Suriye’li çocuklara Türkçe kursu
  • Reklam

Suriye’li çocuklara Türkçe kursu

Eyyübiye Halk Eğitim Merkezi Suriyeli çocukların yaz döneminde Türkçe öğrenmeleri için kurs açtı.

09 Ağustos 2018 - 19:09

GAP idaresi ve UNICEF ile birlikte yaz anaokulları kapsamında 3 tane ana sınıfında 54 Suriyeli çocuğa yönelik Türkçe kursu devam ediyor.

Eyyübiye Halk Eğitim Müdürü Necati TAŞ, Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Eyyübiye Halk Eğitim Merkezi olarak çeşitli projelere imza attık, bu projelerden bir tanesi de yaz tatilinde okul öncesi çocuklarına eğitim kursu açtık. Bu projemiz GAP idaresi ve UNICEF ile birlikte yaz anaokulları kapsamında 3 tane ana sınıfını faaliyete geçirdik. Şuan da ana sınıflarımız da 54’e yakın Suriyeli çocuk olup bunların tüm finansmanını GAP idaresi ve UNICEF tarafından karşılanmaktadır. Çocuklarımıza sosyal faaliyet yapmayı, güzel bir şekilde Türkçe konuşmayı, bizim kültür ve geleneklerimize adapte etmek için bu yaz kurslarına önem veriyoruz. Tabi yaz anaokulu kursları dışında çeşitli sportif faaliyetlerimiz de bulunmaktadır bunların yanında yüzme kurslarımız, Kur’an kurslarımız, sportif faaliyetlerimiz hızlı bir şekilde devam etmektedir. Amacımız gerçekten Eyyübiye’nin çocuklarına güzel bir gelecek sağlamak ve güzel bir nesil yetiştirmektir ve bu konuda ki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Çeşitli derneklerle bu projeler kapsamında faaliyetlerimiz sürekli devam etmektedir. Tabi ki amacımız gençlerimizi, yetişkinlerimizi istediğimiz hedefe yetiştirmektir, bu nokta da elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Çocuk gelişimcisi Rukiye Esmer ise Şanılurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Biz burada UNICEF’in hazırlamış olduğu GAP projesinde 5 – 6 yaşında ki Suriyeli çocuklara 3aylık yaz okuluna tabi tutuyoruz. 3 ay boyunca onları 1. Sınıfa hazırlamak için Türkçe eğitimi veriyoruz.  Şuan benim 19 öğrencim var, ben buraya gelmeden önce zaten 2 hafta eğitim aldım. Eğitimde bize haftalık program halinde bir kitap veriyorlar, gün içerisinde ne yapacağımızı? Hangi etkinliği, kaç dakika yapacağımızı? Hangi saatler arasında yapacağımız gibi bilgilerin hepsi bize verilen kitapta yazıyor. Dersin bir gün öncesinde biz kitabı okuyup hazırlık yapıyoruz. Ders günü gelip kitap da ne diyorsa aynen o şekilde önce Türkçe daha sonra çocukları anlayacağı şekilde ana dilde çeviri yapıyoruz. İlk iki hafta aktif olarak daha çok 2 dili kullanıyoruz ama 3. Haftadan itibaren daha çok Türkçe dilimizi kullanmaya başlıyoruz, amacımız onlara Türkçeyi öğretmek. Zaten biz buraya gelmeden önce aldığımız eğitim de bizlere neler yapacağımızı nasıl uygulayacağımızı anlattıkları için bir gün önceden sınıfımızı düzenleyip, hazırlıklarımızı yapıp etkinliğimizi uyguluyoruz. Türkçeyi hepsi tamamen öğreniyorlar mı diye sorarsanız, bireysek farklılık diye bir şey var tabi bazıları hemen anlıyor bazıları daha geç anlıyor. Örneğin benim birkaç tane öğrencim TV izleyerek önceden Türkçeyi biraz öğrenmişler ve onlar benim dediğimiz hemen anlıyorlar, diğerleri biraz daha zor anlıyor ama 3 ayın sonunda hepsi öğrenmiş olur. Örneğin kursun henüz başındayız ben çocuklara Türkçe soru soruyorum onlar bana ana dillerinde cevap veriyorlar, demek ki beni anlıyorlar bu bile şuan çok güzel bir şey’ ifadelerine yer verdi. Şanlıurfa’da resmi rakamlara göre  Suriyeli sayısı 474 bin 77 kişi olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehirin Türküleri Seslendirildi
Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehirin Türküleri Seslendirildi
Baydilli ev toplantılarını sürdürüyor
Baydilli ev toplantılarını sürdürüyor