Şanlıurfalı gençler iş için yatırım istiyor
  • Reklam

Şanlıurfalı gençler iş için yatırım istiyor

Şanlıurfalı gençler Şanlıurfa gazetesine yaptığı açıklamalarda yatırım yapılarak iş imkanlarının yaratılması istediler.

17 Ocak 2019 - 18:56 - Güncelleme: 17 Ocak 2019 - 19:38

En genç nufusa sahip Şanlıurfa’da işsiz oranı her geçen gün yükseliyor.TÜİK verilerine göre ;Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 11,6 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı  1,3 puanlık artış ile yüzde 13,6 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3 puanlık artış ile yüzde 22,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,4 puanlık artış ile yüzde 11,9 olarak gerçekleşti.  İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 225 bin kişi artarak 28 milyon 870 bin kişi istihdam oranı oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 47,5 oldu.Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 187 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 414 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,5'i tarım, yüzde 19,7'si sanayi, yüzde 6,7'si inşaat, yüzde 55'i ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,8 puan, inşaat sektörünün payı 0,9 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,6 puan, hizmet sektörünün payı 1 puan arttı.İşgücü 2018 yılı Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 726 bin kişi artarak 32 milyon 658 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,6 puan artarak yüzde 53,7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,6 puanlık artışla yüzde 73, kadınlarda,da 0,6 puanlık artışla yüzde 34,8 olarak gerçekleşti.

Mehmet Alır: Çoğu genç boşta çalışmıyorlar, acayip bir işsizlik , genel bir durgunluk var, millet alışveriş yapmak istese bile yapamıyorlar.

Yakup demir : Şanlıurfa da gerçekten işsizlik oranı yüksek sınırlarda genç insanlar gerçekten iş bulamamak da sıkıntı yaşıyor iş bulamayan gençlerimiz özellikle maddeye bağlanıyor torbacılık yapıyor. Kötü işlere bulaşıyor.Burada gerçekten Şanlıurfa'nın gerçekten Şanlıurfa nüfusu 2 milyon olmasına rağmen Şanlıurfa gerçekten şu hak edinmediği hak edilmediği yerlerde bunun  onune nasıl geçebiliriz bu iş Şanlıurfa da gençlerin işsizlik sorunu önüne nasıl geçilir fabrikalarda İŞKUR'un vermiş olduğu işkurlu çalışma yöntemleri kursları daha da yüksek daha da alt seviyelere yaşlara düşünmesi lazım18 yaş altı çocuk gençler var askerlik yapmamış fabrika girip çalışamıyor ne yapıyor gidiyor. esnafa esnafta ne yapıyor.Örneğin diyelim kuaför dükkanında çalışıyor işten çıktın sonra boş oluyor gidiyor pis işlere bulaşıyor.torbacılık yapıyor eroin içiyor. Bu zaten Şanlıurfa'nın geneli nüfusunda gerçekten uyuşturucunun en yüksek olduğu şeylerden biri Şanlıurfa da gerçekten şu an Şanlıurfa'da üst seviyelerde bunun önüne geçilmesi için emniyetimiz zaten çalışıyor çalıştı kadar çalışıyor da yani başını bulması lazım Önemli olan başıdır başı bulunmadığı sürece bu böyle devam edecektir. Dedi.

Cuma anlar; Şanlıurfalıyım iş hiç yok kimisi çiftçilik kimisi hayvancılık yapıyor.  Şahsen ben çiftçiyim hayatımın çoğu çiftçilik ile geçiyor.Şanlıurfa da iş imkânı fazla olmadığı için gençlerin çoğu diğer illerde çalışıyor ama Şanlıurfa da iş imkânı olsa kimse il dışına gitmez.dedi.

                Emin Erdem ; Daha çok istihdam, fabrikaların kurulması daha sonra bu insanların çoğu üniversite mezunu örneğin benim iki tane öğrencim sağlık bölümü mezunu olmalarına  rağmen iş bulamıyorlar. Bildiğim kadarıyla burada belediye ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele ekipleri çalışması var. Eskiden hiç yoktu son 10-15yıldır ilerleme var ama yeterli değil. Bunun için daha çok spor ve aktivite alanları olmalıdadır.dedi.

                Âdem genç;  Genel olarak baktığımızda yüzde 10 (%10)  gibi görebiliyorum. Ben meslek lisesi elektrik mezunuyum ama hiçbir şekilde işe giremiyorum Bunun önüne torpili durdurularak geçilir. Yani şuan torpil yok diyenler Şanlıurfa da hata her yerde yüzde yüz (%100)  torpil var. Gerekli imkânlar kendileri yapmaları mümkün değil yani geliri olmayan bir insandan ne bekliye bilirsin. Benim şuan bildiğim gençlik merkezlerinin isimlerini çok duydum ama gençlik merkezlerinin hiçbirinin ne kapılarının açıldığını gördüm ne de bir çalışmasını gördüm. Şuan elimde bir şey olsaydı eğer ne gerekiyorsa yapardım. Hem bunu yapacak kişinin cebinde çıkmayacak devlet bütçesi diye bir şey var.dedi.

                Yılmaz Gün, Şunda yok hükümetin yeni istihdam yaratması gerekiyor bu konu da ki gençlerimiz dışarıya akın etmesinler okumuş gençlerimizin hepsi Avrupa ‘ya vb yerlere gidiyor.  Yazık buda beyin göçü demektir en azından kendi memleketimizde bunlara iş imkânı verilmiş olsa kendi memleketimizde tutarız hem kendi memleketimiz kalkınmış olur hem de beyin gücü dışarıya gitmemiş olur. Bürokrasi sınıfı, hükümet, başta aileler olmak üzere çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmeleri gerekiyor ki daha sonra devlet buna el atması lazım.dedi.

Ahmet Çiftçi;  Şanlıurfalıyım viran şehirde hemşirelik okuyorum Şimdi çevremize baktığımız zaman iş çok ama çalışan yok çünkü gençler bu zamanda hep hazıra konma peşindeler. Şanlıurfa da aktivite alanı Var ama bunlar kısıtlı hani Şanlıurfa bir Luna park yok.  Gençlik merkezleri olsa da bunlar yeterli sayıda değil. Gençleri böyle uyuşturucudan uzak madde bağımlısı olmamaları için daha farklı aktiviteler, daha fazla gençlik merkezleri gençlerin bilinçlenmesi için seminerler sempozyumlar düzenlenebilir bunlarında gençlerin yararına olacaktır.dedi.

Musa Şahamioğlu;  İş imkanı yok Şanlıurfa da işsizlik oranı çok İş kur üzerinde çok torpil oluyor normal vatandaş gidip yapamıyor. Bunun önüne Başkanlarımıza buradan sesleniyoruz.  Polislerin üzerinde daha çok durması gerekiyor. Özellikle bizim ilçelerde daha çok var. Daha çok park bahçelerin olması gerekiyor.dedi.

Fadıl Buğdaycı ;Evet, Şanlıurfa’nın sorunları var yok değil ama çok sorunlarını aşmışız Şanlıurfa da çok güzel şeyler olmuş. İşsizlik bizim Şanlıurfa gençleri bazıları isteyerek çalışmıyor çalışmayı sevmiyor devamlı gezmek istiyor ama isteseler iş alanı var iş alanı çok Şanlıurfa da fabrikalar, sosyal tesislerde ve belediyeler de çok işçi arıyorlar. Şanlıurfalı gençler biraz işten kaçıyorlar. Evet iş eksikliği var ama işte var.dedi.

 

 

2019/01/2019-01-17-19-31-11.jpg
2019/01/2019-01-17-19-37-55.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran Üniversitesi Rektörlüğünden Harran’a Ziyaret
Harran Üniversitesi Rektörlüğünden Harran’a Ziyaret
Haliliye’de parklar güzelleşiyor
Haliliye’de parklar güzelleşiyor