Suriye’den bir kaçış hikayesi

Suriye'den bir kaçış hikayesi

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Suriye sığınmacı Semir Abdulvahap Errabi ile Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformunda röportaj yaptı.

13 Haziran 2018 - 14:22 - Güncelleme: 13 Haziran 2018 - 16:51

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Semir Abdulvahap Errabi Suriye’de hastanede hemşirelik yapıyordum.

TÜRKİYE’YE GELİŞİNİZ NASIL OLDU?

Türkiye’ye geliş sebebimiz maalesef çok dramatik, Türkiye’ye gelmemizin sebebi bizim ailemizden 14 kişinin vefatı, Işid’in orada hayat şartlarını zorlaştırması ve tamamen terör örgütleriyle dolmasından sonra biz buraya gelmek zorunda kaldık. Gelmek için çeşitli yollar ve vesileler aradık, bu vesilelerden birisi Türkiye’ye geçişi sağlayacak tek bir yok var buda, kaçakçılarla ancak geçişi sağlayabilirdik. Kendimize bir kaçakçı bulduk ve bu kaçakçı 40 dolar karşılığında bizi Türkiye’ye getirme anlaşmasını yaptık. Bu anlaşmadan sonra tabiki yol çok çetin ve zor olduğu için, eşim gebeydi benim ve o yol süreci içerisinde, o esnada eşim düşük yaptı kendisi hastalandı ve zor şartlar altında Türkiye’ye geldik, yerimizi bırakmak zorunda kaldık.

TÜRKİYE’YE GELDİKTEN SONRA NE YAPTINIZ?

Ben Türkiye’ye geldikten sonra tabi kendi alanımda çalışmak için hastanelere, özel polikliniklere başvuru yaptım, benim diplomamın Türkiye’de denkliği olmadığı için ve benim alanımla ilgili çalışmanın olmadığından dolayı gittiğim yerlerin, gittiğim hastanelerin kapıları yüzüme kapandı. Türkiye’ye geldiğim zaman ilk olarak Adana’ya gittim, Adana’da bir çete lideri ile karşılaştım. Türkiye’ye gelmek için biriktirmiş olduğumuz para vardı o çete elimizden zorla aldı. Sonrasında Adana’da kısa bir süreliğine yeşillik sattım tablacılık yaptım ve ondan sonra Urfa’ya geldim. Adana’dan Urfa’ya geldikten sonar hiçbir işte çalışamadım, hiçbir iş bulamadım, eşim konfeksiyoncu da iş buldu kendisi çalışıyor şuan da ama ben hala işsizim.

YETKİLİLERDEN TALEPLERİNİZ NELER?

Tabi yetkililerden Allah razı olsun, kendileri bizlere ellerinden geldiği kadar yardımcı oldular, ellerinden geleni yaptılar. Benim isteğim ve talebim kendi alanımda istihdam olunmam ve çalışabilmem, eğer bu alanda bana yardımcı olabileceklerse bu noktada bana büyük bir iyilik yapmış olurlar.

ŞANLIURFA S.T.K. İNSANİ YARDIM PLATFORMU TARAFINDAN YARDIM EDİLDİ SİZLERE NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Allah onlardan razı olsun, Allah onların gücüne güç katsın, onları muvaffak etsin. Bizim şuan ki ihtiyaçlarımızı giderdiler, benim diyebileceğim tek bir şey var Allah razı olsun. Bizim ihtiyaçlarımızı karşıladığınız ve bizim dertlerimizle dertlendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret