolayı şu an geri vurmaktayız. Bu konuya devletimiz esnaflar için ondan sonra bizim bakkalına,  manavına ve marketine el atması gerekiyor. Ondan dolayı biz sıkıntılıyız emlak sektörü olarak.

                       Müteahhitlerin işbirliği yapıyorlar mı ?

Şimdi bizim müteahhitler eskiden tek başına bir inşaat yapabiliyorlardı. Şuan ortaklaşa iş yapıyorlar. Ortaklaşa inşaat yapmalarının sebebi de parasal konu. Paranın az olması bundan dolayı çok şikayetçiler. Yani şuan bazen bizim inşaatımıza müteahhidin biri gelir isim vermek hoş değil yani müteahhit arkadaşımız daire satamamaktan yakınıyor. Yani şuan urfa’nın nüfusu yani ilçelerimizle beraber 1,8 milyon , burada TOK maşuk diye bir semtimiz var toki 100 bin toki konut yaptı. Müteahhitlerimiz hepsi bundan yakınıyor. Orda 2+1 daireyi 20- 30 –veya 10 bin peşinatla 140 aya 400-500 lira paraya satıyorlar. Ondan dolayı burada müteahhitlerimiz hepsi şikayetçi yani şuan daire konut satışlarımız yok. Bizim orta gelirli insanlarımız yani eski zamana bakarsak bundan daire konutlardan kar amaçlı alırlardı kar ederlerdi. Şuan bunda bir kar göremedikleri için parası olanda bu sektörde bu dairelere para yatırıyor sebebi bu yani parayı bu sıcak parayı devamlı kendilerinde durduruyorlar yani başka yerlerde kullanıyorlardı.

Arsa fiyatları yüksek mi ?

Şimdi doğrudur bu konuyla ilgili böyle bir detay var. Şuan bizim Şanlıurfa ilimizde organize sanayi bölgemizde fabrika yok: Neden fabrika yok iş adamlarımızın hepsi dışarıya Antep olsun kayseri olsun istanbul’a yatırım yapıyorlar. Bundan dolayı Şanlıurfa’da yani kendi esnaflar arasında bu işle para kazanıyorlar. Nasıl konutlarla para kazanıyorlar arsaların yüksek olmasından dolayı müteahhitlerimizde daireleri yüksek maliyete çıkardıkları için istedikleri fiyata satamıyorlar. Yani demiri olsun çimentosu olsun tuğlası olsun aldıkları eşyaları olsun pahalı yani ondan dolayı yüksek fiyatlardan dolayı konutlarda yüksek.

            Kira fiyatları ne durum da?

Şimdi Karaköprü bölgesinde hepsi memur bulunduğu için yani bayağı bir okul. Yani memurlarımız buraya geldiği için 800 liradan aşağı daire fiyatı yok. 1000 liraya düzgün güzel bir daire tutuyorsun buda pahalı, memurun aldığı 2000 lira para 2500 para 1000 lirasını ne verecek ne içecek.

Suriyelilerin bu bölgeye ilgi gösteriyor mu ?

Hayır ben o konuyla hiç karşılaşmadım. Burası elit bir bölge olduğu için Suriyeli burada fazla yok yani fazla burada barınmıyor. Hep aşağı kesimlerde Eyyübiye,  Bağlarbaşı Süleymaniye olsun konutların orda fiyatlar düşük olduğundan dolayı o bölgelerde ikamet ediyorlar

Bu bölgede Kentsel dönüşüm ne durumda ?

Şimdi karaköprüde 20 yıldan beri Karaköprü oldu. 20 yıl önce buralarda koperatifler vardı. Bu kooperatiflerimiz belediyeler tarafından denetletip yani denetleme yapıp buraların oturma izni oturulabilir durumda olmadığı için bunların yıkımı gerçekleşiyor. Bunlarda yıkıldıktan sonra yerine yüksek katlı eskiden yoktu 5-6 katlıydı şimdi yüksek katlı yapıyorlar ki hem müteahhitleri kurtarsın hem de o kooperatiflerin hayatını kurtarsın diye uğraşıyorlar.

            Emlak sektörünün canlandırılması için neler yapılmalı ?

Şimdi şanlıurfada ikamet ediyorum. Ben en çok bu sektörün ayaklanması için ben devletimizden bir beklentim var. Devletimiz şuan Şanlıurfa iline yani büyük bir yatırım yaparsa güzel bir yatırım yaparsa yani iş adamlarımıza yani KOSGEP gibi ondan sonra bu vakıflarla yaptığı destekler devletimizin bankalara yaptığı destekler o ben Şanlıurfa’mızın güzel bir yere güzel bir şehir olacağına inanıyorum. Şanlıurfa’mız gerçekten tarıma elverişli gerçekten Harran ovamız burada tarımla ilgili çok güzel şeyler yapıyor yani ben burada en çok beklentim devletimizdendir ekonomisi yükselirse buranın güzel olacağına inanıyorum bizim işlerinde açılacağına inanıyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Bize bu imkanı tanıdığınız için teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Dört duvar arasına sıkışan hayatlardan taşların renkli dünyasına
Dört duvar arasına sıkışan hayatlardan taşların renkli...