Şanlıurfa’ya 200 bekçi alınacak
  • Reklam

Şanlıurfa’ya 200 bekçi alınacak

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü mevcut 200 bekçiye ilaveten 200 bekçi daha alınacak.

14 Nisan 2019 - 17:51

OHAL kapsamında yayımlanan 690 Sayılı KHK ile 1990 yılında kaldırılan bekçilik geri dönmüştü. Çarşı ve mahalle bekçilisi olmak için sınavı geçmek dışında birçok şart bulunuyor.

Şanlıurfa il Emniyet müdürü Veysal Tipioğlu,Şanlıurfa’da 200 bekçi grev yapıyor. Bunların bir kısmı ihtilaca göre ilçelerde ,büyük bir kısmı ise il merkezinde görev yapıyor. Mahallelerde göreve başlıdılar.Çok ciddi görev yapıyorlar.Geri dönüşümleri muhteşem çok da gayretli ve bu yörenin çocukları hepsi vatan evladı.gayretli bir şekildi hizmet ediyorlar. Bir aylık verilerine bakıldığında yeni olmalarına rağmen istediğimiz performansa yakın  bir performans sergilediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti;filmlere konu olan bekçi baba profili bu güvenin  bu itimadın sembolüdür. Bir düdük öttürmesi aslında güvendesiniz huzurdasınız.demenin başka bir yolu  Şanlıurfa’da 200 bekçi daha alacağız.inşallah bu bekçilerimiz bize çok önemli değer katacaklarını düşünüyorum.Bunları biz aldığımız zaman burada göreve başlarken iyi bir eğitimden geçtiler.Kendimiz ciddi bir eğitim verdik.görev başladıktan sonra da eğitimleri devam ediyor.boş bırakmadan ne yaptıklarını kontrol etmek suretiyle bizde Güven esas kontrole mani değildir felsefesi ile hareket etmek suretiyle  bekçilerimizi de çalışmamıza kanalize ettik.umut ediyorum ki bu suretçe bize çok daha katkıları olacaktır. Dedi.

GECE BEKÇİLERİNİN GÖREVLERİ NELER?

'Gece Kartalları' adı verilen mahalle bekçileri, güneşin batışıyla işe başlayıp, doğuşuna kadar çalışıyorlar. Mahallenin asayişini sağlamak için çalışan bekçilerin görevlerinden bazıları ise şunlar:

Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak,

Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak,

Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak,

Yollarda dolaşan kimsesizleri, engellileri, acizleri ve çocukları bizzat yerlerine veya veli veya vasilerine teslim edilmek üzere en yakın kolluk kuruluşuna götürmek,

Vazife saatleri içinde gördükleri, işittikleri, şüphe ettikleri şahsı veya hadiseleri en yakın kolluk kuruluşuna bildirmek,

Osmanlı'da Bekçi Baba

Bekçiler, Osmanlı Devleti'nde de görülmüş, halk tarafından 'Bekçi Baba' ismi takılmıştır. En önemli görevleri hava karardıktan sonra mahallenin huzur ve güvenliğini sağlamak olan mahalle bekçilerinin; yangınları haber vermek, hükümetin emir ve yasaklarını mahalle halkına duyurmak, sorumluluk bölgesindeki sosyal faaliyetlere katılmak, konakların kış odununu kesmek, evlere su taşımak, gibi görevleri de vardı. Genelde mahalle kahvehanesinin üstündeki bekçi odasında yatarlardı.

Osmanlı döneminde yaşayan mahalle bekçilerinin bir görevi de, Ramazan ayında mani söyleyip davul çalarak halkı sahura kaldırmaktı. Sesi güzel olmayan, davul çalmasını bilmeyen bekçiler genellikle bu işten anlayan bir davulcu ile anlaşırlardı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zalimler için yaşasın cehennem
Zalimler için yaşasın cehennem
Asıl Amacımız Şanlıurfa'ya Hizmet Etmek
Asıl Amacımız Şanlıurfa'ya Hizmet Etmek