Şanlıurfa’da sporcu sayısını 60 binlere çıkarmayı...

Şanlıurfa’da sporcu sayısını 60 binlere çıkarmayı hedefliyoruz

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Aktaşoğlu ile röportaj yaptı.

01 Kasım 2017 - 13:46

Aktaşoğlu, Bu gençlere sahip çıkmanın yolu bizim federasyona yardım etmek, bizim federasyon kanalıyla kulüplerimize destek vermek, bu gençlerimize sahip çıkmak adına herkesten yardım bekliyoruz.

Önümüzde ki sezon desteği bulabilirsek sporcu sayısını  ilk hedef 7 bin 500’e çıkarmak ondan sonra 10 bin ’e sonra yavaş yavaş bu sayıyı 50 binlere, 60 binlere  çıkarmamız lazım

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Mehmet AKTAŞOĞLU Amatör spor kulüpleri federasyon başkanıyım 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerle 232 oy alarak 2 listeyle girmiştik rakibimiz de 93 oy almıştı ve  6 Mayıs tarihi itibariyle amatör spor kulübü federasyonu Şanlıurfa şube başkanı olarak göreve başladım.

Federasyon ve çalışmalarınız hakkında bilgi verirmisiniz?

Federasyonumuzun açılımından da anlaşılacağı üzere amatör takımlarımızın tümünü bünyesinde barındıran bir federasyondur. Türkiye futbol federasyonunun Şanlıurfa şube temsilcisi amatör bazda, biz burada amatör takımlarımızın ağırlıklı olarak futbolla ilgileniyor gibi görünüyor ama 7 tane de branş takımımız var salon sporlarında, biz amatör spor deyince hepsini beraberinde kucaklayan bir federasyonuz.

Şanlıurfa’da kaç tane amatör takım var ve bunlar neler?

Şanlıurfa’da şuan bize bağlı 72 takım oldu, bu 72 takımımızın 7 tanesi salon sporlarında mücadele ediyorlar branş takımları mesela bazı takımlarımız 3 kategori de mücadele ediyor voleybol, basketbol, atletizm, fıtness, bilek güreşi, güreş ihtisas kulübümüz, taekwondo, karate gibi takımlarımız var hatta badminton takımımız bile var. Bu takımlarımızın dışında geriye kalan 65 tane takımımız da futbol branşların da, tabi bu futbol branşların da mücadele eden takımlarımızdan da salon sporların da mücadele eden takımlarımız var, branşları var, branşları olan kulüplerimiz var, amatör spor kulübü federasyonu sadece futbol değil bütün spor dalları ile ilgilenen bir federasyondur.

Gençlerin spora ilgisi nasıl?

Gençlerimizin futbola ilgisi daha fazla fakat bizim özellikle tavsiyemiz, bizim sporculara da söylediğimiz, kulüp başkanlarına da terkinlerimiz sporcu yanınıza geldiği zaman hangi branşta kabiliyeti varsa o branşa yönlendirin yani illa futbol olsun demeyin! Futbol kabiliyeti varsa futbola, basketbol kabiliyeti varsa basketbola, voleybol kabiliyeti varsa voleybola, atletizm kabiliyeti varsa atletizme bu branşlara yönlendirin herkes sevdiği branşı yaparsa spora faydalı olabilir, kendi kendini de geliştirmiş olur.

Gençlerin hangi branşa ilgisi daha yüksek?

Gençlerimiz maalesef futbolcu olmak istiyor, futbolcu olmakta öyle kolay bir şey değildir. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum Türkiye nüfusu 81 milyon Türkiye’de profesyonel takımlarımızın sayısı 125, her bir takımımız bünyesinde 50 tane profesyonel sporcu barındırırsa daha 6250 sporcu yapar. 81 milyon nüfusumuz var bunun 40 – 45 milyonunu erkek sayalım, bunun 20 – 25 milyonunu genç sayalım, spor çağında ki insanları sayalım, 20 milyon  Allah aşkına yani benim mantığım almıyor. Onun için çok kabiliyetli olmak lazım bu demek değildir ki olmayacak her il kendi bünyesinden mutlaka ve mutlaka profesyonel sporcu üretir. Ama bu üretilen sporcuların aslında profesyonel olduktan sonra kendi kendini geliştirip kendi becerilerine, kendi yeteneklerinin üstüne koyarsa sporcu olur, yok gittiği gibi kalırsa zaten 1 yıl sonra, 2 yıl sonra geri geliyorlar. Bunun için benim tavsiyem, bu kardeşlerimiz gittiği yerde kendi kabiliyetlerini, yeteneklerini geliştirmek zorundadır, yerinde kaldığı sürece bir şey olmaz. Bunun için ben Şanlıurfa spor kulübümüzün alt yapısını özellikle tebrik ediyorum bu iki yıl gibi bir sürede 3 – 4 tane profesyonel sporcu verdiler Şanlıurfa spora ve bunlardan 3 – 4 tanesi şuan oynayacak duruma gelmiş, alt yapı dediğimiz budur. Doğru yerde doğru işler yaparsanız mutlaka üretirsiniz, şimdi eliniz de 1000 tane öğrenci varsa 1000 taneden de 3 – 4 tane çıkar bu da Urfa spor için kazançtır.

Gençlerin spora ilgisini arttırmak için neler yapılabilir?

Gençlerimizi spora çekebilmemiz için bazı etkinlikler yapılması gerek, bu kulüplerimize düşüyor benim zaten Sayın Valimizle randevumuz var inşallah görüşmemizde bunu dile getireceğim. Salon branşları olsun, futbol branşlar olsun her kategori için bir değer biçeceğiz mesela her kategoriye futbolda 1000 tane, bunu salon sporlarına da aktaralım, her branşa 1000 TL kulüplere yardım adı altında bu branşlarına bakacağız, ne kadar çok branş, ne kadar sporcu sayısı çok ona göre bir değerlendirme yapılır ki ben tahmin ediyorum şuan bizim sporcu sayımız az. Her ne kadar şişirme rakamlar veriliyorsa da gerçekten spor yapan mesela 1970’lerde lisans çıkarmış sporcuları halen sporcu diye sayarsak olmaz. Şuan bizim futbolda 4 bin500 tane futbolcumuz var, bu salon sporlarını da katarsak 5 bini  ancak bulur 5 bin  bugün 800 bin genç nüfuslu bir ilde, Büyükşehirde 5 binin lafımı olur? Bunu arttırmamız lazım. Ben tahmin ediyorum önümüzde ki sezon desteği bulabilirsek bu sayıyı ilk hedef 7 bin 500’e çıkarmak ondan sonra 10 bin ’e sonra yavaş yavaş bu sayıyı 50 binlere, 60 binlere  çıkarmamız lazım ki gençlerimizi sporun kanalına bırakalım ne yaparsa yapsın işte sporu orada yapsın. Onun için bu çalışma çok önemli Sayın Valimden, Büyükşehir Belediye Başkanımdan rica edeceğim ve bu uygulamayı inşallah gerçekleştireceğiz.

Gençlerin spora yönelmemesinin sebebi nedir sizce?

Eskiden veli çocuğunun elini tutar spor kulüplerine getirirdi, bizim gençlik yıllarımız da sokağa çıktığımız zaman her sokakta mutlaka ya bez topla ya naylon topla futbol oynayan en az 8 – 10 tane çocuk görürdük. Fakat şimdi o çocukların oynayacağı alanlar yok hep betonlaşmış ve veliler şimdi çocuklarının elinden tutup spor kulüplerine götürmüyor gitme diyor spora, dershaneye git, okula git dershanelere gitmesi, okula gitmesi ve de bu gençliğimizi zehirleyen bir şey var internet cafeler. İnternet cafelere kaydıklarından dolayı gençlerimiz heba oluyor, bunlarla ilgili bir çalışma yapmamız gerekiyor düşüncesindeyim, zaten biz de 3 aylık bir yönetimiz, inşallah bunu da başaracağız gençlerimizin heba olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Sahalar yeterli mi?

Şanlıurfa’da geçen yıl saha problemimiz pek az, ama bu yıl asgariye düşmedi baya ihtiyaç olacak çünkü Kara köprü belediye spor 3. Lige çıktı diye sahasını sentetikten çim sahaya dönüştürülüyor o sahadan faydalanamayacağız. Şutim’de altyapıda 17 yaş grubuna kadar oynayan takımlarımızın sahası yıkılacak 24’nde Şutim’de 2 saha yapılacak, o da yıkılıyor o da Ocak 2018  veya Şubat’ta bize teslim edilecek. Proje dediğimiz atlama kuleli, kapalı açık yüzme havuzlu yüzme kompleksi yapılıyor. 2 Nolu sahamızın yarısı yıkılıyor, zaten Hakan Keşküş Bey’le de görüştük biz o sahanın alternatifini yaptırmadan bu havuz işlemlerine başlarlarsa tepki göstereceğiz bu tepkimiz de öyle sıradan bir tepki olmayacak. Bir sahamız da oradan giderse kaldı 3 sahamız, 3 tane sahayla ben alt yapı kategorileri ile 160 takımımıza, ben bunun dışında bölgesel amatör ligde 11 Nisan spor kulübümüz, deplasman da 3.ligde oynayan bayan futbol takımımız, 1. Ligde oynayan işitme engellilerimiz bir de engelliler takımımız var onlar da futbolla ilgileniyor etti 4 tane bunları nerede oynatacağız. Bir de Kara köprünün sahasını yapıyorlar diye Kara köprünün 7 tane alt kategorisi de buraya gelecekler saha sorunumuz alt safada bunu Sayın Valimden de görüşeceğiz, Hakan Keşküş Bey’i de alıp Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne gideceğiz. Ödenekleri yokmuş gençlik hizmetlerinin Ankara’dan ödeneklerini çıkarttırıp mutlaka ve mutlaka sahada 2 tane gençlik hizmetleri spor il müdürlüğünün yapması gerekir ve İlçe Belediye Başkanlarımızın da birer tane saha yapması gerekir. Mesela Haliliye Belediye Başkanımız, Eyyübiye Belediye Başkanımızın da birer tane saha yapması lazım ki bu merkez de, şehir de 10 tane saha olursa o zaman kulüplerimiz rahatlayacaktır çünkü burası sıcak bölge müsabakalarımız Ekim’de başlıyor. En yoğun olduğu dönem de Aralık - Ocak dönemi buralar da biz gece müsabakaları oynatıyoruz gece müsabakaları da verimli olmuyor onun için bu tesislerimiz olursa, mesela her bir sahaya 1 – 2 maç koyarız herkes oynar ama saha az olunca 3 – 4 maç koymak zorundasın. Bu sefer de gece maçı oynatmak zorunda kalıyorsun bunlar da sporumuzu olumsuz yönde etkiliyor, onun için bu sorununu bir an önce çözmemiz gerekiyor.

Bu sorun hakkında yetkililerde talebiniz nedir?

Sayın Bakanımız 8 Temmuz’da bizi ziyaret ettiler, o zaman bakan değildi Belediye Başkanlığı döneminde de bizim diyalogumuz çok iyiydi 8 yıl beraber çalıştık ben o zaman genel sekreteriydim, baya diyalogumuz iyi. Burayı da ziyaret ettiler ziyaretinde de bize kendisine ne görev düşüyorsa bütün milletvekili arkadaşlarımla ben amatör spor kulübü federasyonunun yanındayım ve hizmetlerine hizmet katmalarını sağlayacağım diye bize taahhüt ettiler. Bu da bizi sevindirdi içimizden biri Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA Bakanımız gerekli desteği bize verecek ve biz de onun verdiği destekten bütün kulüplerimize, gençlerimize yararlı olmaya çalışacağız.

Gençlere sporda profesyonelleşmesi konusunda verilen imkânlar yeterlimi?

 

Yeterli değil, zaten bizim mücadelemiz o yeterliliği sağlamak o yeterliliği sağlayabilmemiz için tesislerimizin olması lazım. Bakın ben buradan bir şey daha söyleyeyim bizim Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Nihat ÇİFTÇİ hep değişimden yana, hep gençlikten yana onun için bizi de sevindiriyor. Zaten kendi Belediye spor takımına, bünyesinde ki Belediye spor kulübü yetkililerine, başkanına, yönetimine sesleniyor diyor ki ‘Ben diyor bu gençlerimizi bu alanlara nasıl çekeceğiz? Elinden tutup getiren veli benim yaptığım hizmetten memnun olmalıdır. Bu memnuniyeti bizi memnun etmektedir bu gençlerimize ne kadar faydalı olacak bunu eğitmenler sağlayacaktır.’ O eğitmenleri kendisi atayacak, salon sporlarına da kendileri bakıyorlar. Yenice de kapalı spor salonu yapılmış orada karate, taekwondo, judo yanında yüzme havuzu kompleks haline geldi. Şimdi vicdanen konuşmak gerekirse yenice sahamız eskiden bir çöplüğü andırıyordu ama şimdi pırıl pırıl gençlerimizin hizmetinde, sporun hizmetinde. Hatta kendisinden rica ettik yenicedeki 1 ve 2 Nolu sahamızın jeneratörü cevap vermiyordu gece maç oynayamıyorduk talimat verdi jeneratörü bağlıyorlar şimdi kendisiyle görüşmelerimiz de 1 Nolu sahamızın da aydınlatmasını aydınlatmak onu da aydınlatırsak problem yok. Bitişikte ki 2 sahamız da zaten aydınlatmalı, jeneratörlü olacak sulama sistemli, sıkıntı olmaz. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü, İlçe Belediye Başkanlarımızla birer birer Urfa’nın tesis sorunu çözülmüş olur gençlerimiz de rahatlıkla spora gelirler velilerimiz de gönlü açık, göğsünü gererek yürüyüşlerini yaparlar. Size bir anımı anlatayım Sayın Celalettin Güvenç daha valiyken 11 Nisan yıkılırken, Sayın Bakanımız Belediye Başkanıydı, Sayın Celalettin Güvenç, Spor Şube Müdürü vardı Murat Bağış Bey. Ben o zaman da orada da söyledim dedim Sayın Valim buraya bir yürüyüş parkuru, bir saha yapın, mini salon yapın burası çok etkin bir yer. Fakat rağbet görmedi şimdi 11 Nisan stadımızın yani eski adı GAP Arena stadımızın oraya veliler kolay kolay çocuklarını gönderemiyorlar, şehir merkezinde de böyle bir alan bulmak zor. Ama ben inanıyorum ŞUTİM sahamız yapılır, hizmete girerse orası yakın Vilayetin bir arka caddesi oluyor onun için ben inanıyorum gençlere daha iyi hizmet verecektir o tesislerimiz.

Amatör takımlara yapılan destek yeterli mi?

Şuan destekler yeterli değil, bu kulüplerimizin rahatlayabilmesi için amatör takım başkanlarımızın, yöneticilerimizin daha az masrafla gitmesi için bununla ilgili çalışmalarımız var, bunlara maddi destek anlamında bir şeyler yapmaya çalışıyoruz Ankara ile, Sportoto teşkilatı ile irtibat halindeyiz. İşin bir de gerçek bir tarafı var bu işi yapan görevliler, yöneticiler, başkanlar hep esnaf yani maddi açıdan durumu iyi olmayanlar yapıyorlar, maddi açıdan durumu iyi olanlar bu faaliyetlerimize destek vermiyorlar bu da bizi üzüyor. Biz de devlet desteğini sağlamamız lazım, belediye desteğini sağlamamız lazım ki bu işi yürütebilelim şimdi desek ki gücün varsa yap yoksa yapma bu mantık yanlış. Mesela bir kulübümüzün bünyesinde en az 50 sporcu var o 50 sporcumuza yazık günah değil mi? Onların spor yapmasını engellemek, onun için ben maddi anlamda da her türlü desteği sağlayacağımız inancındayım.

Karşılaşmalar hakkında bilgi verirmisiniz?

6 aylık periyot içerisin de yaklaşık bin 200 müsabaka oynatıyoruz onun için bu tesislerimizin olması, çoğalması halinde rahatlayacağız, sabah saat 10.00’da müsabaka yok, saat 10.00’a koyuyoruz saat 16.00’a kadar zaten Oca 2018’de, Şubat’ta saat 16.00’da akşam ezanı okunuyor 1 veya 2 maç oynatabilmemiz için 8 – 10 tane tesisimizin olması lazım. Ben inanıyorum ki bu gelişmelerimiz olumlu neticelenecektir Bakanımızın desteği ile bu işi başaracağız Allah’ın izni ile.

Müsabakalarda ki hakemler yeterli mi?

Hakem sayımız şuan yeterli değil, onunla ilgili sıkıntılar da yaşıyoruz fakat bir gerçekte şu var hiçbir kimse, hiçbir veli çocuğunun hakem olmasını istemiyor sporcu olsun diyor, spor yapsın diyor ama hakem olmasın bu da yanlış. Onun için yapan kardeşlerimize destek vermek amacıyla herkes saygı gösterecektir, onların da bir hedefi vardır onlarda bu amatör müsabakaları yönete yönete profesyonel liglerde düdük çalacaktır. Serdar Tatlının da,Hakem konumunda olması bizim için de bir şanstır, mesela Bilal Kutlu Bey bölgesel amatör ligde atama yetkilisi bu bizim için bir avantaj, profesyonel takım sayımız şuan 2 oldu oda bir avantaj onun için bu avantajları hep bir araya getirip değerlendirmek lazım. Onun için hakem derneğine de sahip çıkmak lazım, saha komiserleri derneğine de sahip lazım… Sahip çıkmak lazım yani biz sporun başı olarak bütün taban birliklerine sahip çıkmak zorundayız ve bunlara da sahip çıkıyoruz.

Sponsorunuz var mı?

Sponsor bulmaya çalışacağız bu sezon ilk defa liglerimize sponsor bulmaya çalışacağız, inşallah başarılı oluruz şirketlerimize diyeceğiz mesela süper amatör ligimize mesela bir isim verelim diyelim ki görkem amatör spor kulübü federasyonuyla protokol yapacağız, görkem amatör spor ligi, görkem 1. Amatör küme ligi, görkem 2. Amatör küme ligi bunlar gibi ve bu gelirin yüzde 60’ını o ligde oynayan kulüpler arasında bölüşecektir, kulüplerimize maddi bir destek sağlanmış olacaktır.

Şirketler sponsorluğa sıcak bakıyorlar mı?

Biz bu konuda üst düzey bürokratlarımızla görüşüp onlar vasıtasıyla bu şirketlere baskı yapıp bu sponsorluk işini çözeriz yoksa biz gidiyoruz evet diyorlar ama sonra olmuyor. 2 – 3 defa ben şahsım gittim görüştüm fakat hiçbir iş adamımız yanaşmıyor ama bürokratlarımız devreye girerse bize daha faydalı olur kanaatindeyim.

Türkiye şampiyonasına giden takımlar hakkında bilgi verirmisiniz?

Şanlıurfa 19 liginde Türkiye şampiyonasına 2 takımla gidiyor, U17liginde de 2 takımla gidiyor 16 – 15 – 14 – 13 liglerimizde de birer takımla gidiyoruz, ben daha iki gün önce federasyonla görüştüm, amatör kurulu da… İnşallah U19 liginde 3 takımla temsil edilecek Şanlıurfa. Bu kulüplerimizin her birine futbol federasyonu her şampiyonaya giden kulübe 1300 TL yardım yapıyor, biz Büyükşehir belediyemizin desteği ile 3 bin TL’de oradan alıp 4 bin 300 TL ile kulüplerimizi şampiyonaya gönderiyoruz bu da onları rahatlatıyor.

karaköprü sporun çalışmaları nasıl ilerliyor?

Karaköprü spor Urfa’nın eksiğini tamamladı, Urfa sporun aslında alt yapısı olması gerekiyor ki öylede çalışıyorlar 2. Bir profesyonel takıma ihtiyaç vardı, bu ihtiyacı tamamladık Karaköprü belediye sporla, bu Karaköprü belediye spor yetkilileri bu konuda çalışmalarını sürdürüyorlar. Urfa sporun alt yapısı gibi çalışacaklar ki, birbirlerine destek olacaklar ki yarın problem olmasın çünkü geçmişte biz Şanlıurfa belediye sporla, Şanlıurfa spor arasında ki rekabeti gördük. O tür yaşamaları bir daha yaşamak istemiyoruz, onun için spekülasyonları önlemek için Karaköprü belediye sporun alt yapı gibi çalışması lazım ki Şanlıurfa’nın markası Şanlıurfa spordur. Onlar da başarılı olsun onlara da destek verelim ama sporcu yetiştirme anlamın da alt yapı olarak hizmet versin ben o anlam da söylüyorum. Karaköprü Belediye sporu oynatırsın pişirirsin, üste alırsın işte bu görevi yapması açısından ben söyledim yoksa o da başarılı olmak için çıkacaktır, Şanlıurfa’yı en iyi şekilde temsil etmek durumundadır. Biz her iki kulübümüzün de yanındayız, her iki kulübümüzün de emrindeyiz.

Gençlere futbol dışındaki branşlarla ilgili önerileriniz neler?

Genç kardeşlerimin hangi branşta kabiliyeti varsa o branşa gitsinler illa futbol olacak değil. Bugün basketbolda revaçta, voleybolda revaçta, güreşte revaçta devletin güreşe verdiği desteği hepimiz biliyoruz. Onun için kabiliyeti neyi gösteriyorsa o kabiliyetinin üstünde geliştirerek sevdiği branşa gitsin, illa futbolcu olacağım diye bir kaide yok. Basketçide olursun, voleybolcuda olursun, atlette olursun, güreşçide olursun, judocu olursun, karateci olursun sporda 81 dal var, 81’i de spordur.

Yetkililerden talepleriniz neler?

Buraya kadar geldiniz çok teşekkür ederim, Şanlıurfa Kent  Gazetesi aracılığıyla ve Şanlıurfa’nın Gazetesine çok teşekkür ederim bu konuyu gündeme aldığı için, bizi konuk ettiği için ben tüm yetkililere Şanlıurfa  Kent Gazetesi aracılığıyla sesleniyorum. Bu gençlere sahip çıkmanın yolu bizim federasyona yardım etmek, bizim federasyon kanalıyla kulüplerimize destek vermek, bu gençlerimize sahip çıkmak adına herkesten yardım bekliyoruz. Bu yardımları yaparlarsa bu gençliği iyi yerlere getiririz.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUTSO’da taşınır rehni bilgilendirme toplantısı yapıldı
ŞUTSO’da taşınır rehni bilgilendirme toplantısı yapıldı
Hal esnafının
Hal esnafının "sıkı denetim" sevinci