Sokak hayvanları soğuktan ölmez, açıktan ve susuzluktan ölür

Sokak hayvanları soğuktan ölmez, açıktan ve susuzluktan ölür

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler, sokak hayvanları konusunda Veteriner Hekim Rışvan Tanrıverdi ile röportaj yaptı.

09 Ocak 2018 - 17:09

Cins kedinin ya da cins köpeğin her zaman alıcısı vardır, önemli olan sokak hayvanları. Önemli olan onlara sahip çıkabilmek.

Sokak hayvanları soğuk havalarda aç kaldıkları zaman vücutları enerji üretemediğinden dolayı soğuk havada donuyorlar ve ölüyorlar.

Sokak hayvanlarının Soğuktan etkilenmelerinin tek nedeni ise açlık ve susuzluktur, normal de bir haftaya kadar açlık sınırı olan bu canlılar aşırı soğuklar da enerji ihtiyacının eksikliğinden dolayı maksimum 2 günde donarak ölme tehlikesi ile karşı karşıyalar.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Rışvan Tanrıverdi veteriner hekimim yaklaşık 6 aydır sorumlu olduğum Doğa Veteriner Kliniğini işletiyorum.

SOKAK HAYVANLARINI SOĞUKTAN KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Sokak hayvanlarımız soğuk havalardan özellikle karlı ve kışın yoğun geçtiği dönemlerde gerçek anlamda çok etkileniyorlar. Soğuktan etkilenmelerinin tek nedeni ise açlık ve susuzluktur, normal de bir haftaya kadar açlık sınırı olan bu canlılar aşırı soğuklar da enerji ihtiyacının eksikliğinden dolayı maksimum 2 günde donarak ölme tehlikesi ile karşı karşıyalar. Bu konu da ne yapılabilir? Bu konuda yine bütün iş halkımıza düşüyor, bizlere düşüyor. Yollara yağmur almayan, kar görmeyen kenarlara küçük ekmek kırıntıları, birer kap su ya da kuşlar için ağaç dallarına takılacak birer dilim ekmek veya akşamdan kalan yemekleri mesela makarna, pilav vs. karıştırılıp sokağa konulabilir zaten bunlar konulduğu anda direk olarak tüketilecektir. Çünkü kış aylarında sokak hayvanları ciddi anlamda yemek problemleri yaşıyorlar, biz doğa veteriner kliniği olarak üzerimize düşenleri yapıyoruz. Sokakta belirli yerler de besleme noktalarımız var, yemek değil de direk mama olarak servis ediyoruz, yetişebildiğimiz kadarına elimizi uzatmaya çalışıyoruz.

ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Sokak hayvanlarının soğuktan korunmaları adına çok pratik bir şekilde örnek olarak marketten alınan bir koli, giriş ve çıkış kapısı yapılacak şekilde kesilip, ters çevrilip üzerine muşamba serildikten sonra korunaklı yerler de saklanabilir. En basiti pratik olarak bizim leğenlerimizin ters çevrilip ağzına kapı açılacak şekilde, yağmurdan ve soğuktan korumak adına sokak hayvanlarına güzel bir yuva temin edilebilir.

YETKİLİLERDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Aslında belediyelerimize de iş düşüyor, bir ara kedi evi, köpek evi kampanyaları başlamıştı onların üzerine yoğunlaşabilir. Tabi burada gönüllülerin de payı var, bizlerin de üzerine düşen belirli sorumluluklar var ama bir kişinin bunu dile getirmesi ayrı, bunu yüzlerce kişinin dile getirmesi çok ayrı, burada önemli olan şey biraz da yaptırım. Sokak hayvanları soğuktan ölmez açıktan ve susuzluktan ölür. Bu yüzden biraz daha duyarlı olmamız gerekiyor, duyarlı davranmamız gerekiyor.

HAYVANLARI HEM SOĞUK HEMDE AÇLIK NASIL ETKİLİYOR?

Sokak hayvanları aç kaldıkları zaman soğuk havalar da çok yüksek enerji sarf ediyorlar vücudun ısınması için vücutta çok yüksek bir enerji akımı oluyor. Hayvan aç kaldığı zaman enerji ihtiyacını karşılayamıyor, sokakta aç normal şartlar da üzerine bir de soğuk eklenince ekstra bir enerji ihtiyacı açığa çıkıyor ve bu ihtiyacı da açken karşılayamadığından dolayı maksimum 1 – 2 gün içerisinde donma tehlikesi ile karşı karşıya oluyor. Aslında tüm sebebi açlıktan değil, vücut enerji üretemediğinden dolayı soğuk havada donuyorlar ve ölüyorlar.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİMİ?

Yavaş yavaş Şanlıurfa halkında bu bilinç oturuyor, gün geçtikçe biraz daha mutlu oluyoruz bu sektörün içerisinde olduğum için özellikle de sokak hayvanları ile ilgilendiğim için müşterilerim, hasta sahiplerim daha fazla bilinçlenmeye başladı. Artık sokak hayvanları için mama alan onlara besleme noktaları oluşturan birçok hasta sahibim oldu, bende onlara hem fiyat konusunda hem temin konusunda elimden geldiğince yardımcı oluyorum. Kendimde yaptığım için, hayvanları sevdiğim için elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum.

SOKAK HAYVANLARINI SAHİPLENMENİN ÖNEMİNİ ANLATIRMISINIZ?

Ben her zaman sokak hayvanlarının sahiplenmesinden yanayım ve hatta kliniğimizin sayfalarında ilan açarken, sahipsiz kedi ve köpek hayvanları üzerine açıyorum genelde ve satın almayın sahiplenin diye ekliyorum. Çünkü cins kedinin ya da cins köpeğin her zaman alıcısı vardır, önemli olan aslında burada sokak hayvanları onlara ne kadar sahip çıkabilirsek, onları ne kadar sahiplendirebilirsek o kadar refah sağlamış oluyoruz. Sonuçta onlar da can taşıyor, ücretli alınmaktansa sokaktan bir cana sahip çıkıp, ona verilecek parayı yine sokakta ki havanlara mama, su olarak geri döndürmek daha mantıklıdır.

SOKAK HAYVANLARINDAN KORKAN VATANDAŞLARIMIZA NE GİBİ TAVSİYELERİNİZ VAR?
Sokakta sahipleneceğiniz hayvanın dünyası siz olduğunuz için en hırçını bile 2 – 3 gün içerisin de yaşadığı ortama, size adapte olacaktır. Şöyle bir algı var, yetişkin bir kediyi kimse sahiplenmek istemiyor ya da yetişkin bir köpeği kimse sahiplenmek istemiyor, yavru iken bizimle büyüsün, bize alışsın deniyor ama kesinlikle öyle bir şey yok. Yavruda alınmış olsa, yetişkin de alınmış olsa maksimum bir hafta içerisinde bağ kuruluyor ve canlı o kişiyi sahipleniyor, onu sahibi olarak görüyor. Yemeğini veren kişi onun sahibidir yaşı, cinsiyeti, küçüklüğü, büyüklüğü kesinlikle bir faktör değildir.

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELER?

Şanlıurfa halkının biraz daha duyarlı olmalarını rica ediyorum, şuan ki gidişat çok hoşuma gidiyor, yıllardır bu işin içerisindeyiz gün geçtikçe güzel bir potansiyel artıyor bunların devamını diliyorum sadece biraz daha duyarlı olalım.

-Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

-Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başhekim V. Dr. İdris Dağ Şiddeti Kınadı.
Başhekim V. Dr. İdris Dağ Şiddeti Kınadı.
Şanlıurfa'da kadın doktorun darp edilmesine tepki
Şanlıurfa'da kadın doktorun darp edilmesine tepki