Şanlıurfa’ya trambüsler geliyor
  • Reklam

Şanlıurfa'ya trambüsler geliyor

Şanlıurfa’ya trambüsler şubat ayı içinde gelecek ve mart ayında teslimi yapılacak.

29 Ocak 2019 - 18:30 - Güncelleme: 29 Ocak 2019 - 18:35

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi; ulaşımda raylı sistem konusunda vaziyet projemizi bitirdik.Çin hükümeti ile ilişkiler devam ediyor. dış ilişkiler Daire Başkanlığını kurmuşuz. Uzman kardeşlerimiz orayla temas halinde ve sürdürülebilirlik anlamında önümüzde gelecek olan hangi kardeşimiz seçimi kazanırca bu projeyi yürütecektir.

Çiftçi, trambüs projesi alt yapısı tamamlandı.şu an trambüsler üretiliyor. Hükümetimin getirmiş olduğu biraz ekonomik kriz sebebiyle ithalat yapan firmalara ek süre getirildi.kanun çıkarıldı. Ek süreyi vermiş durumdayız. Evet gecikiti. Ama ekonomik sebeplerden gecikti.bizden dolayı geciken bir durum yok. Döviz kurunun yükselmesinden dolayı bir gecikme var. O gecikmeye karşılık olarak da kanun çıktı.bu firmalara süre uzatımı kanunla verildi.vatandaşımız ne kadarını biliyor bilmiyorum.

Çiftçi ilk trambüsün şubat içinde geliyor.mart ayında teslim ediliyor. Son periyodik olarak mayısta bitiriliyor.bakanlık onayı ile veriliyor.biizler bakanlığa teklif ediyoruz.Bakanlık onay veriyor. Dedi.

trambüs nedir?

               Trambüsler, tramvaylarla büyük benzerlik gösterir. Ancak tramvaylar raylardan hareket ederken trambüsler tekerlekleri sayesinde hareket eder. Ayrıca trambüslerde iki kablo kullanılırken tramvaylarda tek kablo kullanılmaktadır. Bunun nedeni trambüsler lastik tekerlek kullandığı için devreyi tamamlayamamaktadır. Bu nedenle trambüslerde iki kablo kullanılır. Diğer fark ise trambüslerin tekerlekleri olması nedeniyle tramvaylara göre hareket kabiliyeti daha fazladır yani bir miktar sağa veya sola gidebilir.Araçların kaportaları aynı otobüs gibi üretilmiş olmakla birlikte, araçlar 400 voltun üzerinde düz akımla çalışan elektrik motoruyla hareket ediyor. Trambüs motorları maksimum seviyede sessiz ve güçlüdür. Araçlarda debriyaj ve gaz pedalı bulunmaz ve gaz pedalı yerine, akım geçişini ayarlayarak hızı yükselten reosta adı verilen özel bir pedal bulunur.

Trambüslerde bulunan bataryalar sayesinde araçlar yol çalışmalarından, elektrik kesintilerinden ve araç üstünde bulunan kabloların temassızlığından etkilenmemektedir. Günümüzde üretilen yeni trambüsler elektrik enerjisinin yanında dizel yakıt ile de çalışabilmektedir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurbanlıklar mağaralarda yetiştiriliyor
Kurbanlıklar mağaralarda yetiştiriliyor
Polat’tan 54 müze iddiası
Polat’tan 54 müze iddiası