Şanlıurfalı berberler kayıt dışı ile mücadele istiyor.
  • Reklam

Şanlıurfalı berberler kayıt dışı ile mücadele istiyor.

Şanlıurfa’da Berberler Odasına kayıtlı berberler ; Suriyeler ve Türk vatandaşlarının kayıt dışı açtıkları işyerleri nedeni ile esnafın mağdur olduğu ve birlik ve beraberliğin bozulmasına neden olduğunu belirtiler.

25 Ocak 2018 - 18:15

Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nazif Kayalar’ın defalarca Belediyeler başta olmak üzere tüm yetkililere konuyu iletmesine rağmen kayıt dışı ile mücadele edilmemesi esnaf tarafından tepkilere neden oluyor.

 

Faruk Varlık 25 yıldır Berberlik yapıyorum. Bizim ustalık belgemiz var ama şuan da çoğu kişi ustalık belgesi olmadan çalışıyor. iki yıl yanımız da çalıştıktan sonra gidip dükkân açıyorlar. Bu konuyu bizzat kontrol edilmesini istiyoruz. Pazar günleri normal de bizim kapalı olmamız lazım fakat kimse buna uymuyor. Bu konuya da yetkililer el atsa çok iyi olur. Bunlar işimizi illa ki etkiliyor, özellikle Suriyeli berberlerin gelip dükkân açmaları bizi etkiliyor. Normalde Pazar günü kapalı olmamız lazım ama kimse buna uymuyor ve kimse de bunu araştırmıyor, yetkililer bu konuya el atsa çok iyi olur. Biz zaten bu konuları dile getiririz ama sağ olun Şanlıurfa gazetesi gelip bize sordu ve dile getirdi. 

Halit Boz 24 yıldır  berberlik yapıyorum. etrafta ruhsatı olmayan, belgesi olmayan, önüne gelen dükkân açıyor. Yetkililerin ilgilenmeleri lazım. Eli makas tutan herkes berber dükkânı açıyor, artık yetkililerin el atması lazım bu konuya çünkü şuan da her tarafta berber açılmış. Esnaf olarak birlik ve beraberliğimiz yok, fiyatlarımız standart değil ucuz tıraş yapmaya başlıyoruz mecburen, çünkü müşteri gelip, falan yer şu kadara tıraş yapıyor, diyorlar. Biz berberler birleşip dernek başkanımızın bize başkanlık yapması, gelip sorunlarımızı sorması, bir de hafta içi bir gün tatilimizin olmasını istiyoruz. Özellikle bu konu bir türlü yapılamadı herkes kafasına göre dükkân açıyor, eskiden tatilimiz vardı şuan yok,. Öncelikli sorunlarımız, önüne gelenin berber dükkânı açması bu konuda icra makamlar kimse ilgilenmelerini istiyoruz.

Hüseyin Küçükoğlu yaklaşık 30 yıldır bu mesleğii yapıyorum.  Suriyeliler şuan da cayır cayır dükkân açıyor, Belediyeye, Maliyeye, Derneğimize şikâyet mi gelmiyor herhalde adamlar hala her yerde dükkân açıyor. Biz gidince bin bir sorun karşımıza çıkıyor ama onlar rahatlıkla dükkân açıyor. Güzellik uzmanları, bence Urfa’da toplam 4 – 5 tane ustalık belgesi olan yer var diğer yerler merdiven altı dediğimiz şekilde, ya dernekte sorun var ya belediye de sorun var. Özellikle mahalle aralarında ki Suriyelilerde zaten hijyen yok, ucuz tıraş ediyorlar haliyle  bizi pahalı görüyorlar ve onlar da tıraş oluyorlar. Bu konuda bir türlü istikrar yok, binlerce defa bu sorunları dile getirdik, yetkililer de bizlerden çok daha iyi biliyor bu sorunları. Biz özellikle belediyeden isteğimiz, ne zaman bitecek ruhsatsız, belgesiz, maliyesiz dükkânlar ne zaman denetlenecek? Buna bir çözüm bulmalarını istiyoruz.

Mehmet Bakır yaklaşık 26 – 27 yıldır bu işi yapıyorum. Öncelikle Kamil Güler’e Duru TV’de yapmış olduğu programda berber esnafının sorunlarına değindiği için çok teşekkür ediyorum.  Sorunlarımız öncelikle fiyat konusu, tarife konusu, derneğimizin bu konuya el atmasını istiyorum, kimse tarifesine uymuyor. Buradan meslektaşlarımıza da sesleniyorum, müşteri size ucuz tıraş ettiğiniz için gelmesin, müşteri sizin esnaflığınıza gelsin, sizin sanatkârlığınıza gelsin. Ucuz tıraş ediyorsunuz diye gelen müşteri yarın bir gün başka ucuz tıraş eden bir berber bulur ve oraya gider. Bir de Pazar günler açma konusuna derneğimiz çok büyük çalışma içerisine girdi fakat bu konuda her hangi bir gelişme elde edemedik. İnşallah bunlar düzelir Sayın Başkanımızın sayesinde, esnaf arkadaşlarımızla daha birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım ve bunu da derneğin sağlaması lazım. Esnaf arkadaşlarımızla daha kaynaşmamız lazım bunun için de programlar düzenlenebilir, gezi düzenlenebilir.

