Suriyeli kızın okuma aşkı "engel" tanımıyor

Suriyeli kızın okuma aşkı "engel" tanımıyor

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve doğuştan el anomalisi hastalığı bulunan Suriyeli Hena Mutlak, tüm zorluklara rağmen eğitimini sürdürüyor.

06 Aralık 2017 - 06:54

Humus kentine bağlı Suhne ilçesinde engelli olarak dünyaya gelen 10 yaşındaki Hena Mutlak, bölgede çatışmaların şiddetlenmesi üzerine yaklaşık iki yıl önce anne, baba ve 4 kardeşiyle Şanlıurfa'ya göç etti.

Merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Süleymaniye Mahallesi'nde kiraladıkları evde hayata tutunmaya çalışan Hena, engelli olmasına rağmen evlerine yakın Süleymaniye ilkokulunda 4. sınıf öğrencisi.

Suriyeli kız, yaptığı açıklamada, diğer kardeşlerinde böyle bir rahatsızlık olmadığını belirterek, "Ben böyle doğmuşum, kollarım kısa ellerim ve parmaklarım ise bu şekilde, kalem tutmakta başta zorlanıyordum ama artık alıştım. Suriye'de iki yıl okula gittim şu anda burada 4'üncü sınıfa devam ediyorum, hem Türkçe hem de Arapça okuyup yazabiliyorum. Okulumu seviyorum ve büyüdüğümde öğretmen olmak istiyorum." dedi.

Evli olan iki ablasının da Suriye'de kaldığını ifade eden Hena Mutlak, onları çok özlediğini ama haber alamadıklarını sözlerine ekledi.

Mutlak'ın Suriyeli öğretmeni Mustafa el-Cesim ise kızın engelli olmasına rağmen yazısının çok güzel olduğunu ve derslerinde oldukça başarılı olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’nın dev projesi hizmete sunuldu
Şanlıurfa’nın dev projesi hizmete sunuldu
Gazetecilik sorumluluk ister
Gazetecilik sorumluluk ister