Tedavi edilmeyen depresyon bireye zarar verir

Tedavi edilmeyen depresyon bireye zarar verir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Uzman Dr. M. Zeki Tanırcan ile röportaj yaptı.

13 Şubat 2018 - 18:39 - Güncelleme: 14 Şubat 2018 - 15:44

Tanırcan, Kentleşmeyle beraber Büyükşehirlerde ki yoğun stres, ekonomik sıkıntılar, ailevi problemler ve toplumsal sorunlar psikiyatrik hastalıkları arttırıyor.

Depresyon belirtilerinde Halsizlik, hayattan zevk almama, iştah değişikliği(bazen artar, bazen azalır) uyku değişikliği( bazen aşırı uyku bazen de uyuyamama) dikkatini toplayamama, unutkanlık, şiddetli üzüntü hissi, umutsuzluk hissi, çaresizlik hissi ve değersizlik hissi olur.

Psikiyatri hekimlerinin kontrolünde verilen hiçbir ilaç bağımlılık yapmaz. Ancak gelişi güzel ilaç almamak lazım, maalesef kontrolsüz ve bilinçsiz antidepresan ilacı alanlar var, bu hastaların mutlaka bir uzman kontrolünde alması gerekir.

 

Sizi tanıyabilirmiyiz?

Psikiyatrist Uzman  Dr. M. Zeki Tanırcan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanıyım.

 

SON ZAMANLARDA PSİKOLOJİK HASTALIKLAR ARTIYOR MU?

Her sağlıklı insan zaman zaman kaygı, depresif belirtiler gösterebiliyor. Ancak hastalık düzeyinde sıkıntılar nüfusumuzun yaklaşık beşte 1’i gibi oranlarda çıkabilir. Kentleşmeyle beraber Büyükşehirlerde ki yoğun stres, ekonomik sıkıntılar, ailevi problemler ve toplumsal sorunlar psikiyatrik hastalıkları arttırıyor. Dünya sağlık örgütü eğer önlem almazsa 2020 yılında dünyanın en büyük sağlık sorunun depresyon olacağını söylüyor. Bize de en çok depresyon tanısıyla hastalar geliyor, psikiyatri insanoğlunun kültüründe olması gereken bir alan. Mademki bu hastalıkların bir tedavisi var, bir yardım alınabiliyor, insanlar artık bu yardımı almak durumundalar.

DEPRESYONDAKİ KİŞİNİN NE GİBİ ŞİKÂYETİ OLUR?

Halsizlik, hayattan zevk almama, iştah değişikliği(bazen artar, bazen azalır) uyku değişikliği( bazen aşırı uyku bazen de uyuyamama) dikkatini toplayamama, unutkanlık, şiddetli üzüntü hissi, umutsuzluk hissi, çaresizlik hissi ve değersizlik hissi olur. Baş, boyun, sırt ağrıları, mide, bağırsak şikâyetleri ve en önemlisi ölüm isteği gibi şikâyetlerle bize başvurur hastalar.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Tedavi edilmeyen depresyon bireye zarar verir. Alkol veya madde kullanmaya eğilimi arttırabilir ya da aile, sosyal ve iş hayatını olumsuz etkiler hatta intihara kadar sebebiyet verir. Zaten intiharın en çok sebebi tedavi edilmemiş ya da eksik tedavi edilmiş depresyondur. Hekim hastanın durumuna göre ya ilaç tedavisi ya psikoterapi bazen de ikisini bir arada uygular.

KULLANILAN İLAÇLAR BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Psikiyatri hekimlerinin kontrolünde verilen hiçbir ilaç bağımlılık yapmaz. Ancak gelişi güzel ilaç almamak lazım, maalesef kontrolsüz ve bilinçsiz antidepresan ilacı alanlar var, bu hastaların mutlaka bir uzman kontrolünde alması gerekir.

DEPRESYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

Genetiksel yatkınlık, hayatla ilgili olumsuzluklar, aile içi sorunlar, mevsim değişiklikleri, bazı hastalıklar(Kanser, Epilepsi vb.) gibi kronik hastalıklar, alkol, menopoz, doğum süreci ve büyük acılara neden olan kayıplar(Maddi kayıp ya da ölümler).

 DEPRESYON

Depresyon birçok farklı türde kendisini gösterebildiği gibi en çok rastlanan türleri iki ana kategoride toplanır; klinik depresyon (majör depresif bozukluk olarak da adlandırılır) ve distimik bozukluk. Depresyon şiddet derecesine göre hafif, orta şiddetli ve ağır depresyon olarak kategorize edilir. Yaşanılan depresyon türünün doğru tespit edilmesi tedavi sürecinin doğru sürdürülebilmesi için büyük önem taşır.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’da seçim startı verildi
Şanlıurfa’da seçim startı verildi
Suriyeli Kürt öğrencilerin
Suriyeli Kürt öğrencilerin "terörsüz vatan" özlemi