Şanlıurfa’nın çiğköftesi etli, Adıyaman’ın çiğköftesi...

Şanlıurfa’nın çiğköftesi etli, Adıyaman’ın çiğköftesi etsizdir

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler “Adıyaman çiğköftecisi Ömer Usta “ firmasının Şanlıurfa işletmecisi Hamza Aktan ile röportaj yaptı.

27 Kasım 2017 - 16:50

 

     Çiğ köfte konusunda Şanlıurfa’nın eksikliği dışarıya tanıtmamış daha çok kendi il sınırları içerisin de kalsın diye. Urfa kebabı var, çiğ köftesi var, fıstığı var Urfa’nın meşhur birçok şeyi var ama ne yazık ki fıstık Anteplilerin diye gidiyor, çiğ köftede Adıyamanlıların diye biliniyor.

Urfa’da biz bu işi yapıyoruz, çiğ köfte dışarı da satılmazsa diyecekler Urfa’ gittim çiğ köfte bulamadım biz de dışarıya daha iyi tanıtmak adına bu hizmeti veriyoruz burada.

Adıyaman zaten hepsi fabrikasyon hiç el değmeden çiğ köfte üretiliyor, hepsi makine sistemi ile üretiliyor ekmeğinden tut lavaşına kadar.

Müşteriler memnun oluyor genellikle öğrenci ve memur kesim zaten. Şanlıurfalılar evlerin de etli olarak yaparlar ama bizimki ayaküstü yapılan bir şey daha çok öğrenci kesime hitap ediyoruz.

Şanlıurfa’nın çiğ köftesi etli, daha çok Urfa isotu kullanılıyor ve daha çok acılı ama Adıyaman çiğ köftesi sadece ceviz içi, badem çeşitleri, fındık türü şeyler kullanıyor. Adıyaman et kullanmaz ama Urfa çiğ köftesi hakiki çiğ köfte olduğu için et kullanıyorlar.

       

Adıyamanlıyım Sincik doğumluyum, bu işe 4 sene önce başladım, Eskişehir’de başladım sonra buraya geldim Ömer Usta ile birlikte çalışmaya başladım.

Çiğköfte nereye aittir ?

 Çiğ köfte tarihe bakıldığı zaman zaten Urfa’ya aittir. Adıyamanlılar da 2000 yılların da fabrikasyona dönüştürdü. Bunun sayesinde şuan binlerce kişi ekmek parası kazanıyor, işsizlik oranı düşüyor bu hem ekonomiye katkı sağlıyor. Şanlıurfa’da kendi araların da, sıra gecelerin de meşhur oldu zaten çiğ köfte. Mesela Urfa’da biz bu işi yapıyoruz, çiğ köfte dışarı da satılmazsa diyecekler Urfa’ gittim çiğ köfte bulamadım biz de dışarıya daha iyi tanıtmak adına bu hizmeti veriyoruz burada.

Urfa ve Adıyaman arasında çiğköfte tartışmasına ne dersiniz?

 Bir zamandan beridir çiğ köfte Şanlıurfa’nın, Adıyaman’ın diye bir kavga var ama kimse kimsenin ekmeği ile oynamıyor herkes kendi rızkının peşinde. Aynı bayrak altında yaşıyoruz kardeş gibiyiz ha Adıyaman ha Urfa sonuçta birileri burada ekmeğini kazanıyor.

ŞANLIURFA’NIN ÇİĞ KÖFTESİ İLE ADIYAMAN’IN ÇİĞ KÖFTESİ ARASINDA NE GİBİ FARKLAR VAR?

Şanlıurfa’nın çiğ köftesi etli, daha çok Urfa isotu kullanılıyor ve daha çok acılı ama Adıyaman çiğ köftesi sadece ceviz içi, badem çeşitleri, fındık türü şeyler kullanıyor. Adıyaman et kullanmaz ama Urfa çiğ köftesi hakiki çiğ köfte olduğu için et kullanıyorlar. Adıyaman’ın yaptığı makine ile zaten bunu 44 saat için de tüketmen lazım ama içinde et olduğu zaman bunu 1 – 2 saat içinde tüketmen lazım. Hijyen ve sağlık açısından şuan tercih ediliyor.

Sattığınız ürünler nasıl üretiliyor?

Adıyaman zaten hepsi fabrikasyon hiç el değmeden çiğ köfte üretiliyor, hepsi makine sistemi ile üretiliyor ekmeğinden tut lavaşına kadar.

Zaten tarihe bakılınca çiğ köfte Şanlıurfa’nın ama Adıyamanlılar bunu fabrikasyon haline dönüştürerek binlerce kişi şuan ekmek kazanıyor. Kimse bunun kavgasını yapmasın çiğ köfte Şanlıurfa’nın, Adıyaman’ın diye sonuçta bu bir nimettir. Adıyamanlılar bunu dünyaya tanıttı.

SİZE GELEN MÜŞTERİLERİN YORUMU NASIL OLUYOR?

Müşteriler memnun oluyor genellikle öğrenci ve memur kesim zaten. Şanlıurfalılar evlerin de etli olarak yaparlar ama bizimki ayaküstü yapılan bir şey daha çok öğrenci kesime hitap ediyoruz. Mesela memur adam akşam çıkınca hazır alıyor çünkü bilmiyor çiğ köfte yoğurmasını ne yapacak? Dışarıdan alıyor evine götürüyor.

Urfa’nın tanıtım konusunda eksikliği mi var ?

Çiğ köfte konusunda Şanlıurfa’nın eksikliği dışarıya tanıtmamış daha çok kendi il sınırları içerisin de kalsın diye. Urfa kebabı var, çiğ köftesi var, fıstığı var Urfa’nın meşhur birçok şeyi var ama ne yazık ki fıstık Anteplilerin diye gidiyor, çiğ köftede Adıyamanlıların diye biliniyor. Ama her şey kendi yerinde güzel derler ya her şey Urfa’nın içerisinde olduğu zaman ayrı bir tat ayrı bir lezzeti oluyor.

Şanlıurfa’nın tanıtım konusunda biraz eksikliği var. Mesela yurt dışından turist tarihe bakıyor çiğ köfte Şanlıurfa’nın buraya gelip aradığı zaman en azından orada çiğ köfte yedim, Urfa’ya ait yöresel bir lezzet yedim der. O eksikliği biz şuan da tamamlıyoruz.

SİZCE NEDEN ŞANLIURFA’DA Kİ ÇİĞ KÖFTECİLER ADIYAMAN İSMİNİ ÇOK KULLANMIYORLAR?

Adam markası ne ise onu kullanmış, fabrikasyon olduğu için her hangi bir çakma isim kullanan yok. Zaten firmalar Türkiye genelinde kurumsal olarak çalışan firmalar, Adıyamanlı olanlar yazmış olmayanlar da zaten ismi ne ise onu yazmıştır.

ŞANLIURFA’NIN YEREL HALKINDAN SİZE GELEN OLUYOR MU?

Tabiki gelen oluyor, bu lezzeti seviyor farklı bir tadı var mesela etli ile yapılan farklı bir damak tadı bırakıyor yani ikisinin ayrı tatları var.

Şanlıurfa’nın yerel halkının bize tepkisi olumlu yönde oluyor, mesela eş dost gelir akşamları evler de köfte yoğurulur bir eğlence olarak biliniyordu ama şuan bunu ticarete döküyoruz artık kurumsallaştı şuan Türkiye genelinde şube var zaten, adım başı çiğ köfteci bulursun çok güzel de tüketiliyor zaten millet seviyor.

Sonuçta çiğ köfte gıdadır ve gıdanın hiçbir şekilde tartışması olmaz. Bu Şanlıurfa’da olduysa bu büyük bir hizmettir Şanlıurfa’ya, bir faydadır sonuçta malzemelerini Şanlıurfa’dan alıyorsun yeşillik alıyorsun, ambalajcıdan ambalaj alıyorsun Şanlıurfa ekonomisine katkıdır.

Eleman bulabiliyor musunuz?

Son olarak bu bir tartışma konusu olmasın çünkü çiğ köfte bir gıdadır herkes kendi rızkının peşinde. Allah kimseyi vatansız, bayraksız bırakmasın çünkü etrafımız da Suriyeliler de var adamlar iş olsun da ne olursa olsun diyorlar biz çiğ köfteci olarak eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz bu işte çalışsınlar diye, onlar da bir ekmek parası kazansın diye ama büyük bir nimettir yani kimse bunu kavgaya dönüştürmesin.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 Ben teşekkür  ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

2017/11/8440661.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
AK Parti ilçe Başkanları toplandı
AK Parti ilçe Başkanları toplandı