Şanlıurfa’da Tarih Büyükşehirle Tekrar canlandı
  • Reklam

Şanlıurfa’da Tarih Büyükşehirle Tekrar canlandı

Çiftçi, Turizmde hedef 1 milyon dediğimde herkes çok şaşırdı. Şimdi Şanlıurfa’ya gelen Turist sayısı 1 milyon 200 bini geçti. Çarşılarımız, otellerimiz hepsi dolu. Gelen misafirler doluluktan yer bulamıyorlar.

22 Ekim 2018 - 17:18

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada; Turizmle ilgili 30 karar aldık. Turizm şehri demek tarih, kültür, müzik, mimari, sanat  olarak her şey Şanlıurfa'da mevcut.

Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanlığınca tarihi bölgelerde düzenlemeler ve çalışmalar kapsamında; Halil-ür Rahman (Balıklıgöl) Projesi,  Barutçu hanı Projesi, Kale eteği projesi, Kızıl koyun projesi, Çarmelik Kervan Sarayı, Göbeklitepe yolu, Tarihi Sokaklar ve Cephe Düzenlemeler Çalışmaları ile Şanlıurfa’da tarih eserler gelecek nesillere miras bırakılıyor.

Balıklıgöl’de; Kış mevsiminde yaşanan olası su baskınlarının önüne geçmek amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Balıklgöl’de  alt yapı drenaj ve su tahliye kanalları yenilendi. Balıklı göl Platosunda çevre düzenleme ve alt yapı çalışmaları tamamlandı.

Kale eteğinde, 38 bin m2 alan içersinde 276 ev kamulaştırıldı.72 kağara ,5 sarnıç,1 kral mezarı ve mozaikler gün yüzüne çıkarıldı.çevre Düzenlemesi ,bitkisel peyzaj vb.çalışmalar tamamlandı.

Kızılkoyun projesi alanı içersinde 389 ev ve işyeri kamulaştırıldı.61 adet mağaranın bulunduğu kızılkoyunda ;rölöve, restorasyon, aydınlatma sistemleri ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı.

Barutçu han ,16 yüzyılda yapılan ve 3 katlı olan tarihi Barutçu han’da restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Çarmelik Kervansarayı, Kültür ve Turizm Bakanlığından Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına devredilen Bozova ilçesine bağlı Büyükhan köyündeki  Çarmelik Kervan sarayının  tüm restorasyon çalışmaları tamamlandı. Bu tarihi merkez Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ve Türkiye’nin en büyük Tarım müzesi yapılacak.

Göbeklitepe yolunda Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yoğun asfalt çalışması başlatıldı.Kısa sürede tamamlanan çalışma tarihi bölgeye giden yerli ve yabancı turistlerin memnuniyeti görüldü.

Tarihi sokak ve cephe Düzenleme Çalışmaları kapsamında Cengiz Topel caddesi, fuzuli caddesi ve Halepli bahçe Müze caddesi çevresinde yer alan müstakil evlerin cephe iyileştirme çalışmalarını yapıldı.Bıçakçı mahallesi ve Divan yolunda alanlarda uygulamaları devam etti.Ayrıca, Birecik, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde de cephe iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Betonerma yapıların dış cephelerinde  sıva ve ardından boyama işlemi gerçekleştiren Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağlı ekipler tarih evlerin yapısına uygun Nahit taş işletmeciliği ile tarihi sokakları özüne uygun tekrar canlandırdı.

 

Turizm noktasında iyi bir planlama ile iyi bir noktaya geleceğiz.

 

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,  Tarihi Kentler Birliği'nden gelen 460 üyemizin tamamı Urfa'dan memnun ayrıldılar. Biz Urfa'yı iyi bir şekilde temsil ettik ve onlarda çok memnun kaldılar. Urfa'nın kültür ve tarih şehri olduğunu çok güzel bir şekilde gösterdik ve aktardık. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanının neden Tarihi Kentler Birliği Başkanı seçildiğini ispatlamış olduk. Programlar çok güzel oldu ve Urfa'da misafirine çok güzel sahip çıktı.  Turizmle ilgili 30 karar aldık. Turizm şehri demek tarih, kültür, müzik, mimari, sanat  olarak her şey Şanlıurfa'da mevcut. Turizm anlamında önemli noktalardan biri sunum. Şanlıurfa'yı nasıl sunacağız ? Bizim aldığımız kararlar Urfa'yı nasıl sunumla tanıtabiliriz üzerinedir. Çarşılarımızı düzene koymak için dış cepheleri tek hale getirdik. Kimse kafasına göre afiş asamayacak. Temizlik kararları da aldık. Esnafımız da bize yardımcı oldu. Biz belediye olarak da kararlar aldık. temizliği belli saatlerde alacağız diye bir karar aldık. Bir takım düzenlemeler yaptık ve bunu kamuoyuyla da paylaştık. Sıra gecelerine standart getirdik. Sıra gecelerini gezerek gerekli talimatları vereceğiz. Standarda uygunsa belge verilecek uygun değilse çalışmasına müsaade edilmeyecek. İş yerlerine, otellere, restoranlara belli standartlar getirilecek. Standartlara uygun davranmayan iş yerlerini kapatacağız. belge çok kıymetli olacak. Turizm standardı olacak. Belgeyi gören turist rahat ve güvenli bir şekilde gelebilir. Sınırlama yok ama en iyisine verilecek. Bizim korumacılık anlayışımız bu. Şanlıurfa'ya ait ne varsa hepsini değerli görüp sunuma hazır hale getireceğiz. Sur içindeki tüm evlere butik otel haline getirmeyi düşünüyoruz. Alanda çalışma yaptık. Vatandaşın ruhsat alma zorunluluğu var. Restoran, otel, restoran, isot evi, mobilya, ahşap yapılabilir ve bunu ruhsatı ile yapmak zorundalar. Bunları fonksiyonlandırmamız lazım. Sokakları da iyileştirme çalışmalarıyla düzeltiyoruz. Turizm noktasında iyi bir planlama ile iyi bir noktaya geleceğiz. Hedefimiz 1 milyondu artık hedefi aştığımıza göre hedefi 2 milyon yaptık. UNESCO 'ya da sıra gecesini koyarsak yabancılar sıra gecesine gelmeyi isterler ve merak ederler. Eğer gelirlerse de en az bir gece Urfa'da konaklamaları lazım bu da turizm açısından önemli. Müzik konusunda büyük bir derinliğimiz var. Urfa'nın farklı müzik değerlerini de pazarlamamız lazım. Usta çırak ilişkisinden de bir sürü pirlerimiz çıkmış. Her kesimden müzisyenlerimiz ve değerlerimiz var . Bunları turizme kazandıracağız ve UNESCO'ya koyacağız. Ve Harran'nı da UNESCO'da kalıcı miraslar arasına koyacağız. Turizm anlamında koruma çalışmaları bunlar.

 

Uzmanlarla, Üniversiteyle, İstanbul Belediyesi, Kayseri Ulaşım A.Ş ile kendi imkanlarımızla çalışarak yol aldık.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ;  Her şey aksamadan süresinde ilerliyor. Bütün körpülü kavşaklarda çalışmalar yürütülüyor. Narlıdere ve Karakoyun Köprülü Kavşakları tamamıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından yapılıyor. Çevik kuvvet ortak yapılıyor. Alt yapısını, projesini, çevre yol ve kamulaştırmasını Büyükşehir çözdü. Önemli bir çevre yolu bağlantısı yaptı. Başladığımız çalışmaları öncelikle bitireceğiz. Narlıdere Köprülü Kavşağımızın da trafiğini geçici olarak kapattık. Üst viyadükün beton çalışmaları 10 gün sürecek. 10 günlük sürede çalışmaların tamamlanmasıyla kavşağın alt ve üst yolunu trafiğe açacağız. Çevik kuvvetle ilgili planlamamız şubat ayının sonunda alt yolu trafiğe açmak. 3 katlı Türkiye'nin en büyük köprülü kavşağı yapılıyor. Hemen 90 günde yapılabilecek bir köprülü kavşak değil. Çevik Kuvvet Köprülü kavşağı da programlandığı şekliyle devam ediyor. Bu konuyu Cumhurbaşkanımız ve Ulaştırma Bakanımızla da görüştük. Trafik noktasında yapabileceğimizin en iyisini yaptık. Askeriyeden aldığımız yolu sıcak asfaltla bulvar yaptık. Trafik anlamında aksama yaşanmasın, şehir merkezinde trafik kapanmasın ve aynı yol güzergahında gitsin diye. Karakoyun Köprülü Kavşak yapım çalışmaları da sürüyor. Allah'ın izniyle şubat ayında onu da bitireceğiz. Çalışmalar süresinde gidiyor. Karakoyun'da Süleymaniye girişi bir köprü, Karakoyun bir köprü, Karakoyun- Hızmalı yolu bir köprü olmak üzere alttan 3 tane köprü var. Yukarıdan İpekyol direk geçişi olacak. Çalışmalarımız süreye sıkıştırılabilecek çalışmalar değil, büyük çalışmalar. Biz kilitli parke döşemiyoruz. Biz fen kurallarına uygun katlı köprülü kavşaklar inşa ediyoruz. Şehrimizin bunu anlaması lazım. Bir beton döküldüğünde 10 gün kuruma bekleme süresi var. Daha sonraki işlemlerde de bekleme ve kuruma süreleri gerekiyor. Bazı şeylerin süreleri var. Urfa ilk kez büyük projelerle tanıştı. Büyük projeler içinde sabır gerekiyor. Büyük projelere cesaret edip beklemesek bugüne kadar beklendiği gibi bundan sonra da beklenilir. Şehir de ilerlemez. Fakat ben şehrimi seviyorum. Doğru olanı yaptığıma inanıyorum. Karakoyun Köprülü Kavşağı Süleymaniye'yi tek yön olarak rahatlatacak. Akşemsettin, Karakoyun ve Hızmalı'yı ve tüm  mahallelerini rahatlatacak. Alttan göbek gidecek, yukarıdan ana yol gidecek. O köprüler hepsi birbiri ile bağlantı sağlayacak. Karaköprü Kuzey batı çevre yolu, Devteyşti'nin oradan gelecek  Süleymaniye'nin oradan yıkmış olduğumuz evlerin yerine yapacağımız yola bağlanacak. Şehir birbirine bağlanacak. Uzmanlarla, Üniversite, İstanbul Belediyesi, Kayseri Ulaşım A.Ş ile kendi imkanlarımızla çalışarak yol aldık. Doğru olan budur. Şehrimiz adına karar verdik. Bitsin yanlışsa ben sonuca razıyım. Her şekliyle sorunu çözeceğine inanıyorum.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ;  Herkesin Belediye Başkanı olmaya hakkı vardır. Her Urfalı da belediye başkanı olmak isteyebilir. Bu benim onlara bakış açımı değiştirmez. Rakiplerime düşman olarak bakmam. Benim hakkım olduğu kadar onların da hakkıdır. Ama iftira olmaz. Biz her iftirada suç duyurusunda bulunmak istemiyoruz. İftira atmadan olayın aslı varsa o söylenmelidir. Siyaseten iftiralarla bir yere gidemezsiniz. Büyük projelerle Başkanlığa iftira atmadan aday olabilirler. Karaköprü'de iken iftira atılmadan çalıştım. Ben aday olurken Karaköprü'yü yöneteceğim diye aday oldum. Bağımsız aday olarak seçimlere girdim. Ve milletimiz de yetki vermeyi uygun gördü. Kimseye iftira atmadım. Kendimi ifade ettim. Herkeste kendini ifade etmeli. Mevcut Belediye Başkanı orada kalırsa ben orada olamam, onun için oradan gitmesi lazım derseniz bunun kararı iftiralarla olmaz. Kendinizi, Urfa'yı ve Büyükşehir Belediye Başkanını küçük düşürüyorsun. Bu şekilde olmaz. Bunun kararını parti verir. Gidip orada kendinizi ifade edebilirsiniz. Tarafınızı toplar adaylığınızı alırsınız. Buna da saygı duyuyorum. Benim üzüldüğüm tek nokta şu; söylediğim tüm Belediye Başkanları için geçerli. İftira atılmasına, bilgi kirliliğine, algı operasyonlarına gerek yok. Sosyal medyada insanları kullanarak yapılan bilgi eksikliğine gerek yok. Biz dün akşam encümenlerimiz, meclis üyelerimiz çok güzel bir pilot planlama yaptı. % 96 kamuya ait olan yerde yapmış. 3 yıldır üzerinde çalıştığımız örnek bir uygulama yapıyoruz. Bir mahalle 50 bin nüfusluk örnek bir plan çıkarıyoruz. Planlarımızı bir şehir böyle olmalı diye yapıyoruz. İlana çıkacak ve kamuoyuyla paylaşacağız. Bunu şehir için bir gelişme olarak gören yada adaylık sürecinde bu yönetimin farkını ortaya koyan çalıştığımız çok konular var. Kendimizi ifade edeceğiz. Şehircilik anlamında onu yaptık. Şehrimiz için çalışıyoruz. Çünkü bu görev bizim. Ama üzerini kapatmak için kafayı karıştırmaya gerek yok. İftira atarak yanlış bilgi vererek olmaz. Çamur atarak izi kalsın denilerek bir şeyler yapılmaz. Bizde bu iftiraları duyuyoruz. Çalışanlarımız da biliyor. Dosyaları ve çalışmaları kendileri inceliyorlar. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sadece çalışmaları sevk ediyorum. Bağımlı olduğu Genel Sekreterimiz, Genel Sekreter Yardımcılarımız, Daire Başkanlarımız Ve Şube Müdürlerimiz çalışmaları inceliyorlar. Doğru olan neyse herkes onu yapmaya çalışıyor. Çalışanlarımızda iftiraların farkına vararak bu iftiralar hakkında ne yapılabilir diye düşünüyorlar. Bu süreçte böyle olacağını biliyoruz ama bunu yaparken seviyeyi düşürmememiz lazım. Seviye düşürülmemeli ve iftira atılmamalı. Eğer Urfa beni aday adaylık sürecinde tanıyacaksa beni Belediye Başkanı yapmasınlar. Ben 17 yıldır Urfa'da siyaset yapıyorum. 10 yıldır da Belediye Başkanıyım. Beni bugün mü tanıyacaklar.

Trambüs 1 buçuk yıllık bir proje ve bitti

            Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ;  Bilerek yaptım. Trambüs 1 buçuk yıllık bir proje ve bitti. Asfaltını, işaretlerini, duraklarını yenilemek durumdayız. Çünkü yeni bir sistem çarşının tam merkezinde devreye giriyor. Belediye cesaret işidir. Cesaretli olmasam büyük projeleri hayata geçiremem ki. Köprülü kavşaklar önemlidir. Karakoyun projesine evlerin kamulaştırılmasına 18 milyon para verdik. Bu kavşakları bir an önce hayata geçirmem lazım. Benim cesaretli davranmam lazım şehrim için. Akçakale'nin yollarını kamulaştırmasını vererek genişlettik. Fen İşleri ile de görüştük. Çalışmaları 2-3 aya bitirmeleri için.  Vatandaş görmeli bunu. Ben 3 yıldır çalışıyorum. Benim hakkımdır görmesi. Oranın planını yaparak 50 metreye çıkardım. Kamulaştırmasını yaparak vatandaşın hakkını ödedim. Şimdi yıkarak yol yapıyorum. Vatandaş tabi ki bunu görecek. Korkmanın bir anlamı yok. Şehirde ne aksıyor ? 3 Köprülü kavşak ana noktada, doğru. Ama o kadar büyük bir aksamaya yol açmıyor. Bir daha sorun olmayacak şekilde kavşaklarımızı açacağız. Her şey sıralı bir şekilde olur.  Hangisinin önemli olacağına uzmanlar karar verir. Bunu şehre anlatamadık. Dedim yanlışsa yanlış ben yaptım. Çevik kuvvet yapılamaz dendi onu yapıyoruz. Narlıdere'yi yapıyoruz. Narlıdere'den sonra 3 tane daha köprülü kavşak var. Başlamak önemli. Yollar 50 metre olarak genişletilecek. Karaköprü GAP bulvarı 50 metre değil. Şuan 25 metre biz 50 metre genişleteceğiz. Her şey rahatlayacak. Karaköprü'de artık bağlantılar sağlanıyor. Şehir için çalışıyoruz. Cesaretli davranıyorum. Cesaretten kaybedeceksem de kaybedeyim. Belediyecilik bana göre böyle.

            Çalışan eleştirilir.

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ;   Türkiye Urfa'yı konuşuyor. Müzik, gastronomi, sıra gecesi ve ürünler olarak da fıstık, isot, Urfa tereyağı, peyniri, durum buğdayı, Karacadağ pirinci, kırmızı mercimek ve pamuk Urfa'nın önemli ürünleridir. Bunları markalaştırmak için strateji geliştiriyoruz. Bu toplumun biraz morale, motivasyona gencin de bağırmaya, seyretmeye ve şehriyle gurur duymaya ihtiyaç var. Turizmde hedef 1 milyon dediğimde herkes çok şaşırdı. Şimdi 1 milyon 200 bini geçti.  Çarşılarımız, otellerimiz hepsi dolu. Gelen misafirler doluluktan yer bulamıyorlar. Çalışan eleştirilir.

Planlı bir şekilde ilerliyoruz.

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ;İsotu uluslar arası isot gastronomisine dönüştüreceğiz. Çünkü isot mutfakta önemli bir ham madde. Mutfağımızı dünyaya tanıtabilecek, gastronomi şehri yapabilecek bir çalışma hazırlanıyor. Planlı bir şekilde ilerliyoruz. Bizim mutfağımızda çeşitli isot yemekleri yapılıyor. Bunları tescil ettirerek pazarlamamız gerekiyor. Festivali görsel sanatlarla, fotoğraf sergileriyle destekleyip genişleteceğiz. Mesela Siverek Belediye Başkanımız Resul Yılmaz , Takoran Vadisinde Kültür festivali yaptı ve ben çok güzel buldum. Desteğe ihtiyacı olduğu anda yanında olacağımı da bildirdim. Harran Belediye Başkanı Harran evleri ile ilgili bir şey yapsa onlara da destek olurum. Şehir için bir yerden başlamak ve zenginleştirmemiz lazım. Biz festivali 2 yıldır yapıyoruz. Urfa kazanıyor mu diye bakarsak Urfa her anlamda kazanıyor. Tanıtım yapılıyor ve etkili de oluyor. 140 milyonluk Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesisini devreye koyuyorum ama ulusal basında yer almıyorum. 80 milyonluk trambüs projesi de aynı şekilde ulusal basında yer almıyor. Ama isot 11 tane ulusal basında canlı yayınla yer alıyor. İsot belgesele de girer.

GAP Vadisi 4 ve 5.etabın çalışmaları devam ediyor

Şehir ormanı ile birlikte toplamda 3 milyon 500 bin m2 alandan oluşan GAP vadisi projesi ile şehrin eğlence ,dinlenme ve sportif faaliyet alanlarını oluşturduğunu belirten çiftçi; 120 bin m2’lik GAP vadisi 1.etapı ,43 bin m2’lik 2.etabı, 230 bin m2’lik 3.etabı tamamlandı.85 bin m2’lik 4.etab ve 75 bin m2’lik 5.etabın inşaat çalışmaları devam ediyor.

 

Karaali bölgesinde jeotermal turizm merkezleri planlanıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi , ; kalkınma anlamında turizmde ne yapılacak kararları aldık. Mesela turizmde neler yapılacak ? Çarşıların sektörel bazda sınırlandırılması. Sur içindeki evlerin fonksiyonlandırılması. Önemli alanlarda UNESCO kültür mirasına girilmesi için çalışmalar. Bozova sahil kent projesi. Eyyübiye - Karaali bölgesinde jeotermal turizm merkezleri planlanıyor. Gastronomi, inanç, tarım festivalleri. Tarihi alanda mağaraların turizme kazandırılması. Tarım, ticaret, sanayi insan kaynaklı şehircilik, enerji ve doğal kaynaklar. Bakış açımız şu; Şanlıurfa fakir kalamaz. Zengin bir şehir. Tarih, turizm, tarım, kültür, genç insan kaynağı her konuda zengin bir şehir. Zengin olamıyorsak oturup kendimiz düşünmemiz lazım. Şehir olarak çalışkan, dürüst, üretken ve iyi pazarlarsak bu şehir zenginleşir. Büyükşehir yatırım konusunda Urfa'ya girecek paranın 7 milyar olduğunu belirtiyorum. Bunu değerlendirirsek hepimiz zenginleşeceğiz. Bir sürü paketlenilebilir su kaynağımız var. Değerleri ölçülmüş kaliteli bir suyumuz var. Nahit taş üzerinde bir yıldır çalışıyoruz.   Bazalt taşından üretim yapıyoruz. Bazaltı döşersek yıllarca kalabilir. Karacadağ'da sadece bulunuyor. Bozova ile Halfeti arasındaki tüm taşlar peyzaj taşıdır. Bazalt taşını 10- 20 bine satabiliriz. Bazalt taşını değerlendirmek lazım. Güneş enerjisi sera sistemi 100 sayfalık fizibilite raporu var. Tarla tarımına uygun olmayan her yerde Güneş enerjisi ile tarım ürünü üretiyoruz. Her şey raporlarla onaylandıktan sonra uygulamaya geçiliyor. Karaali bir tarım yeri. Suyu 10 bin dönüme yetiyor. Jeotermal alanlar var. Toplum olarak kaplıcaları çok seviyoruz. Bizde Karaali var. Dağlık alanda tarım yok. Devlete ait alanda su sistemi taşınabilir. Jeotermal alanı oraya taşıyalım. İş adamlarına jeotermal alanı yapmak için teşvik edeceğiz. Fonksiyonlarına uygun yapılara yer verilir. Turizm anlamında da bu önemli. Yeri jeotermal sera yapacağız. Alanı da tarım yeri yapacağız.Bir düşünce bir fikirle şehirlerin önü açılır. Sera noktasında sera tarımı çok zenginleştiriyor. Tarlada 5 ton yetiştirirken seradan 30 ton yetişiyor. İstihdam alanında da bu önemli. Şehrimizde inanmak ve yapmak önemli. Biz farkındalık yarattık. Yetkimizi vatandaşın zenginleşmesi için kullanacağız. Sahil kent alanında da başka şehirlerde yazlık evler alıyoruz. Bozova'da su var. Suyu kirletmeden planlı bir yer yaparak, sosyal alanları, yolları yaparak güzel bir sahil şehir yapılabilir. Planlama yapılmadan çalışmalar devam etmez. Şanlıurfa için hayırlı kararlar aldık.dedi.

Şanlıurfa’ya 20 m2 kapalı alanı olan fuar merkezi yapıldı

Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat  Çifçi; Kalkınma Bakanlığı ve Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliği ile 20 bin m2 kapalı alanı olmak üzere toplam 80 bin m2 alana yaptığımız fuar merkezimizi 11 nisan kutlamaları çerçevesinde hizmete açtık.Fuar merkezinde inşaat mobilya, Tarım fuarı, evlilik fuarı ve otoshow fuarı açıldı ve vatandaşlarımızın yoğun ilgisi oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriyeli işadamlarının yatırım düşüncesi
Suriyeli işadamlarının yatırım düşüncesi
Sağlıkta atama rüzgarı
Sağlıkta atama rüzgarı