Ümit İncebıyık 27 yıldır bu işin içerisindeyim. Kaçak iş yerlerinden şikâyetçiyiz, aşırı derecede kaçak iş yerleri var. 2 – 3 yıl berberde çalışıp, mesleği tam öğrenmeden berber dükkânı açıyorlar, en büyük sıkıntılarımızdan birisi de esnafımızın birlik olmaması, Pazar günleri dükkân açılması. Bizim hafta da bir gün tatilimizin olması lazım, berberler odası baş edemiyor bununla.

Eskinde ramazanın 20’sine, 25’İne kadar akşamları iş yerleri kapalı olurdu, şimdi ramazanın ilk günlerinden itibaren akşamları dükkân açıyorlar, sosyal yaşantımız diye bir şey kalmadı. Ne misafirliğe gidebiliyoruz, ne teravihe gidebiliyoruz, ne misafirimiz oluyor ve isteğimiz ramazan da dükkânların açılmaması, esnafın birlik olması. Artı Suriyeli vatandaşların her yerde dükkân açmaları, her tarafta olduğu gibi bize de sektesi oluyor. Çözüm noktasında berberler odası çalışmalarını yapıp zabıtaya devrediyor, zabıta da baş edemiyor, kaçak iş yerlerinde zabıtalar genelde hatır gönül ile işi bitiriyorlar, amcaoğlu, teyze oğlu gibi. Eskiden Pazar günleri için, Pazar günü açma ruhsatı vardı şuan açma ruhsatı da yok, herkes kafasına göre. Dedi.

                Kayalar esnafımızın derdi bizim derdimizdir

Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif  Kayalar; Odaya kayıtlı 350 erkek, 170 bayan kuaför, 25 banyo, 28 fotoğrafçı, 28 ziraat ilaç, 10 halı yıkama,40 güzellik salonu, 28 diş teknisyenin olduğunu, 4 yıldır oda başkanlığını yürüttüğünü, ruhsatsız işyerleri ile ilgili tüm belediyelerde girişimlerde bulunduklarını Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin destek verdiğini ve karaköprü ilçesinde zabıta ile birlikte tüm esnafı dolaşarak kayıt altına aldıklarını bu sayede karaköprü’de ruhsatsız işyerlerinin yüzde 10 civarına gerilediğini, ancak Haliliye ve Eyübiye belediye sınırları içinde yüzde 60’larda olduğunu belirten Kayalar;  Pazar günlerinin tatil edilmesi için esnaflarımızla görüştüklerini ve hem fikir olduklarını ancak üyemiz olmayanların kapatmaması durumunda üyelerin mağdur olacaklarını bu nedenle Belediyelerin bir an evvel ruhsatsız işyerini kayıt altına almaları için denetimleri sıklaştırmalarını beklediklerini belirtti. Kayalar; Avrupa Birliği projesi ile 10’u bayan 21’i erkek toplam 31 üyeyi litvanya’ya götürdüklerini Üniversitede eğitim verildiğini ve bu projenin çok yararlı olduğunu, ayrıca, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünün sokakta çalışan çocuklara yönelik projesi ile berberlik mesleği ile bu çocuklara kurs verildiğini ve bunda çocukların topluma kazandırıldığını belirten Kayalar; Çıraklık eğitim merkezine giden çırakların işyerlerine de devam edebilme imkanlarının getirildiğini çıraklık eğitim merkezini bitirenlerin lise mezunu sayıldığını hemde mesleği öğrendiklerini belirtti. Şanlıurfa’da son günlerde güzel salonların açıldığını belirten Kayalar; esnafın sorunlarını çözmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • abdulkadir bitgin
    6 ay önce
    karaköprü diyorsunuzda başkanım gelin karaköprüdeki kaçak berberleri görün kim neyi kapatmış kim neyi kontrol etmiş şükür biz bişey görmüyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göçerlerin ramazanda günler süren zorlu yolculuğu
Göçerlerin ramazanda günler süren zorlu yolculuğu
Siverekli öğrencilerden Nijer’e su kuyusu
Siverekli öğrencilerden Nijer’e su kuyusu