Tarım Fuarında siyasiler ve bürokrasi yoktu (Video)
  • Reklam

Tarım Fuarında siyasiler ve bürokrasi yoktu (Video)

Ekonomik krize rağmen Şanlıurfa ve farklı illerden 400 firmanın katıldığı Tarım ve Hayvancılık Fuarına siyasilerin ve bürokrasinin yeterince ilgi göstermemesi dikkat çekti.

22 Şubat 2019 - 16:01 - Güncelleme: 23 Şubat 2019 - 11:58

Şanlıurfa’da Tarım ve Hayvancılık Fuarının 6 ncısı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezinde açıldı. Fuarda Duru TV’nin açtığı stand en çok ilgi gören standlar arasında yer aldı.

Açılışa; CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Vali Yardımcısı Selami Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Çelik, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Peltek, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Saatçı  Tarım ve Orman Bakanlığını Arazi İslahı ve Sulama Sistemleri Daire Başkanı Bekir Sıktı Özbek, GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, GAPTEAM Müdürü İbrahim Çetiner ve diğer ilgililer katıldı.

Şanlıurfa’da 6. Kez Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açmanın sevinci ve gururunu yaşadıklarını da belirten Selver ‘’14 bin 500 metre kare kapalı alanda düzenlediğimiz bu fuar için Şanlıurfa’nın yanı sıra komşu ülke ve illerden binlerce katılımcı gelmekte. Bu yıl fuarımızı ziyarete gelen Musul ve Erbil Ticaret Odaları değerli yöneticilerine ve üyelerine bu vesileyle hoş geldiniz diyorum. Fuarımız ticari bir alan olmaktan öte tarım dünyasını buluşturma ve kaynaştırma noktasına gelmiştir. Kalkınmanın üç temel birleşeni olan kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla güzel bir birliktelik ve beraberlik yakalanmıştır. Bize düşen bu birlikteliği ülkemiz ve milletimize adına kazanca dönüştürmektir. Ekonomik çalkantılar nedeniyle bazı illerimizde fuar organizasyonu yapılamamaktadır. Hizmet sektörünün kırılganlığı nedeniyle bu yıl açılması planlanan bazı fuarlar açılamadı. Bütün bunlara rağmen Şanlıurfa tarım fuarının büyümesi ve gelişmesi, ülke tarımının, Şanlıurfa’nın ve Start Fuarcılığın başarısıdır. Start Fuarcılık olarak başta valiliğimize, Büyükşehir Belediyemize, Bakanlık Müdürlerimize il müdürlerimize teşekkür ediyoruz. 6 yıldır fuarlarımıza katılarak büyük fedakarlık gösteren katılımcı ve sponsorlarımıza da teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya konuşmasında Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in Şanlıurfa tarımı ile ilgili düşüncelerinden memnuniyet duyduğunu dile getirerek, birlikte çalışma yapmayı teklif ettiklerini ve Rektör Çelik’in memnuniyetle karşıladığını, kendilerinin de her konuda üniversitenin yanında yer alacaklarını belirtti.

Şanlıurfa’ya Tarımsal desteğin yüzde 10’u urfaya verildi’

Toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığını temsilen katılan Arazi İslahı ve Sulama Sistemleri Daire Başkanı Bekir Sıktı Özbek ise tarımda verilen desteklerle ilgili bilgiler verdi. Geçen yıl 14.5 milyar TL destekleme dağıttıklarını belirten Özbek ‘’Bu desteğin 1.5 milyar TL’si Şanlıurfa’ya geldi. 81 il içerisinde yüzde 10’u memleketimize geldi. Çiftçilerimizin, tarlada 45 derece sıcakta çalışan işçimizin, kentte yaşayan insanlarımızın cebine girdi. Helali hoş olsun. Bu yıl daha fazlasını ödeyeceğiz. Şubat-Mart ayı içerisinde tamamını çiftçilerimize ödeyeceğiz. Geçen yıl çiftçilerimize 500 milyon TL enerji desteği verdik. Bu yılda yine çiftçilerimizin elektrik giderlerinin yüzde 55’ini ödeyeceğiz. Geçen yıl kırsal kalkınma desteklerine 950 milyon TL para ayırdık. Çiftçi alet ekipmanını destekleme adına desteğimizi arttıracağız’’ dedi.

Şanlıurfa  Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise Tarım, Hayvancılık ve Gıda konusunu bir meslek olarak kabül etmeleri gerektiğini söyledi. Tarımsal işletmelerin bütünlüğünü koruyarak nasıl ki ben bir belediye başkanı olarak sabah kendi işime gelip gece geç saatlere kadar görevi icra ediyorsam, kendi işletmelerine de bu şekilde bakmaları lazım. Babadan kalma yöntemlerin devre dışı kalması lazım. Bilimi kullanmamız, nitelikli tarım ve hayvancılığa geçmemiz lazım. Şanlıurfa birlikteliği başarmış durumdadır. Şanlıurfa’nın tüm kurum ve kuruluşları, yerel yönetimleri, meslek odaları, herkes birlikte hareket etme kararı almış durumda. Bu konuda en önemli adım Gıda OSB’nin kurulmasıyla atıldı.’’ Dedi.

Fuar açılışının son konuşmacısı olan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık ise çiftçilerin fuarlardan, yabancı kaynaklı sanayi ürünlerinden ders alarak kendi tarımsal sanayilerini geliştirip buralardan fikir edinmesi gerektiğini söyledi.

 Açılışta Start Fuarcılık Genel Müdürü Musa Öztürk tarafından fuarın açılmasında katkı sağlayanlara teşekkür plaketi verildi.

2019/02/2019-02-22-16-03-53.jpg
2019/02/2019-02-22-16-08-35.jpg
2019/02/2019-02-22-16-08-37.jpg
2019/02/2019-02-22-16-24-22.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceylanpınar’da ilaçlama çalışmaları sürüyor
Ceylanpınar’da ilaçlama çalışmaları sürüyor
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi