Şanlıurfa’da son 5 yılda çiçek kültürü arttı (Video)

Şanlıurfa'da son 5 yılda çiçek kültürü arttı (Video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Papatya çiçekçilik ve pet shop firması sahibi Mehmet Şeker ile röportaj yaptı.

04 Mart 2018 - 15:23 - Güncelleme: 07 Nisan 2018 - 17:02

Şeker; Örnek olarak bugün hastanelere canlı çiçek alınmıyor, kişi eğer hasta ziyaretine gidiyorsa genel de yapay alması lazım çünkü oksijen soluduğu için hastaya ufakta olsa zararı olabiliyor.

 

Yapay çiçek Adana’dan geliyor, Mersin’den geliyor, Urfa’da yapan var onlardan alıp rafa koyduktan sonra satmak bizim hoşumuza gitmiyor.

 

Yeni nesil değil de babalarımız, bizden daha büyük olanlar Şanlıurfa’da bahçe kültürü vardır onlar bahçe kültüründen geldiği için her ne kadarda biz 10 yıldır, 12 yıldır bu işi yapıyoruz desekte biz büyüklerimizin yanında ağzımızı açamayız.

 

Hediyeleşmek güzeldir, çiçekler güzeldir, o da bir insan gibi canlıdır. Bazen dışarıda çöpe atılan eski çiçekleri görünce alıp getiriyoruz onları canlandırmaya çalışıyoruz bazen canlanıyor.

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Mehmet ŞEKER Karaköprü’de Papatya çiçekçilik ve pet shop olarak hizmet ediyoruz 12 yıldır bu işi yapıyorum.

ŞANLIURFA HALKININ ÇİÇEKLERE RAĞBETİ NASIL?

Şanlıurfa halkı yapay çiçekte daha önde, genelde kültürümüz yapay çiçeğe dayanıyor. Örnek olarak Şanlıurfa dışına çıktığımız zaman batıya doğru ilerledikçe canlı çiçeğe rağbet daha fazla, örnek olarak Maraş, Adana, İzmir, Eskişehir, İstanbul, Bursa gibi şehirlerde raflarda yapay çiçek bulamazsınız genelde kesme çiçektir, kesme çiçek nedir?  Gül, Papatya vb. genelde eşine, dostuna, hasta ziyaretine buket yaptırıp götürürler.

ÇİÇEK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Örnek olarak bugün hastanelere canlı çiçek alınmıyor, kişi eğer hasta ziyaretine gidiyorsa genel de yapay alması lazım çünkü oksijen soluduğu için hastaya ufakta olsa zararı olabiliyor zaten hastane yetkilileri buna dikkat ettiği için alan kişinin elinde kalmaması için yapay götürürler. Örnek olarak kız isteme buketi vardır, nişan buketi vardır, doğum günü buketi vardır bunlar müşterinin talebine göre ona göre kendisine buket yaparız. Örnek olarak kaç yıllık evli olduğunu soruyoruz mesela 13 yıllık evliyim derse bizde 13 tane gül atıyoruz, tabi bütçeye bağlı, bazıları diyor normal bir şey olsun.

ÇİÇEK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Canlı çiçeklerde 20 – 30 çeşit var, tabi sıkça giden çiçekler 6 – 7 çeşittir bunlar, fıcus ince yapraklıdır, suyu seven bir çiçektir, oda ortamını seven bir çiçektir,  geniş yapraklıdır suyu fazla sevmez aynı zamanda diğer ismi de bağış çiçeğidir beyaz çiçek açar. Normal bir çiçektir, oda çiçeğidir diğerlerine göre ücret olarak biraz pahalıdır, genelde ofislere falan gider, yeni açılışlara gider. Bunların yanında tropik vardır geniş yapraklı o da sıkça giden çiçeklerdendir, kauçuk vardır, o da sıkça gider ve diğerlerine nazaran daha dayanıklıdır, ömrü daha uzundur.

ÇİÇEK FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Saksı çiçeği, paketi ile beraber 25 – 30 liradan başlar, 30’a var, 50’ye var, 40’a var, 150’ye var, 200’e var tabi bu fiyatlar götürme ile bazen oluyor servis parası da ona ait. Kesme çiçek türlerinden gül var. Papatya var, karanfil var bunlar da bukete kullandığımız çiçekler. Zaten yapay çiçekler de canlı çiçeklerden alıntılardır, aynılarını yapay olarak da düzenliyorlar. Tabi bu sektörün içinde olarak raftan al sat a yapmak şahsen bana zevk vermiyor ama müşterinin önünde buketi hazırlamak, gülü, papatyayı önüne güzelce indirmek, çiçeği düzenlemek bize de zevk veriyor sonuçta el sanatıdır. Ama yapay çiçek Adana’dan geliyor, Mersin’den geliyor, Urfa’da yapan var onlardan alıp rafa koyduktan sonra satmak bizim hoşumuza gitmiyor. Bazen yapay çiçekler var çeyizlik , o da adamın bütçesine göre, evin dekoruna göre biz altını ve üstünü o şekilde yapıyoruz.

ŞANLIURFA HALKININ EN ÇOK HANGİ ÇİÇEĞE İLGİSİ VAR?

Şanlıurfa halkının genel olarak son 5 yıl da canlı çiçeğe talebi arttı, çiçek kültürü Şanlıurfa halkında arttı. Bu da neden dolayı? Şanlıurfa’ya dışarıdan baya memur göçü var öğretmen, polis bunlardan dolayı Şanlıurfa’da kesme çiçek yavaş yavaş gidiyor. Şanlıurfa çiçek sektörü nasıl? Sonuçta bir hediyedir, Kainatın Sultanı Hz. Muhammed (S.A.V) Diyor ki, hediyeleşmek sünnettir, bu bir çiçek olabilir veya her hangi cüzi bir hediyede olabilir ama çiçeğe bakış açısı olarak çiçek daha güzeldir, bayanlar çiçeği sever o yüzden çiçek almakta, hediyeleşmekte önem vardır.

ÇİÇEK BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Örnek olarak fıkus çiçeği küçük yapraklı o suyu sever salonda yaşar, tropik vardır geniş yapraklı suyu fazla sevmez, genelde de çiçeğin toprağının nemli olması lazım ne çok sulu olacak ne de çok susuz olacak nemli olacak, bir bardak su bile içince bardakta kalanı çiçeğin dibine döksen güzel olur. Bir de kullandığımız aspirin, eczanelerden veya evde kalmış aspirinler vardır kullanmadığımız su verirken onu ezip suyun içinde atsanız çiçeğin bakımı için güzeldir. Bazen çiçekte demir eksikliği vardır, çiçeğin toprağına demir bindirirsiniz o demir ihtiyacını toprağın içine koyduğunuz demirden, çatalda veya kaşıktan alır, çiçekte demir eksikliği olduğu nasıl anlaşılır? Solma yapar, sararma yapar bu yüzden çiçeğin dibine demir indirmek iyidir.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİMİ?

Yeni nesil değil de babalarımız, bizden daha büyük olanlar Şanlıurfa’da bahçe kültürü vardır onlar bahçe kültüründen geldiği için her ne kadarda biz 10 yıldır, 12 yıldır bu işi yapıyoruz desekte biz büyüklerimizin yanında ağzımızı açamayız. Çünkü onlar kökenden bahçe kültüründen geliyor, ağaç nasıl kesiliyor? Budak nasıl yapılıyor? Çiçeğe nasıl bakılır? Çiçek yerini nasıl sever? Bir de bu vardır, Yüce Yaradan Allah her ele bir elektrik vermiştir, bazı eller vardır ki çiçek o eli sever, diktiği çiçeği çıkartır.

SON OLARAK TAVSİYELERİNİZ NELER?

Hediyeleşmek güzeldir, çiçekler güzeldir, o da bir insan gibi canlıdır. Bazen dışarıda çöpe atılan eski çiçekleri görünce alıp getiriyoruz onları canlandırmaya çalışıyoruz bazen canlanıyor maalesef bazen de canlanmıyor. Son olarak da Şanlıurfa’ma, Türkiye’me, Vatanıma, Afrin’e giden Mehmetçiğime ve Türk ordusuna başarılar dilerim. Allah İslam Alemini ve Türk Ordusunu muvaffak etsin, Galip etsin.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz