Şanlıurfalı oduncular kayıtdışı’dan şikâyetçi
  • Reklam

Şanlıurfalı oduncular kayıtdışı'dan şikâyetçi

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler oduncu esnafından yavuz Küçüksüslü ile röportaj yaptı.

04 Şubat 2018 - 17:14 - Güncelleme: 04 Şubat 2018 - 17:25

Küçüksüslü; sağda solda kömür satıldığı müddetçe, bakkallarda, fırınlarda, kasaplarda vs. kömür satılıyor bu yüzden biziz satışlarımız baya düştü.

Esnafı gezin hep oturuyor, son 5 yıldır şikâyetçiyiz 5 yıldır bir çözüm bulamadık, zabıtalara gittik, biz kendimiz müdahale ettik, bu işi engellemek için ne yaptıksa  olmadı ve olmuyor da adamların arkasında dayıları var.

Büyükşehir Belediyemizin bu işe el atması lazım, burada çok insanlar çalışıyor ben buranın kirasını ödüyorum, elektriğini, suyunu ödüyorum, çevre vergisini ödüyorum ama diğer adam bir TL ödemeden 3 liraya aldığı kömürü 5 liraya satıyor.

Esnaftan topluyorlar, bazıları dışarıdan getiriyor, başkasının adına dışarıdan bir kamyon getiriyorlar sonra onları depoluyorlar ve tek tek veya 10 tane, 20 tane tezgâhına koyup satıyorlar

Sizi tanıyabilirmiyiz?

Oduncu esnafından Yavuz Küçüksüslü 28 yıldır bu işi yapıyorum

HALKIN KÖMÜRE RAĞBETİ NASIL?

Geçen yıllara oranla çok düşük çünkü devlet kömür dağıttığı müddetçe, doğalgaz olduğu müddetçe, sağda solda kömür satıldığı müddetçe, bakkallarda, fırınlarda, kasaplarda vs. kömür satılıyor bu yüzden biziz satışlarımız baya düştü. Bunların yüzünden bizim işimiz yüzde 50 oranla düştü, çünkü bakkal 3 tane kömür koymuş satıyor, markette önüne 10 tane kömür koymuş satıyor. Bizde ki fiyat ile onlarda ki fiyat aynı olunca müşteri diyor ‘biz oraya neye gidelim, yol masrafı neden verelim, pikap parası neden verelim’ deyip başka yerlerden alıyorlar ve bu bizim işimizi yüzde 50 oranla etkiledi. Bu konu ile ilgili çok yetkililere başvurduk, zabıtalara başvurduk, çevre müdürlüğüne başvurduk, bulurlarsa tamam ama bulamayınca bir şey ispat edemiyorlar, adamlar alttan alttan satıyorlar.

ESNAFIN DURUMU NASIL?

Esnafı gezin hep oturuyor, son 5 yıldır şikâyetçiyiz 5 yıldır bir çözüm bulamadık, zabıtalara gittik, biz kendimiz müdahale ettik, bu işi engellemek için ne yaptıksa  olmadı ve olmuyor da adamların arkasında dayıları var. Giden zabıta orada bir şey yapamadan geri geliyor, bir şey dönüyor ama netice de olan bize oluyor. Şuan Şubat ayının içerisindeyiz ama esnafa bakın oturuyor, sabahtan beri 20 torba kömür satmışız. Belediyenin kömür dağıtması ki yanmayan ve şikâyet edilen kömürler olması, onlarla akşama kadar uğraşıyoruz.

BUNDAN 5 YIL ÖNCE GÜNLÜK SATIŞINIZ NASILDI?

Çok daha yüksekti, doğalgaz yoktu, dışarıda kömür satma olayı yoktu, devletin verdiği kömür yoktu. Benim tahminim burada bizim dayanacağımız 1 ya da 2 yıldır, 1 – 2 yıl sonra biz bu işi bırakırız. Ben o zamanlar günde bir kamyon kömür satıyordum, sabah bir araba kömür geliyordu ben akşama kadar onu bitiriyordum, şuan bir kamyon kömür döküyorum ve döktüğüm kömür 1 – 2 ay kalıyor. Buradan geçen olursa gelip alıyor, geçen olmazsa bakkallardan felan alıyor. Satışlarımız yüzde 50 düştü. Sadece bakkallarda değil, tüpçüler satıyor, marketler satıyor, hırdavatçılar satıyor, Süleymaniye olsun, Bağlarbaşı olsun, Eyüp peygamber, Eyüpkent bunlar hep karargâhı. Çarşı da belki olmasa bile buralar da hep oluyor ve özellikle de tüpçüler, özellikle bakkallar, özellikle hırdavatçılar.

SAYDIĞINIZ YERLER NEREDEN GETİRİYORLAR KÖMÜRÜ?

Esnaftan topluyorlar, bazıları dışarıdan getiriyor, başkasının adına dışarıdan bir kamyon getiriyorlar sonra onları depoluyorlar ve tek tek veya 10 tane, 20 tane tezgâhına koyup satıyorlar. Olmazsa burada ki esnaflardan alıyorlar, hangi esnafa gitsek ben vermedim deyip işin içinden çıkıyor ama sonuçta bir yerden getirip satıyor. Biz kaç defa zabıtalarla gittik, esnaf olarak gittik çözüm bulamadık, özellikle Belediye Başkanına çıktık yine çözüm bulamadık, o zaman 3 belediye değildi sadece Büyükşehir Belediyesi vardı gittik ama çözüm bulunamadı. Fakıbaba’ya da gittik.Tamam dediler ama yine olmadı, ya yapamıyorlar, ya işlerine geliyor.

YETKİLİLERE BU KONU İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Özellikle Büyükşehir Belediyemizin bu işe el atması lazım, burada çok insanlar çalışıyor ben buranın kirasını ödüyorum, elektriğini, suyunu ödüyorum, çevre vergisini ödüyorum ama diğer adam bir TL ödemeden 3 liraya aldığı kömürü 5 liraya satıyor. Ben de burada 3 liraya sattığım kömürü 4 liraya satmak zorunda kalıyorum, o adam 3 liraya aldığı kömürü 5 liraya satıyor. Bunu çözecek olan 2 kişidir, 1, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2, Şanlıurfa İl Çevre Müdürlüğü, bunların bu işe el atması lazım.

Bu işi dışarıdan kesilmesi lazım. Kömürden hariç onu da satıyorlar şuan, bizim kaysı Dediğimiz bir odun vardır Eyüp Peygamber, Eyüp Kent buralar hep karargâhı, adam arabasına bindirip gelip burada evlere satıyor. Hiçbir vergi vermiyor, her hangi bir bağış yok, adam şahsına alıyor, şahsına satıyor. Müşterilerin de işine geliyor çünkü nakliye olayı vardır, adam nakliye vermemek için oralardan alıyor, buraya gelmeye tenezzül bile etmiyor. Görüldüğü gibi dükkânım dolu ama bu aylar da satışların fazla olup dükkânın boş olması lazım, arabaların çalışması lazım, depolarda malların düşmesi lazım. Bu iş Belediye de, Çevre İl Müdürlüğünde bir de bu işin çözümü noktasında etkili olan Milletvekillerimiz de. Adam oraya karargah kurup gelen araçlara  ‘kardeşim sen nereye geldin? Kimin adına geldin?’ derneğe kayıtlımı diye bakacak, kayıtlıysa getirip buraya bırakacak, felan kişinin yanına gelip bu mal seninmiş deyip teslim edecek. İnşallah sizin aracılığınız ile duyarlar

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti adayı Yunus Çoban, Karaköprü otel gibi kullanılıyor
İyi Parti adayı Yunus Çoban, Karaköprü otel gibi kullanılıyor
Şanlıurfa’da düğün konvoyunda zincirleme kaza
Şanlıurfa’da düğün konvoyunda zincirleme kaza