Suriyeliler yanlış yönetiliyor

Suriyeliler yanlış yönetiliyor

PAYDAŞ; Emin olun bunlarla birlikte, güya Müslümanız ya emin olun en büyük fuhuş bunlarla birlikte girmiştir şehrimize ve Türkiye’mize, en büyük uyuşturucu bağımlılığı bunlarla şehrimize ve ülkemize girdi.

07 Aralık 2017 - 02:19 - Güncelleme: 14 Aralık 2017 - 11:51

Paydaş emlak  sahibi İhsan Paydaş gazetemize yaptığı açıklamada ; Genel yapısı ile baktığımız zaman, bence Suriyelilerin Türkiye’ye bu kadar sayı ile gelmelerinin altında bir proje yatıyordur. Çünkü hiçbir ülke yokturki kendi insanlarını arasında toplumsal farklılıklar bakımından ülkesinde ki insanlardan çok ayrı bir toplumun eğitilmeden sosyal konuda gerekse eğitim konusunda uzlaştırmadan bir mekanizmada beraber bir arıtmadan geçirmeden insanları bir araya toplamalarıdır. Size bir örnek vereyim, gidin bir köyde bir koyun sürüsünü başka bir koyun sürüsünün içine koyduğun zaman o koyun sürüleri bile belirli bir süre birbirleriyle anlaşamazlar, o koyun sürüleri birbirlerini tutmazlar, bir hayvan sürüsünden bahsediyoruz. Şimdi gidin iki tane ayrı koyun sürüsünü birbirine bırakın, karıştırın o koyun sürüleri bile birbirlerini tutmaz. Gelin ki bunu bir de bir insan yaşantısına bağlayıp o şekilde bakın olaya' dedi.

Suriye’lilerin içimizde bulunması altında bir proje yatıyor

Paydaş; Türkiye’ye 3 milyon, 4 milyon, 5 milyon Suriyeli geldiği söyleniliyor bence Şanlıurfa’da bu sayı Urfa için söylenenin çok üzerinde hatta geçen gün bir arkadaşım benim dükkânımın kapısının önünde bir anket yaptı, anket sonucunda Bahçelievler’de Cengiz Topel caddesin de büromun önünden geçen 100 kişiden 70’i Suriyeli 30 tanesi yerli. Ben buna inanamadım yanımdaki esnaf arkadaşlara sordum, arkadaşımız anket çalışması yaptı 100 kişiden 70’İ Suriyeli peki sizin müşterilerinizin, gidip geleninizin kaçı Suriyeli? Kimi yüzde 90 dedi, kimi yüzde 70 dedi, kimi yüzde 80 dedi. Demek ki bu sayı Urfa’da bariz bir şekilde bu kadar Suriyeli içimiz de. Şimdi esas meseleye gelelim, dedik ki bu kadar Suriyelinin içimize girmesinin altında bir proje yatıyor.

Dinimiz der ki ‘ Siz Layık Olduğunuz Şekilde Yönetilirsiniz.

Paydaş; Bu nasıl bir proje ki? Biz ileri ve modern ülkelerden sürekli örnek almak isteriz ama bu konuda o örnek aldığımız ülkeler Suriyeliler konusunda neler yapmıştır? Suriyelilerin içerisin de gelen tüm eğitim düzeyi yüksek olan ve maddi düzey de yüksek olan insanların hepsini aldı. Geri kalan hasbe kaderde sınırları aşmış o tarafa gitmişse de onları emin olun bende bunu Almanya’da çok yakın bir arkadaşımdan duydum Berlin duvarından daha büyük bir set duvarlarla örülmüş duvarların arasına Suriyelileri koymuşlar. Bunları eğitiyorlar belli bir eğitimden sonra bunları ancak o eğitim seviyesini geçtikten sonra bunları kendi halkının içerisin de barınmasına imkân veriyorlar. Geçen Suriyeli kadınlara bakıyorum ya koynunda çocuğu var, ya karnın da çocuğu var, ya da arabasın da çocuğu var peki biz hiç düşünüyor muyuz? Şimdi evleri kiraya veriyoruz müşterilerimiz var onlarla. Bunların esnafları vergisiz, belgesiz çalışırlar, her birisinin sabit bir ücreti vardır, devlet tarafından belirli bir maaşa tabii tutulmuştur. Hastaneye gittiği zaman hastanede bile kuyrukların yüzde 80’i Suriyelilerden oluşmuş, hiçbir ücret yok. Peki, bu kadar milletimize ezel yapmanın, bu kadar milletimizi dışlamanın, bu kadar milletimizi öteleştirmenin bir anlamı var mı? Dinimiz der ki ‘ Siz Layık Olduğunuz Şekilde Yönetilirsiniz. ‘ Biz demek ki halk olarak başta Urfa olmak üzere demek ki biz buna layık olmuşuz ki bu bizim başımıza geliyor. Eğer biz buna layık olmasaydık, bakın Avrupa’nın birçok ülkelerin de sınırları geçen Suriyelilerle ilgili eğer devlet onları bir barındırma kurumuna dahi alacaklarsa halk ayaklanır. Şuan da Avrupa ülkelerine bakıyoruz sosyal demokrasi daha doğrusu demokrat partiler sosyal demokrasi ilkesinde hareket eden partilerin hepsi geriliyor.

Hem Suriyelilerle alakalı onlar muhacir siz Ensar’sınız dediği zaman biz alkışlayacağız sonra da biz bir araya geldiğimizde de Suriyelilerle ilgili biz ciddi yakınmalar da bulunacağız.

Paydaş, Şuan da Batıda milliyetçi sağ kesim partiler artık prim yapıyor. Bakın Almanya’ya bakın, Fransa’ya bakın, Polonya’ya bakın, İngiltere’ye bakın şuan da tüm sağ partiler büyük çapta prim yapıyor oy oranlarını ciddi bir şekilde yükseltiyorlar neden? Milliyetçi akım artık yani dış akımı biz kapatırız, dışarıda ki insanları içimize almayız politikası ile kendi ülkelerin de prim yapmaya başladılar. Biz ne yapıyoruz peki? Kardeşiz diyoruz, savaştan kaçtılar diyoruz, biz Ensar’ız onlar muhacirdir diyoruz buna inanıyor musunuz? Ama devlet büyüklerimiz gelip Rabia meydanın da bu konuşmayı yaptıkları zaman tüm Urfa halkı kalkar buna huy der alkış çalarlar. Ondan sonra da kalkarız Suriyelileri şikâyet ederiz böyle bir dünya var mı?  

Hem Suriyelilerle alakalı onlar muhacir siz Ensar’sınız dediği zaman biz alkışlayacağız sonra da biz bir araya geldiğimizde de Suriyelilerle ilgili biz ciddi yakınmalar da bulunacağız.

Bizim seçimler de buna karşılık bir tepkimiz olmuş mudur, bizim Belediye seçimlerin de bu Suriyelileri niçin içimize aldınız diye tepkimiz oldu mu? Genel seçimler de bizim genel partilere, iktidar partilere bizim tepkimiz oldu mu? Hayır, demek ki biz bunlardan memnunuz, hatta geçen gün ben bir twitte okudum Sayın Bakanımız Fakıbaba diyor ki, Suriyeliler gitmek istese de biz bırakmayız, şuan da Suriyeli aşkı tuttu bizi.

Bayramda akrabaların yanına gidebilir ve geri dönüyorsa savaşta olduklarına kim inanır.

