Şanlıurfa’nın "KAN" ihtiyacı Gaziantep’ten

Şanlıurfa'nın "KAN" ihtiyacı Gaziantep'ten

Şanlıurfa’daki İdarecilerin basiretsizliği ve halkın beklentilerine cevap verememesi sonucu; Şanlıurfa’daki sağlık kuruluşları; tüm Kan ihtiyaçlarını Gaziantep’ten karşılamak zorunda kalıyor.

07 Eylül 2017 - 17:06 - Güncelleme: 08 Eylül 2017 - 16:32

Devlet milyarlarca harcayarak ve Kamu Hastaneler Birliği’nin sorumluluğunda bulunan yaptırdığı 800 Yataklı, 500 Yataklı ve ilçelerdeki modern hastanelerde koordinasyon eksikliği ve halkın beklentileri ile  Sağlık Bakanlığı, Kızılay Genel Merkezi ve ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde sorunların çözülmemesi sonucu, Tam teşekküllü olarak  Şanlıurfa’da “ Kızılay Kan Merkezi “ kurulamaması sonucu vatandaşlar kan ihtiyaçlarını Gaziantep’den karşılamak zorunda kalıyor.

Kızılay Şanlıurfa’da kan toplayarak Gaziantep ilinde merkezine götürerek işliyor. Hastanelerin belirlenen günlük kan ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak, 1 milyon 940 nüfus, 650 bin Suriyeli ile birlikte 2 milyon 500 bini geçen nüfusu ile acil hastalar, kaza, silahlı ve bıçaklı kavga başta olmak üzere acil kan ihtiyacı olduğu zaman Hastaneler; Gaziantep’e araç göndererek kan aldırmak zorunda kalıyor. Kan almak için 140 kilometre araç gidip 140 kilometre geri geliyor. Ortalama 3-4 saat arasında kan hastaya ulaşıyor.

Vatandaş Şanlıurfa’da hastası için uygun kan grubunda kan verse bile Trombosit Süspansiyonları Trombositler olarak işlenmesi için Gaziantep’e gidiliyor. Kan işlenmesi için beklenip  Şanlıurfa’daki hastaya getiriliyor. Bu da  bazen 3 ile 4 Saati arasında zaman alıyor.

 

Laboratuar kurulup yer temin edilirse Urfa’da kan merkezi açılabilir

Elçi; Kan merkezinin kurulması için bakanlığın izin vermesi gerekiyor öncelikle bir de geniş bir laboratuar için geniş bir yer gerekiyor ve eleman.

Şanlıurfa Kızılay Şube Başkanı Ahmet ELÇİ gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada; Bölge Gaziantep olduğu için kan işleme merkezide bölgededir. Biz ancak acil durumlar da burada vermek üzere kan bulunduruyoruz. Kızılay kan merkezi şubemiz de ancak biz şuanda daha geniş bir laboratuar ve daha geniş bir kan merkezi arayışı içerisindeyiz. Eğer bunu temin edebilirsek bu konuda bakanlıkta söz vermiş durumda yeni bir kan merkezi yeri temin edip Urfa’da kan depolamayı ve anında bu kanların Antep’e gitmeden Urfa ve çevresine dağıtmayı planlıyoruz.

Bakanlık urfa’da kan Merkezi için söz vermiş.

Elçi;  bu konuda çalışmalarımız var inşallah önümüzde ki yıl içerisinde eğer bunu başarabilirsek Urfa kan laboratuarı geldiği takdirde Antep’e gitme sorunu da ortadan kalkmış olacak. Kan merkezinin kurulması için bakanlığın izin vermesi gerekiyor öncelikle bir de geniş bir laboratuar için geniş bir yer gerekiyor ve eleman. Tabi bakanlık izin verdiği takdirde doktor sayımız artacak, çalışan laboratuarlarımız artacak, kan bağış temin elemanlarımız artacak geniş bir depo ve kanları saklamak için biliyorsunuz soğukta bekletilmesi gerekiyor onun için de bir alana ihtiyacımız var. Bakanlığa talepte bulunduk bu konuda çalışmalar yürütüyoruz bu daha çok bizim Kızılay Genel merkezin yapacağı bir iştir ve Gaziantep bölgenin yapacağı bir iştir biz şube olarak sadece bunların çalışmalarını takiple yetiniyoruz ve gerektiği zaman da kendilerine araç ve diğer yer temin edip yardımcı olmaya çalışıyoruz.dedi.

Bizim kanımız neden burada birikmiyor

Taplamacı ; Şanlıurfa’da ki insanlar insan değil mi? Biz kan lazım ettiği zaman neden Antep’e gidiyoruz Şanlıurfa’da ki insanlar insan değil mi? Biz kan lazım ettiği zaman neden Antep’e gidiyoruz.

 Aziz Taplaması ; Şanlıurfa’da neden kan merkezi yok? Olması gerekmiyor mu? Şanlıurfa’da ki insanlar insan değil mi? Biz kan lazım ettiği zaman neden Antep’e gidiyoruz ki? Burada toplanan kanlar neden Antep’te birikiyor? Suç gerçekten bizim değil büyüklerin suçu, demek istediğim çok yanlış bir uygulama. Şanlıurfa’da bir hastamız acil kan lazım ettiği zaman Antep’e mi gitmesi lazım? Sağlık bakanlığında ki büyüklerimiz düşünmüyor mu bunu? Umarım bu problemi giderirler, çözerler Şanlıurfa’mıza gerekli değeri vermiyorlar inşallah verirler yani bizim Gaziantep’te ne işimiz var. Ben kanımı burada veriyorum burada kan ünitesi, kan merkezi yani bizim kanımız neden burada birikmiyor? Buradaki hastalarımıza lazım değil mi? Farz edelim Antep’e gidene kadar bu adam ölse ne olacak? Onun için devlet büyüklerinden bu konu hakkında da yardım istiyorum inşallah çözerler. Dedi.

Urfa’da Kan merkezi yok Pet-Ct cihazı neden yok

Küçükköse; Büyükşehiriz ne Büyükşehir’i yani lafta , bir kan merkezimiz bile yok ya Antep’e gidiyoruz

İbrahim Halil Küçükköse ; Büyüklerimizin düşünmesi lazım, Büyükşehiriz ama lafta büyükşehiriz ne Büyükşehir’i yani lafta , bir kan merkezimiz bile yok ya Antep’e gidiyoruz. Bizim ne işimiz var Antep’te,  yazık değil mi? Günah değil mi? Parası olan insan var olmayan insan var. Yazık! Şanlıurfa’da kan merkezi tabiî ki gerekli ama büyüklerimiz düşünmedikten sonra halk ne yapsın? Biz geldik Urfa’ya bunu yapacağız, şunu getireceğiz hani nerde? Kan merkezi yok,pet-ct cihazı yok yazık, günah, yazıklar olsun.dedi.

Bir kan lazım ise Antep’te nerede bulunacak

Canbaz;  Şanlıurfa’da yer kıtlığımı var? Adam kıtlığımı var? Yoksa bu işi bilen mi yok? Neden orada depolanıyor.

İsa Canbaz ; Sürekli baba evlada talimat verir burası bizim bir üstümüzdür. Hep oraya bağlıyız. Anlayamadığım nokta bizde yer kıtlığımı var? Adam kıtlığımı var? Yoksa bu işi bilen mi yok? Neden orada depolanıyor. Bunu kaç kişi bilir orada depolandığını kimse bilmez. İnsan düşmüşse o kişi bilir Urfa tabiri ile eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar misali yani kan merkezimizin orada olması. Yani bu yenilerden 3 – 5 kişi bunu bilse dese ki bizim kanımız burada depolansın benim kanım Antep’e mi gidecek o kanıda belki vermezler ama yanlış bir yol yanlış bir seçim burada yapılabilme imkânı varsa buraya da bir el atar bunu da giderirlerse bu sıkıntıyı çok iyi olur. Çünkü bu yörenin insanların da en büyük sorunlardan lisan konusunda maddi imkânlar sıkıntılar içerisinde ama bir kan lazımsa Antep’te nerde bulacak nasıl bulacak? Ama burada der ki Kızılay kan merkezi deyince ilk başta adamın aklına Köprübaşı gelir oradan temin etme şansı olur. Bazen insanların güçsüz ve yardıma muhtaç olan insanları da düşünmeleri lazım ki inşallah buda olacaktır. İlginize, bilginize teşekkür ederim milletvekillerimize, bakanımıza destek vereceğinden emin olduğumdan dolayı hepsine teşekkür ederim.

