Şanlıurfa’ya bölgenin en büyük fuar merkezi
  • Reklam

Şanlıurfa’ya bölgenin en büyük fuar merkezi

80 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 670 araç kapasiteli otoparkı bulunan, 30 bin metrekare kapalı alanı, dinlenme alanları, konferans salonu ve holleriyle fuar organizasyonuna katılacak olan firmalara hizmet verecek 11 Nisan Fuarı merkezi hizmete açıldı.

11 Nisan 2018 - 18:26

Şanlıurfa’nın kalkınması ve ekonomik kalkınmasında yıllardır büyük bir eksiklik olarak değerlendirilen Fuar Merkezi, temel atımından 8 ay sonra tamamlanarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımı ile görkemli bir tören ile hizmete açıldı. Açılışa, Şanlıurfa Valisi  Abdullah Erin, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.nihat Çiftçi: Şanlıurfa'nın her alanda olduğu gibi turizm ve ekonomik anlamda da daha hızlı kalkınabilmesi için fuar merkezine ihtiyaç olunduğunu belirterek Kalkınan Türkiye'mize ve kalkınan Şanlıurfa'mıza Fuar Merkezinin çok yakışacağını bir yıl öncesinden söylemiştik. Büyükşehir Belediyemiz, Kalkınma Bakanlığımızla ortaklaşa olarak bu çalışmayı başlattı ve bugün de bu güzel projeyi Şanlıurfa'mıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şanlıurfa'mızda uzun yıllardır dile gelen bu sorunu 8 ayda tamamlayarak hizmete sunduk. Bu emeği tüm kadrolarımız yaşadı. Ama Allah'ımıza şükürler olsun ki bu proje şehrimize kazandırıldı. Fuar merkezi şehirlerin kalkınmasının aynasıdır. Şanlıurfa da bir tarım ve turizm şehridir. Dolayısıyla her ay şehrimizde bir fuar organizasyonu ile Şanlıurfa'mıza canlılık gelecektir. Bilindiği gibi bugün 11 Nisan Urfa'mızın Kurtuluşu. İşte böylesine önemli şehrimiz için bizler yine sahada olacağız ve halkımıza hizmetin en iyisini sunmak için çalışacağız. Tüm bu duygu ve düşüncelerle Fuar Merkezimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi. 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise yaptığı konuşmada;  Şanlıurfa’nın son 15 yılda ihracatını 22 kat arttırdığını söyledi. 2023 yılı hedefin ise Şanlıurfa için 2 milyar dolar ihracat hasılatının olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Elvan, "Bu önemli günde kültür, tarım ve sanayi şehri olan Şanlıurfa’ya modern bir fuar merkezini kazandırmaktan duyduğum memnuniyetliği ifade ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız bir buçuk yıl önce bizleri ziyaret ederek Şanlıurfa’nın fuar merkezine ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Bizler de ortaklaşa yapım konusunda anlaştık. Bugün açılışını yapacağımız bu güzel merkezi Şanlıurfa’ya kazandırdık. Allah’ın izni ile bu fuar merkezimiz ile daha çok ihracat yapacağız. Üretmiş olduğumuz ürünleri bu fuar merkezi ile dışarıdan gelen firmalara tanıtma imkânı bulacağız. Son 15 yılda Şanlıurfa’nın ihracatı 22 kat arttı. Şuanda 153 Milyon Dolarlık bir ihracatımız var. Ve 2023’te Şanlıurfa’nın 2 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmine ulaşmasını hedefliyoruz. Allah’ın izni ile bunu da başaracağız” dedi.

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise " Şanlıurfa denince tarım şehri akıllara gelirdi. Ardından bir turizm şehri oldu şimdi de Şanlıurfa bölgenin en önemli sanayi kenti olma yolunda. Bu bağlamda başta liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin  ise yaptığı konuşmada; Şanlıurfa için anlamlı olan bugünde bu güzel fuar merkezinin kazandırılmasından dolayı da ayrıca sevinçliyiz. Emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

                  Konuşmaların ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Bakan Lütfi Elvan ve Ahmet Eşref Fakıbaba ile tüm protokol üyeleri temsili kurdela kesimi yaparak açılışı gerçekleştirdi. Fuar açılışına yoğun katılım oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Bakan Pakdemirli'den AK Parti ve MHP'ye ziyaret
Bakan Pakdemirli'den AK Parti ve MHP'ye ziyaret