Şanlıurfa Hipodromu’nda At’la Terapi Merkezi açıldı.

Şanlıurfa Hipodromu'nda At'la Terapi Merkezi açıldı.

Türkiye Jokey Kulübü’nün sosyal sorumluluk projeleri içersinde bulunan engelli çocukların terapisine alternatif olarak hayata geçirdiği At’la Terapi Merkezlerinin 5.'si, Şanlıurfa Hipodromu'nda açıldı.

14 Kasım 2017 - 17:22 - Güncelleme: 14 Kasım 2017 - 17:24

At’la Terapi Merkezi’nin açılış töreninde, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mehmet Mehdi Eker,Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın,  Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve TJK Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı A. Bülent Bora, Eko Fuarcılık Genel Müdürü İlker Altun, Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Bedih Şatoğlu,  Şanlıurfa Hipodrom Müdürü Mehmet Kazoğlu, at sahipleri, basın ve terapi merkezinden hizmet alacak çocuklar ve aileleri hazır bulundu.

Açılışta, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mehmet Mehdi Eker birer konuşma yaptı.

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci açılış konuşmasında “Sağlıklı bir nesil yetiştirebilmek, engelleri aşabilmek için hepimize sorumluluklar düşüyor. Türkiye Jokey Kulübü olarak bizler de, hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileştirici güce sahip bu alternatif tedavi yöntemini, Türkiye’de de yaygınlaştırmak ve engelli çocuklarımıza derman olmasını sağlamak amacıyla çalışıyoruz. 2015 yılında önce İstanbul’da daha sonra Diyarbakır, İzmir ve Bursa’da açtığımız atla terapi merkezlerimizde yürüyemeyen çocukların yürüdüğüne, konuşamayan çocukların konuştuklarına şahit olduk. Şanlıurfa’mızda hizmete sunduğumuz At’laTerapi Merkezinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker ise “Türkiye’deki ilk atla terapi merkezi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığım zamanında açıldı. Türkiye Jokey Kulübü’nün de atla terapi merkezlerini yaygınlaştırma çalışmalarını tebrik ediyorum. Bu noktada Belediyelere de bir çağrı yapmak istiyorum. Nasıl halı saha, basketbol sahası, yüzme havuzları yapılıyorsa insanların atla vakit geçirebilecekleri alanların da planlamalarında olması çok kıymetli. Üstelik bu düşünüldüğü gibi maliyetli de değil. Sadece Atı seviyor olmak ve atın önemini biliyor olmak yeterli” dedi.

At’la Terapi Merkezi açılışı sebebiyle Şanlıurfa Hipodromu’nda atlı dayanıklılık yarışmaları ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’na bağlı okçuluk ekibi tarafından çeşitli gösteriler düzenlendi. Dereceye girenlere ödüllerini AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker verdi.

Özel olarak yetiştirilmiş atlar ve uzman fizyoterapistler eşliğinde terapatik seanslarla fiziksel, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocukların gelişimine katkı sağlayan At’la Terapi Merkezi haftanın 3 günü Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 10.30-17.00 saatleri arasında hizmet verecek. Merkezden, tedavisine doktor raporuyla izin verilen tüm engelli çocuklar ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Daha önce İstanbul Veliefendi, Diyarbakır, İzmir Şirinyer ve Bursa Osmangazi hipodromlarında da At’la terabi merkezi açılmıştı.

Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Bedih Şatoğlu açıklamasında Türkiye Jokey Kulübünce Şanlıurfa Hipodromun da 5.At'la Terapi Merkezinin Açılışındayız. Engellilerimiz açısından önem Arz eden bu merkezin açılmasında Emeği Gecen Türkiye Jokey Kulübü Başkanı  Yasin Kadri Ekinci ye ve Şanlıurfa Hipodrom Müdürü Mehmet Kazoğluna, Hipodrom Çalışanlarına teşekkür ediyorum. Dedi.

 

 

 

2017/11/4334656.jpg
2017/11/2722598.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin, muhtarlar gününü tebrik etti
Vali Erin, muhtarlar gününü tebrik etti
Eyyüpoğlu'ndan muhtarlar günü mesajı
Eyyüpoğlu'ndan muhtarlar günü mesajı