Şanlıurfa ve Gaziantep ev yemekleri bir arada(Video)

Şanlıurfa ve Gaziantep ev yemekleri bir arada(Video)

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanılurfa’da ev yemekleri yapan Bayam müteşebbis Feride CANDEMİR ile röportaj yaptı,

10 Mayıs 2017 - 17:43 - Güncelleme: 10 Mayıs 2017 - 20:10

* Herhalde 6 – 7 tane ev yemekleri olduğunu duyuyorum. Rabbim herkesin yolunu açı etsin bizimkini de inşallah.

*Her Pazartesi mutlaka Kilis tava, Antep yuvalaması üzerine tatlısı Salı  oruk deriz ama simit kebabı olarak bilinir. Fırında tavuğumuz  bezelye yemeğimiz   Sulu yemeklerimiz mevsimine göre değişecek kışın mesela bezelye değil de o farklı bir şey olacak Çarşamba mutlaka boranı günümüz olacak Perşembe gününü kaburga Dolması yapmayı planlıyoruz. Cuma günü sizin deyiminiz ile kazan kebabı bizim deyimimiz ile patlıcan kebabı olan patlıcan kebabını, karışık dolmamızı menümüze ekleyeceğiz.

* Birinci önceliğim temizlik yani temizlikten hiçbir zaman ödün vermek istemiyorum.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Yaklaşık 13 yıldır Urfa’da ikamet ediyorum. Eşim 19 yıldır burada Murat CANDEMİR. 24 gündür bu işletmemizi işletiyoruz. Evimdeyim ev yemekleri benim yaklaşık 2009 yılından beri böyle bir hayalim vardı. Daha önceleri Gaziantep’te büyükşehir’de çalıştım. Buraya geldikten sonra projelerde çalıştım. Koordinatörlük, eğitmenlik yaptım ama hep böyle insanlarla sıcak bir ortam oluşturup yemek yemek, sohbet etmek gibi bir hayalim vardı. Sağ olsunlar önce yüce Allah’ın, sonra eşimin, sonra değerli arkadaşım Mine Hatipoğlu er savaşın sayesinde gerçekleşti.

Bu İşi Ticarete Dökmek Nereden Aklınıza Geldi?

Ben hala ticarete dökmek gayesinde değilim. Mutfağa girmek, hazırlamak, pişirmek, sunmak benim için hala bir zevk ama ticaret noktasına gelince hala sıkılıyorum. Gayem maddiyat değil maddiyattan açmadım zaten eşim Allah razı olsun çocuklarımın ve benim rızkımı kazanıyor ama benim niyetim sevdiğim insanlara dostlarıma böyle güzel rahat bir ortamda karşılamaktı oda İnşallah olmuştur şimdiye kadar gelen misafirlerimiz rahat bir ortamda olduklarını ifade ediyorlar. Birinci önceliğim temizlik yani temizlikten hiçbir zaman ödün vermek istemiyorum. İnşallah misafirlerimizin zamanla damak tadını yakalarız. Bu zevk meselesidir kimi insana tuzlu gelebilir kimi insana acı gelebilir ama bu gelen misafirlerimizin şikâyet değil de gün be gün inşallah daha düzelecektir.

Halkın İlgisi Nasıl?

Şuana kadar çok güzel yani gördüğümüz misafirlerimizi ikinci kezüçüncü kez görüyoruz memnun kaldıklarını ifade ediyorlar. Şuana kadar memnunum dediğim gibi İnşallah bundan sonra daha iyi olur. Dediğim gibi açılış amacımız zaten hiçbir zaman ticaret olmadı. Sadece böyle kendi pişirebildiğim yemekleri burada mesela bir Kilis’liyiz bir oruk bir Antep yuvalaması ve Bir Kilis tavasının nasıl yapıldığını da Urfa halkının da tanımasını çok isterim. Buraya gelen misafirlerin bunların çok güzel farklı olduğunu beyan ettiler. Bende bu tatlarında Urfa’da böyle tadılmasını çok arzu ettim. Mesela bizim gereviçimiz Vardır, bayramlarda yapılır içi fıstık veya ceviz doludur. Gerçekten muhteşem bir kurabiye şeklinde diyeyim. Kilis tavamız öylesine çok lezzetli yengen Bir şeydir Urfa deyimi ile dürüm yapılaraktan. Antep yuvalaması Antep’e has bir yemektir ama bizim Kilis’te çok pişirilen bir yemektir. Sarımsak aşılaması var taze sarımsakla yapılır gerçekten hem kalori bakımdan hem lezzet bakımından güzel bir yemektir. Bu arada tabi 13 yıldır Urfa’da olduğum için Urfa yemeklerini de öğrendim. Boranı mesela Çarşamba günleri boranı yapacağız. Ağzı açık, ağzı yumuk benim burada öğrendiğim yemekler bunları da günümüzde yapacağız şimdiye kadar 24 günlük olan süreçte hep yarın ne pişirelim diye düşünüyorduk bir menü hazırlıyorduk. Ama dünden itibaren şimdi Pazartesinin belirli bir menüsü Salı gününün belirli bir menüsü Cumanın belirli bir menüsü olacak. Artık her Pazartesi mutlaka Kilis tava, Antep yuvalaması üzerine tatlısı Mevcut. Bugün mesela menümüzde oruk vardı oruk deriz ama simit kebabı olarak bilinir. Fırında tavuğumuz vardı, bezelye yemeğimiz  vardı. Sulu yemeklerimiz mevsimine göre değişecek kışın mesela bezelye değil de o farklı bir şey olacak Çarşamba mutlaka boranı günümüz olacak Perşembe gününü kaburga Dolması yapmayı planlıyoruz. Cuma günü sizin deyiminiz ile kazan kebabı bizim deyimimiz ile patlıcan kebabı olan patlıcan kebabını, karışık dolmamızı  menümüze ekleyeceğiz. Gelen misafirlerimiz mesela diyorlar ki biz benim şuan da bir tane internet sayfam var akşama kalır akşama gider yeriz düşüncesi ile gelip hakikaten akşama yetiştiremedim o misafirlerimize gerçekten üzüldüm o noktada onun için haftalık yayınlayacağız. Pazartesinin menüsü Salı’nn menüsü şeklinde düzenli bir şekilde gitmeye çalışacağız artık.