Gaziantep’e telefon açılıp kan gelecek

İletmiş; Bütün Urfalı kardeşlerimiz kan veriyor. Niye kanlarımız Gaziantepe gitsin.

Mehmet İletmiş, Şanlıurfa Büyükşehir olduktan sonra kan merkezi burada olması gerekir. Gaziantep’e niçin gönderilsin. Sebebi nedir. Bütün Urfalı kardeşlerimiz kan veriyor. Niye Gaziantepe gitsin.Buna bir el atsınlar.Doğru değil mi? İstediğimiz budur. Büyüklerimiz el atsın.Kan topluyoruz. Gaziantep’e gidiyor. Burada yaralı oluyor. Gaziantep’e telefon açılıp kan gelecek. Memleketin sahibi mi yok? Dedi.

KAN ALINMASI VE İŞLENMESİ

Güvenli kan temini ve kullanımında esas; gönüllü ve sağlıklı kan bağışçısının doğru olarak sorgulanması, zorunlu testlerin yapılarak kanın kompenentlerine (bileşenlerine, ürünlerine) ayrılması, uygun şartlarda saklanması ve kullanıma hazır hale getirilmesidir. Kan transfüzyonunda kullanılacak güvenli kan ve kan ürünü temini, kan ürünlerinin hazırlanması tıbbi laboratuar teknisyeninin sorumlulukları arasındadır.

Transfüzyon için hazırlanan tam kan; uygun bir donörden steril ve taşıma amacıyla apirojen antikoagulanlı torba kullanılarak alınan kandır.

Kan komponentleri (kan bileşenleri, kan ürünleri); eritrosit, lökosit, trombosit konsantreleri ile taze plazma ve kriopresipitatlarıdır. Tam kandan ayrıştırılarak elde edilirler. Torba içine alınan kanın pıhtılaşmasını engellemek ve içindeki hücrelerin yaşam sürelerini uzatmak için antikoagülan solüsyonlar kullanılır.

Plazma; Kanın şekilli elemanları dışında kalan sıvı kısmına, plazma denir. Alınan kanınsantrifüj işleminden sonra ayrıştırılması ile elde edilir. Kullanım süresi, kullanılan antikoagülan solüsyona bağlı olarak 25- 40 gün arasında değişir ve 2- 6°C ısı aralığında muhafaza edilir.

Trombosit Süspansiyonları Trombositler (Platelet), kanamanın durdurulmasında görev yapan kan hücreleridir. Kırmızı kemik iliğinde üretilir, ömürleri 3- 4 gündür. Kanama durumunda, doku zedelenmesinin olduğu bölgede birbirlerine ve çevrelerindeki yapılara yapışarak adeta kanama odağının önüne bir tıkaç oluşturur. Trombosit süspansiyonları, tam kandan santrifüj işlemiyle elde edilir. Her bir ünite ortalama 50 ml (40-70 ml) hacmindedir. Kan alımını takiben 4- 6 saat içinde transfüze edilmelidir. Kullanılmayan trombosit süspansiyonları, 20 - 24 oC'de özel trombosit saklama dolaplarında (ajitatör) 5 gün muhafaza edilir.

Vatandaşlar Şanlıurfa en önemli sorunlarından biri olan Kan ihtiyacı sorununu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Siyasiler, Sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve Şanlıurfa Milletvekillerinin Sağlık Bakanlığı ve Kızılay Genel merkezi nezdinde çözüm bulmasını istiyorlar. (Haber Yusuf Güler)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti