Şanlıurfa’daki iş dünyası endişeli

Şanlıurfa'daki iş dünyası endişeli

Taşaron işçilere kadro verilmesi ile Şanlıurfa’da yaklaşık 400 şirket kapısına kilit vuracağı ve çalışanları ise işsiz kalacağı belirtiliyor.

15 Aralık 2017 - 12:42 - Güncelleme: 15 Aralık 2017 - 12:55

Şanlıurfa’daki iş adamları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ederek sorunlarını ilettiler.

Fakababa, işverenlerin sorunu Başbakan’a iletecek

İş adamları; Devam eden işlerin iş bitimine kadar devam etmesinin sağlanmasından yana olduklarını belirterek yurt dışından ithal ettikleri modern makinelerin olduğunu ve değerinin çok yüksek olduğunu, taşaron ihalelerinin bitmesi ile bu malzemelerin elde kalacağını ve kamunun aynı malzemelere döviz edeyerek ithal edeceğini ve bunun da milli ekonomiye zarar olduğunu, Şanlıurfa’da 400 firmada çalışan yaklaşık 7 ile 9 bin kişi arasında personelin işsiz kalacağını ve mağdur olacağını, Bankaların ipotekleri bozmaya başladığı ve iş dünyasının sıkıntıya girdiği, yapılandırma ve matraf artırımı gibi yükümlülük altına giren iş verenlerin ödeme güçlüğü çekeceğini ve borçlarını ödeyemeyeceklerini belirttiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ise iş verenlerin sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım’a ileteceğini belirtti.

Akyürek, İş dünyasının sorunlarını yetkililere ileteceğim

Şanlıurfa’da iş verenler AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek’i ziyaret ettiler. İşverenler; taşeronlara kadro verilmesinin sevindirici olduğunu ancak, bu alanda yatırım yapan ve ellerinde ithal temizlik makineleri başta olmak üzere cihazlar bulunan firmalar iş alamayınca milyarlarca liralık malzemeler atıl duruma ve çürümeye terk edilecek. Kamu Kurum ve kuruluşları ise dövizle yurt dışından ayrı malzemeleri alacaklar.iş verenlerin yanlarında çalışanların mağdur olacağını ve işsiz kalacaklarını, uzun vadeli vergi, SGK borçlarının yapılandırıldığını şirketlerin kapanması ile ödeme güçlüğü içine gireceklerini belirttiler.
            Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek ise Şanlıurfa’daki iş adamlarımızın sorunlarını ve problemlerini dinledik. Not aldık. Bu endişelerini ve taleplerini başka Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve diğer yetkili makamanlara ileteceğini belirtti.

Süt, firmalar kapanınca SGK ve vergi borçlarını ödeme imkanı ortadan kalkacak

Süt; Kanun tasarısının yürürlüğe girmesi ile 2017'de ticari hayatına son verecek olan şirketlerin halen mevcut olan tahmini 1.500.000.000,00 TL (Bir Milyar Beş Yüz Milyon Türk Lirası) SGK prim, Stopaj ve KDV borçlarını ödeme imkanı kalmayacağına dikkat çekti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Süt, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) taşeron işçilerine kadro verilmesiyle ilgili raporunun, iş dünyasının kaygılarına dikkat çeken bir rapor olduğunu, bu raporun işletmeler üzerindeki etkilerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.  Taşeron işçilere kadro verilmesine izin verecek yasanın çıkmasıyla piyasadaki en az 17 bin şirketin mağduriyet yaşayacağının öne sürüldüğü raporda, özel sermaye kuruluşlarının bu yasa karşısında uğrayacağı sosyal ve ekonomik zararların da ele alındığına değinen ŞUTSO Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Süt, 17 bin şirketin fiilen hizmet sunduğu ve hemen hemen her şirketin iki kişilik ortaklı yapıdan oluştuğunu ve toplamda 34 bin kişinin bahsi geçen yasadan etkileneceğinden dolayı oluşacak mağduriyetler için de önlem alınması gerektiğini söyledi. Kemal Süt, taşeron firmalarda çalışan personelin daha iyi koşullara sahip olup kadroya geçecek olmalarından memnun olacaklarını ancak, bununla birlikte faaliyetleri sona erecek firmaların kaygılarına dikkat edilmesini istedi.  ATO’nun raporunda yasanın çıkması durumunda bu şirketlerin ticari faaliyetlerini sonlandıracağını ve en kötü ihtimal ile 500 bin kişinin işsiz kalacağının ve %10,7 işsiz oranının olduğu bir ülkede böylesine bir işsiz kişi sayısının artması ülkeyi çok derinden etkileyeceği vurgulanırken, halen faaliyet göstermekte olan 17 bin şirketin bankalara en düşük ihtimal ile 500.000 TL borcu olduğunu varsayılırsa bu şirketlerin nakit kredi borçları ortalama 8.500.000.000 (Sekiz Milyar Beş Yüz Milyon Türk Lirası) olarak hesaplandığı, kanun tasarısının yürürlüğe girmesi ile 2017'de ticari hayatına son verecek olan şirketlerin halen mevcut olan tahmini 1.500.000.000,00 TL (Bir Milyar Beş Yüz Milyon Türk Lirası) SGK prim, Stopaj ve KDV borçlarını ödeme imkanı kalmayacağına dikkat çekildi.

ŞUTSO İŞ DÜNYASININ ENDİŞESİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A YAZI İLE BİLDİRDİ

                Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, Taşeron Firma Temsilcileri ile görüşmesinin akabinde taşeron firma işçilerinin kadroya alınması ilgili talepleri ve beklentileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a resmi yazı ile iletti. ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan “Taşeron İşçilere Kadro verilecek” açıklaması sonrasında Şanlıurfa'da bulunan Taşeron Firma Temsilcileri ile yaptığı istişare toplantısının ardından, taşeron işçilerin kadroya alınması ve sonrasında yaşanacak muhtemel sıkıntılar ile ilgili beklentilerini ve çözüm önerilerini aktardığı bir resmi yazı göndererek konuyla ilgili talepleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.  Başkan İsmail Demirkol gönderdiği yazıda şu ifadeleri kullandı: "Sayın Cumhurbaşkanım, Alt işverene bağlı çalışanları ifade eden taşeron işçileriyle ilgili Hükümetimizin yasa düzenleme çalışmalarını takdirle karşılıyor, çözüme yönelik atılan adımlar için kutluyoruz.  Taşeron üyelerimizin konuyla ilgili yaşadıkları/yaşayacakları ciddi mağduriyetlerinin çözümüne yönelik yoğun talepleri mevcut olup, üyelerimizce çözüme kavuşturulması talep edilen hususlar; Firmaların iş taahhütleri dolayısıyla almış oldukları iş makinaları, ekipmanlar ve sarf malzemelerinin bedelleri, leasing ve vadeli borçları,

Firmaların kredilerinin bankalarca kapatılmaya çağrılması, teminat ve ipoteklerinin bölge riskleri dolayısıyla %50 olarak kabul edildiğinden dolayı doğan zararları, Firmaların piyasa değerlerinin sıfırlanması, Firmaların boşaltacağı binaların ekonomiye olumsuz etkisi, Firmaların kapatılması dolayısıyla ekonomiye etkileri, vergi kayıpları, Yükümlülüğü olan firmaların 3. Kişilere devredilerek yükümlülüklerinden kaçınması, Firmaların çalıştırdığı büro elemanlarının işsiz kalmasına yönelik çözüm üretilmesi, Vb. gibi sıralanabilir.

                Konuyla ilgili olarak; Yasanın, ihale alan firmaların sözleşme bitim süresini beklenmesi veya bir uygulama süresi tanınıp (örneğin iki yıl) bu süre sonunda geçerli olması, Yasanın, pilot bölge uygulaması yapılarak ve sonuçlarına göre uygulanması,  gibi çözüm önerilerini sunabiliriz.  Söz konusu düzenlemenin işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik  çalışmaları takdirlerinize arz ederim. Dedi.

                Yazı önemli  kişi, kurum ve kuruluşlara da gönderildi

Demirkol’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiği yazı, bilgi ve gereği için; Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ilimiz milletvekilleri ve komşu oda başkanlıklarına da gönderildi.

2017/12/1898611.jpg
2017/12/4184074.jpg
2017/12/2357306.jpg
2017/12/3033926.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
işçiler yüzde 24 enflasyon farkı istiyor
işçiler yüzde 24 enflasyon farkı istiyor
İHH muhacirleri sevindirdi
İHH muhacirleri sevindirdi