Şanlıurfa’da Uyuşturucu ile mücadeleye gençler destek veriyor
  • Reklam

Şanlıurfa'da Uyuşturucu ile mücadeleye gençler destek veriyor

Şanlıurfa’lılar , Gençleri uyuşturucudan uzak tutulması ve madde bağımlısı olmamaları için daha farklı aktiviteler, daha fazla gençlik merkezlerinin olması ve buralarda gençlerin bilinçlendirilmesi için seminerler sempozyumlar düzenlenmesini istediler.

22 Ocak 2019 - 16:21 - Güncelleme: 22 Ocak 2019 - 16:39

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde uyuşturucu  ile mücadele her alanda devam ediyor. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünün yaptığı operasyonlar ile uyuşturucu baronlarına darbe vurulurken ailelere de bilgilendirmeler yapılarak çocuklarının takibini ve sahip çıkılması  isteniyor.2018 yılında İçişleri Bakanlığının koordinesinde 81 il ve ilçelerinde eş zamanlı düzenlenen Uyuşturucu ile Mücadele Toplantıları Şanlıurfa’da da yapılmış, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında yapılan toplantı sonucu;  2018 yılı için tespit edilen  bağımlılık oranı, uyuşturucu kullananların sayısı gibi veriler ortaya konulan eylem planıyla sürdüren çalışmalar devam ediyor.Metruk, sahipsiz kullanılmayan binalar, Güvenli okul projesi kapsamında tespit edilen riskli okullara güvenlik kameraları yerleştirilmesi gibi çalışmalarda planlanmıştı. Şanılurfa’lılar ise Gençleri uyuşturucudan uzak ve madde bağımlısı olmamaları için daha farklı aktiviteler, daha fazla gençlik merkezlerinin olması ve buralarda gençlerin bilinçlendirilmesi için seminerler sempozyumlar düzenlenmesini istediler. Gençlerin uyuşturucudan uzak tutulması ile ilgili görüşleri Duru TV’nin muhabirlerine aktardı.

Cuma iş;  Şanlıurfalıyım iş hiç yok kimisi çiftçilik kimisi hayvancılık yapıyor.  Şahsen ben çiftçiyim hayatımın çoğu çiftçilik ile geçiyor.Şanlıurfa’da hiçbir yere gidemezler çünkü fazla gezilecek yerler yok.İyi şeylerin olması lazım mesela çocukların oynayabileceği yerlerin olması lazım birde gençlerin vakit geçirebileceği futbol sahaları olması lazım. Bunlarda ekmeklerinin peşinden koşuyorlar farklı bir çalışma imkânı olursa zaten çalışırlar maddi durumları olmadıkları için mecburen kâğıt, şişe topluyorlar. Biz kullanmadığımız için daha böyle bir şey duymadık ama bağımlı olan gençler bulunuyor neden çünkü  ilgilenen kimse yok.  Elimden gelen ne varsa yaparım.  Aileleri çocukları ile fazla ilgilenmedikleri için örneğin baba oğluna”nereye gidiyorsun”  gibi sorular sormuyorlar .Kırsalda yaşayan çocuklar erken yaşlarda merkeze geldiği zaman sigara, alkol kullanan arkadaşlar ediniyorlar.dedi.

                Emin Erdem  ise Bildiğim kadarıyla burada belediye ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele ekipleri çalışması var.Şanlıurfa gençlerin gideceği mekanlar Eskiden hiç yoktu son 10-15yıldır ilerleme var ama yeterli değil. Bunun için daha çok spor ve aktivite alanları olmalıdadır.

                Âdem Gül ise gençlerin uyuşturucuya yakalanmamaları için uğraşlarını olması ve uyuşturucu tacirlerinin ağlarına düşmemeleri gerekir. Şanlıurfa’da hiçbir eğlence merkezi ben göremiyorum ben doğduktan sonra Eyyübiye de yaşamaya başladım. Yaklaşık Türkiye’nin dört bir yanını gezen biriyim Eyyübiye de hiçbir çalışma görmedim belediyesi sıfır. Adamlar işsizdir aileler dışarı çıkarıp bir iş bulmalarını söylüyorlar ama çıkıp hiçbir iş bulamadıktan sonra eve gittiklerinde hem ailesinin yüzüne bakamaz burada çaresiz kaldıkların da dolayı kendini sıkıntıda hissediyor sıkıntıda hissettiğinde hem madde bağımlısı olur hem hırsızlık yapar. Gerekli imkânlar kendileri yapmaları mümkün değil yani geliri olmayan bir insandan ne bekliye bilirsin. Benim şuan bildiğim gençlik merkezlerinin isimlerini çok duydum ama gençlik merkezlerinin hiçbirinin ne kapılarının açıldığını gördüm ne de bir çalışmasını gördüm. Şuan elimde bir şey olsaydı eğer ne gerekiyorsa yapardım. Hem bunu yapacak kişinin cebinde çıkmayacak devlet bütçesi diye bir şey var.

                Yılmaz genç ise    uyuşturucu ile mücadelenin top yekun olması gerekiyor. Yazık buda beyin göçü demektir en azından kendi memleketimizde bunlara iş imkânı verilmiş olsa kendi memleketimizde tutarız hem kendi memleketimiz kalkınmış olur hem de beyin gücü dışarıya gitmemiş olur. Bürokrasi sınıfı, hükümet, başta aileler olmak üzere çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmeleri gerekiyor ki daha sonra devlet buna el atması lazım.

Ahmet Çiftçi; Gençlik merkezleri olsa da bunlar yeterli sayıda değil. Gençleri böyle uyuşturucudan uzak madde bağımlısı olmamaları için daha farklı aktiviteler, daha fazla gençlik merkezleri gençlerin bilinçlenmesi için seminerler sempozyumlar düzenlenebilir bunlarında gençlerin yararına olacaktır.Öncelikle ailelere eğitim verilerek bilinçlendirmeleri lazım bu eğitimler için konferans seminerler düzenlenmeleri gerekir. Uyuşturucu batağına bulaşmış kişiler iyi bir eğitim ile tedaviye teşvik edilmelidir. Her şeyin başı eğitimdir. Dışarıda görüyoruz mendil satanlar ve terazi ile ailelerinin zorlar para kazanması içi çalıştırılan çocuklar var öncelikle biz bunları kötü alıştırmıycaz mendil satan çocuklardan fazla mendil almayacağız terazi işini yapan çocuklara fazla yüz verip o işe alıştırmayacağız onları bilinçlendirmemiz lazım kötü alıştırmayacağız biz omlarda mendil aldıkça onlar bu işe daha çok yeltenecekler.Bunlar yeterli sayıda değil  bunlar artırılması lazım spor,müzik vb gibi aktivitelerin olması gerekir.Müzikle ilgileniyorum diğer illere nazaran baya eksikliklerimiz var müzik konservatuarlarımız, ve  spor komplekslerimiz   yeterli sayıda değil herhangi bir yere gittiğimizde bunlar Şanlıurfa da daha fazla  dedi.

                Musa Şahamioğlu ise Şanlıurfa’da gençlere önce ailelerinin sahip çıkması gerekir ki uyuşturucudan uzak kalsınlar.İş imkanı yok Şanlıurfa da işsizlik oranı çok.uyuşturucu üzerinde   Polislerin üzerinde daha çok durması gerekiyor. Özellikle bizim ilçelerde daha çok var. Daha çok park bahçelerin olması gerekiyor.

Nuh Kalender ise Kahramanmaraşlıyım Şanlıurfa’ya çok geldim.  Gençleri spora yöneltmek gerekiyor ki uyuşturucudan uzak dursunlar. Sosyal olmaz dernek,spor aktiviteleri, eğitim sisteminin geliştirilmesi  lazım. Ne yazık ki Türkiye genelinde var önce evde eğitim sonra toplumda eğitim daha sonra ise devlette eğitim. Spor tesisleri eksik gençleri yönlendirebilirler mesela büyüklerin onlara örnek olması gereken davranışta bulunmaları gerekir.

                Fadıl Buğdaycı ise Evet, Şanlıurfa’nın sorunları var yok değil ama çok sorunlarını aşmışız Şanlıurfa da çok güzel şeyler olmuş. İşsizlik bizim Şanlıurfa gençleri bazıları isteyerek çalışmıyor çalışmayı sevmiyor devamlı gezmek istiyor ama isteseler iş alanı var iş alanı çok Şanlıurfa da fabrikalar, sosyal tesislerde ve belediyeler de çok işçi arıyorlar. Şanlıurfalı gençler biraz işten kaçıyorlar. Evet iş eksikliği var ama işte var  Bu gençlerimize sosyal aktiviteler yok değil mesela bak Eyyübiye’de,Haliliye de gençlik merkezler ve sosyal tesisler yapıldı.Devlet şuanda bazı mağdur ailelere bakıyor mağdur ailelerin kiralarını idari gelirlerini karşılıyor ben Şanlıurfa da yaşadığım için biliyorum evet karton toplayanlar var hijyensiz yaşayan var. Bunlarda büyük bir şehirdir nerden bakarsan Şanlıurfa da yaklaşık bir buçuk milyona aşkın Suriyeli yaşıyor ondan dolayı biraz sıkıntı yaşıyoruz.

2019/01/2019-01-22-16-26-11.jpg
2019/01/2019-01-22-16-26-13.jpg
2019/01/2019-01-22-16-26-15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gençlerden askerlere moral ziyareti
Gençlerden askerlere moral ziyareti
Harran Üniversitesi Rektörlüğünden Harran’a Ziyaret
Harran Üniversitesi Rektörlüğünden Harran’a Ziyaret