Paydaş; Biz Ensar onlar muhacir savaştan kaçmışlardır bizim onlara kucak açmamız bir kardeşlik görevidir, şimdi ben size soruyorum bir savaştan kaçan bir toplum bayram zamanları kapılar açılıp yüzbinler karşı tarafa geçip 10 gün, 1 ay, 40 gün orada ki akrabaları ile bayramlaşıp, orada ki akrabaları ile hasret giderip sonradan ülkeye geliyorsa bunların bir savaş içerisin de olduğuna kim inandırabilir bizi? Ama maalesef biz toplum olarak bunu manşet manşet gazeteler de, haber haber görsel de gördüğümüz halde ne yazık ki sanki bu toplumun üzerin de bir muska yapılmış gibi bir hal var ve bu hal içerisin de hiç birimiz maalesef bu konuda şikâyetlerimizi dile getiremiyoruz. Yarın bu Suriyelilerin geçen Türkiye’de doğum oranı ile ilgili istatistiki bir haber okudum ve sonrasında da internette araştırmasına girdim, Suriyelilerin Türkiye’de ki oranı 5 milyon, Türkiye vatandaşları 80 milyon. 80 milyon kişi ile 5 milyon Suriyelinin doğum oranı aynı ve bu sene 5 milyonluk Suriyeli 80 milyon Türkiye halkının doğum oranı olarak öne geçmiştir. Bu ne kadar vahim bir tablo, Suriyelileri gördüğümüz zaman 3 – 5 yaşında ki yaşlarında ki çocukları birkaç yıl sonra bizim ülkemizin başta yerel de olmak üzere genel de neler yapacağını tahmin ediyor musunuz?

Fuhuş Suriyelilerle Şanlıurfa’ya geldi

Paydaş; Hangi Suriyeli şuan kayıt altında sadece bir kimlik haricin de? Emin olun bunlarla birlikte, güya Müslümanız ya emin olun en büyük fuhuş bunlarla birlikte girmiştir şehrimize ve Türkiye’mize, en büyük uyuşturucu bağımlılığı bunlarla şehrimize ve ülkemize girmiştir. Ama maalesef biz hiç kimseye, buna ses çıkartamıyoruz. İktidar da ses çıkartmıyor, iktidar ses çıkartmadığı gibi biz de hepimiz kuzu kuzu seyrediyoruz ama emin olun hepimiz bu gemideyiz, bu ülke hepimizin. Hiçbir ülke yoktur ki dünyanın 3. Ülkelerin de bile bu kadar gelişi güzel sınırlar açılıp başka bir ülkenin insanları bu şekilde içlerine almış değillerdir. Bırak gelişmiş ülkeleri şuan da saydığımız 3. Dünya ülkeleri bile bu şekilde bu kadar insanı kendi içine almazlar. Çünkü bunun faturası çok büyüktür birkaç sene sonra Urfa’da da göreceğiz, 5 – 10 sene sonra bunların çocuklarını gençlik dönemlerini düşünemiyorum. Şuan da Suriyelilerin Urfa’mıza giriş tarihi ile 3 yıl öncesine kadar ki Urfa’mız da yapılan fuhuşu sayısal olarak, rakamsal olarak çıkartsınlar. Bir de uyuşturucu ile alakalı verileri çıkartsınlar ortaya Suriyelilerin gelişi ile ne kadar toplumsal ahlakın yozlaştığını göreceğiz. Onun için, geçmişte bunlar içimize geldiği zaman misafir olarak gelindi halk kuzu kuzu yumuşatıldı, yumuşaklığından girdiler Ensar muhacir mantığıyla halkımıza empoze edildi misafirler gidecekler diye toplumsal bir algı yayıldı. Şuan da maalesef onlara artık kimlikler veriliyor bunların üzerin de bizim yüksek makamlarında ki insanlarımızın farklı çıkarlar beklenilmeye başlandı. Ama biz de tabi hiçbirimiz tepki göstermediğimiz için biz buna razı olmaya başladık. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazetecilik sorumluluk ister
Gazetecilik sorumluluk ister
Karaköprü Belediyespor sahasında 3 puanı aldı
Karaköprü Belediyespor sahasında 3 puanı aldı