Şanlıurfalı dağcılar Kış zirve tırmanışına katıldı
  • Reklam

Şanlıurfalı dağcılar Kış zirve tırmanışına katıldı

Ereğli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (Erdak)’ın Aksaray ilinde düzenlemiş olduğu 3268 rakımlı “Hasandağı Kış Tırmanışı” n da Şanlıurfa’yı üç dağcımız temsil etti.

30 Aralık 2018 - 14:58

Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ile Urfadosk-Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübünün birlikte katıldığı tırmanış için Aksaray’a hareket eden sporcular zirve yaparak Şanlıurfa’ya geri döndüler.Bu sene  sekizincisi düzenlenen Hasan Dağı Kış tırmanışının dikkat çekici  toplumsal uyarısı  “Tarım Arazilerinin Betonlaşmasına Hayır” ’dı. Bu etkinliğe ülkemizin farklı illerinden 142 dağcı katıldı. 
Dağcılar saat 12.30’da Aksaray’da buluştu. 13.30’da Aksaray merkezden ayrılarak 14.30’da vardıkları 1900 metredeki  Karbeyaz Otel’in önünde kamp kurdular. Dağcıların kayıtlarının alınması ve ardından yapılan teknik toplantıdan sonra yemek  ve dinlenme arası verildi. Yapılan sohbet ve eğlencelerden sonra sabaha doğru yapılacak tırmanış için teknik malzemelerini hazırlayan dağcılar saat 21.30’da çadırlarına çekildi. Daha sonraki gün kamptan ayrılan dağcılar klasik rotadan tırmanışa başladı. Ay ışığının yardımıyla görüşün açık olduğu tırmanışta yer yer batan karda ve saatte 45 km hızla esen rüzgara karşı direnç gösteren dağcılar  Hasan Dağı zirvesine ulaştıklarında saatler 10.00’ ı gösteriyordu. Zirvede hava sıcaklığı -20 derecenin üzerindeydi.Yoğun rüzgarda zirve kutlaması ve fotoğraf çekimlerinin ardından inişe geçildi. Toplu olarak dönüşe geçen  dağcılardan en son grup saat  15.00’ te kamp alanına ulaştı. Kamp alanında çadırlarını toplayıp çantalarını yerleştiren dağcılar tırmanış katılımcı belgelerini alarak
 vedalaşıp Aksaray’a döndüler.  

Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ve Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü olarak bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenler adına Erdak-Ereğli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü başkanı Metin Helimoğlu’na,Şanlıurfalı dağcıları Aksaray’daki kulüplerinde ağırlayan Hasdak- Hasandağı Dağcılık ve Doğa Sporları kulübü  başkanı Şahin Koçak’a ve Aksaray Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Demirezen’e teşekkür ederiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek