Soğuk havalarda çiçeklere su vermeyi ihmal etmemeliyiz

Soğuk havalarda çiçeklere su vermeyi ihmal etmemeliyiz

Esen Çiçekçilik sahibi İbrahim Kanbaz Kış aylarında çiçek bakımı ile ilgili Şanılurfa Gazetesine açıklamada bulundu.

29 Ocak 2018 - 18:42 - Güncelleme: 29 Ocak 2018 - 19:04

Kış aylarını hissettiğimiz bu günlerde çiçeklerin bakımının önemi daha da artıyor. Ülkemizde bazı kesimlerde soğukların daha çok hissedilmesiyle birlikte, çiçek sevdalılarının dikkat etmeleri gereken konular ortaya çıkıyor.Her bitkinin kendine has bakımı var.

Kanbaz;  Bizde genellikle salon bitkileri vardır, salon bitkileri hem sıcaktan hem soğuktan etkileniyor. Normal de süs bitkilerinin ortalama derecesi 15 – 25 derece altında oda sıcaklığında kalması gerekiyor. Bu çiçeklerin sayısız isimleri var genellikle biz Urfa iklimine dayanabilen bitkileri bulunduruyoruz. Onun haricinde sayılamayacak kadar çok çeşit var ama şuan en popüleri, Urfa iklimine dayanabilen çiçek türleri, kauçuk, yuka, dresena, margarita, tropik var. Çiçekli bitkiler her zaman bulunuyor zaten. Çiçeklerin soğuk havalarda büyümeleri  Tabiki yavaşlar, zaten salon bitkilerini, süs bitkilerini oda sıcaklığına ayarlamak lazım. En düşük 15 en yüksek 25 derece içerisinde olması lazım, o ortamı sağladıktan sonra tabiki bitkinin kışın büyümesi daha da gecikir ama normal de bu bitkileri sera ortamında olduğu zaman kış yaz fark etmiyor zaten standartları nasılsa o şekilde büyür.  Çiçeklerde Sulama hava şartlarına göre, bitkiye göre değişiyor. Bazı bitkiler fazla suyu sevmezler, bazıları daha fazla severler ama bitkinin su isteyip istemediğini ölçmek lazım o da nasıl olur? Toprağına dokunduğunuz zaman nem oranına bakmak lazım. Toprak nemli ise su istemiyor zaten toprak kuruduğu zaman sulamak lazım. Tabiki bu durum bitkiye göre ve hava şartlarına göre değişiyor.  Çiçeğin, bitkinin oda sıcaklığında olması lazım, genellikle salon bitkileri, süs bitkileri oda sıcaklığında olması lazım, ışık görmesi lazım, güneş değil ama ışık görmesi lazım, aydınlık bir ortamda olmalı ve sulamayı da ihmal etmemek gerekir. Çiçeğin yerini sıkça değiştirmek doğru değil , bitki yerini sevmişse, büyümeye yüz tutmuşsa ve büyümeye devam ediyorsa yer değiştirilmesi doğru değil. Eğer yer değiştirilecekse bahar aylarına dikkat etmek lazım, bahar aylarında bitkinin yerini değiştirebilirsiniz ama onun haricinde kışın veya yaz ortasında bitkinin yerinin değiştirilmemesi lazım. Mart ayında saksıların yerlerini değişmek lazım, kışın bitki yatışa geçtiği için saksı değişimi olmaz, bahar aylarında, baharın başlarında saksı değişimi oluyor. Her evde, her salonda en az 1 – 2 tane salon bitkilerini bulundurmalarını tavsiye ederim, hem odanın iklimini değiştiriyor hem güzelleştiriyor. Canlı çiçekler benim görüşümce her evde olması gerekiyor, özellikle çiçekli bitkiler, mevsime göre çiçekli bitki değişiyor ama her mevsim de o mevsimin çiçekli bitkisini almalarını tavsiye ederim. Dedi.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Mustafa kasketci
  11 ay önce
  Ibrahim abimiz bize hediyee ederse evimiz e salonumu za cicek koyariz
 • Abdurrahman Kanbaz
  11 ay önce
  Değerli kardeşim ibrahim Bey\'e teşekkür ederiz ...Özellikle salon bitkileriyle ilgili kayda değer çok önemli bilgiler vermiş...
 • ibrahim
  11 ay önce
  tesekur ederim
 • Urfali
  11 ay önce
  Bu arkadaş ziraat mühendisimi ..Bu arkadaş ziraat mühendisimi ne anlıyor bir çiçekçi ne bilir bakımdan . Bu insanlar ticari olarak düşünen insanlardır yanlış haber yapmayın verdiği bütün bilgiler kulaktan dolmadır yalnistir . Kaldırın bu haberi.
 • ibrahim
  11 ay önce
  sayın urfalı bey düşüncenize ..sayın urfalı bey düşüncenize saygı duyuyorum ama 1994 beri sus bitkileriyle uğraşıyorum bırakın okadarda bilgimiz olsun ayrıca is yerimizde ziraat mühendisi arkadaşlarla çalışıyoruz elaman arkadaşlarımız ziraat mühendisi olan arkadaşlar var saygilar bir gun isyerimize bekleriz calismalarimizi yerinde gorun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’da seçim startı verildi
Şanlıurfa’da seçim startı verildi
Suriyeli Kürt öğrencilerin
Suriyeli Kürt öğrencilerin "terörsüz vatan" özlemi