 

Özel Sipariş Alıyormusunuz?

Evet alıyoruz. Dondurucumuz da Sürekli içli köfte, ağzı açık, mantı, Antep yuvalaması ve boranı köftemiz mevcut. İsteyen misafirlerimize her an soğuk veya sıcak bir şekilde servis yapabilme imkânımız var.

Bayan Olarak Çalışmanın Ne Zorlukları Ve Avantajları Var?

Ben evli ve 3 çocuk sahibi bir anneyim. Sonuçta İşim ikiye katlandı tekrar eve gidiyorum evde çocuklarımın ve ev ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Ama güzel tarafı nedir? Kendime gerçekten çok güzel bir uğraş buldum. 13 yıldır buradayız sağ olsun çok güzel dostlar edindik. Ama benim gerçekten çok boş vaktim vardı burada olunca güzel dostluklar ediniyorum. Gelen insanlar özellikle bekâr olanların, öğrenci olanların abla çok güzel olmuş şu yemeği yapabilirimsin? Şeklinde isteklerini almak beni çok mutlu ediyor. Öğrenci çocukların özellikle ben üniversite mezunuyum Eskişehir’de okudum. Her an her şeyi yapamıyorsunuz birinin sıcak bir çorba getirmesi özlenen bir sarma getirmesi gerçekten çok güzel bir şey. Az ileride bir yurt varmış. Öğrenciler abla makarna yapabilirmiyiz? Dedi. Dedim ne zaman isterseniz küçük bir şey makarna özlem duydukları bir şey onların. O ilişkileri oluşturabilmek çok güzel o gençlerle, çocuklarla, yavrularla ilişkileri oluşturabilmek o bağı kurabilmek çok güzel ben biraz da çocuklara karşı hassas bir insanım. İnşallah onlarında benimde isteklerimiz gerçekleşir bu konuda

Ev yemekleri işyeri çoğalıyor ne diyeceksiniz ?

Ev yemekleri Urfa’da daha önce sadece bir bayan vardı. Mozaikte Bursa’lı bir bayan daha sonra 24’te dükkân açtı. Benim hayalim 9 yıldır 2 yıl önce böyle bir teşebbüse giriştik ama elimizde olamayan nedenlerden dolayı açamadık ama yerimizi bu süreçte herhalde 6 – 7 tane ev yemekleri olduğunu duyuyorum. Rabbim herkesin yolunu açı etsin bizimkini de inşallah. Urfa’da 13 yıldır buradayım biraz kuru beslenen bir il, kebap dürüm olayı ile beslenen bir il bunu biraz aşmak lazım. Salatası ile sulu yemeği ile insanların o düzenini sağlamak lazım olduğuna inanıyorum.

Fiyat Konusunda Bilgi Verirmisiniz?

Fiyatlarımızın gelen misafirlerimiz gayet uygun olduklarını söylüyorlar. Mesela bugünkünden bahsedelim. Bugün mesela simit köftemiz oruğumuz vardı. yanında pilavı, salatası, ayranı 15 TL. Dün yine Kilis tava vardı yanında pilavı, ayranı, salatası 15 TL. İçli köftemiz 3 TL. Ağzı açığımız 2.25 TL. Kerevizimiz fıstıklı 3,5 TL. Boranı köftemiz 15 TL. Kilosu. Antep yuvalamamızın kilosu 30 TL. Antep yuvalaması bilindiği gibi çok meşaketli bir iş,  nohuttan dahi küçük yuvarlanan içerisine kara et ve princin bulunduğu bir yemek Çok meşaketli yani fiyatlarımızı gelen misafirlerimiz uygun olduklarını ifade ediyorlar. Amacım zaten benim maddiyat değildi insan burada gönlü, midesi ve gözü tok olarak kalkmalı birinci öncelik budur benim için.

Bir Bayan Olarak Bayanlara Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Her insan ya yemek konusunda ya nakış konusunda ya dikiş konusunda ya eğitmenlik konusunda ya bir danışmanlık konusunda mutlaka kadınlar ilgilidir. Bu yüzden bunları değerlendirsinler.  ‘’işleyen demir  pas tutmaz’’ çok doğru bir atasözü bir kadın dikiş dikebiliyor ise dikiş diksin, nakış yapabiliyor ise nakış yapsın, temizlik ile ilgili kendine güveniyor ise gitsin temizlik yapsın. Bunlar hiç ayıp bir şeyler değil. Ben emeğini kazanan herkese saygı duyarım. O yönde hangi becerisi varsa o yönde kendini geliştirmeli körelmeli değil.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı