Terzilik can çekişiyor
  • Reklam

Terzilik can çekişiyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler 25 yıldır terzi esnafı olan Ahmet Kaçmaz ile röportaj yaptı.

28 Haziran 2018 - 17:24 - Güncelleme: 01 Temmuz 2018 - 13:23

Kaçmaz, bizim Suriyeliler kadar kıymetimiz yok. Suriyeliler bizden daha keyf ediyor. Adamın doktoru bedava bilmem neyi bedava biz esnafız burada ne doktora gide biliyoruz. Doktora gitsem para vermem lazım.

Ben banka kredisi çekmişim veremiyorum çalışıyoruz ama günlük olarak yevmiyemizi dahi çıkaramıyoruz.

Mesleğimizde hazır giyim çok ve esnaf hazır giyime yöneldi. Ççok pahalı diye millet diktirmeye getiriyorlar.Şimdi hazır giyim çok ucuz oldu. Adam niye getirsin uğraşsın birde esnafın çoğunda iş yok tek terzi de değil bütün esnaf ölmüş durumda.

10 yıl evvel iyi para kazanıyorduk mesela birikimim oluyordu ben o zaman kendime ev aldım dükkan aldım araba aldım terzilikle aldım.

Biz şimdi Suriye gibi olmuşuz.  Suriyeliler tembel olur iş yapmadılar. ülke battı şimdi Türkiye böyle olmuş şimdi Türkiye’de batmış kimse çalışmak istemiyor.

 

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ

Ahmet Kaçmaz,1993 yılından belli Terzilik yapıyorum. Bundan 15 yıl önce işçi oluyordu son 5,6 yıldır işler tam bitmiş yani eleman yok işçi çalışmıyor . Mesele bağ kuru yatıramıyoruz. Mesele doktora gidemiyoruz. Çocuklarımla doktora gidemiyorum bağkurumu yatıramadığımdan dolayı Suriyeliler kadar değerimiz yok. Elektrik faturası yatıramıyoruz. DEDAŞ’tan da çok şikayetçiyiz mesela ben          DEDAŞ’a 360 TL yatırmışım bir sonraki ay bana 500 TL daha gelmiş kesme bağlama parası birde 2 katı daha gelmiş bu nasıl bir iştir ben anlayamadım gittim. Uğraştım ama boş bir şey çıkmadı yetkilide yok delil de almıyorsun hepsi boş eleman sıkıntısı var eleman da yok zaten işte yok iş olsa da eleman yok her esnaf tek başına kalmış kimse yok

BUNDAN BİR 10 YIL EVVEL İŞLER NASILDI

10 yıl evvel çok iyi idi mesela ben kedim den diyeyim ev aldım dükkan aldım 10 yıl sonra cebimizdekini yemeye başladık olan paramızı yedik. Şimdi ben evimi satıp yer alacam ben banka kredisi çekmişim veremiyorum rezil olmuşuz anlayacağın yevmiyemiz çıkmıyor. Mesela saat 5’ e geliyor çok zaman  10Tl siftah etmişim. Bırak onu 10 lira sigara parası değil yemek paramızı çıkartamıyoruz durum kötü yani dükkanımız büyük olduğu halde bile geçinemiyoruz.

NELER DEĞİŞTİ 10 YIL İÇERİSİNDE MESLEKTE

Mesleğimizde hazır giyim çok ve esnaf hazır giyim çok pahalı diye millet diktirmeye getiriyorlardı şimdi hazır giyim çok ucuz oldu. Adam niye getirsin uğraşsın birde esnafın çoğunda iş yok tek terzi de değil bütün esnaf ölmüş yani hangi dükkana gitsen 1 kişi var ne yardımcılar var ne kalfa var yani esnafın %90 borcunu veremiyor maliyeyi ödeyemiyor mesela ben bağkur yatıramıyorum. Benim 1993 de kaydım var emekli olacağım benim paramı kabul etmiyorlar emekli etmiyorlar geriye dönük olmuyor yasak vb. kaçkere baş vurdum kabul etmiyorlar öyle duruyor doktora gidemiyoruz doktora gittiğimizde para veriyoruz yoksa başka türlü yok .

NE GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI İŞLERİNİZ KÖTÜ

Zaten genelde esnafın işi kötü genelde zaten bizim mesleğimiz tam bitiyor zaten artık elemanda yetişmiyor meslekte bitti artık çok zor yani artık iyi olmaz bizimki bir sanattır bu dükkanı kapattı mı ?  bu iş biter artık bizden sonra eleman yetişmiyor. Gençlerin ilgisi yok abe okul artık 8 yıl oldu ya çırakta yok ban sabah geliyorum dükkanı temizliyorum süpüyorum olmuyor. Gelip yardım eden yok  afedersin lavaboya gideceğim  burada duracak kimse yok nereye kadar böyle iş olsa da çırak yetişmiyor  bir kişi olmuyor yani çoğu da yok böyle düzgün bir eleman tutasın düzgün elemanda yok işte bir kere zor yani.

ESNAFA BANKA KREDİ VERMİYOR MU?

İşte yok he çırak olsa çırağa verecek para yok o yüzden durum çok kötü ha son 10 yılda durum haddinden fazla kötü olmuş yani mesela ben daha önceden banka banka nedir hiç bilmezdim yani ben 2 seferdir bankadan kredi çekiyorum. Bu sefer faturamı ödeyemiyorum gerçekten ha bu sefer bankadan kredi çektim bu sefer bankanın kini ödeyemiyorum hiç yoktan 25 yıllık esnafım işlerim bir açılmadı o kadar sağlam ama sağlamlık nereye kadar veremedin mi ?  üç kağıtçı olursan esnaf odur ha gevşemiş.

10 YIL EVVEL GÜNLÜK ORTALAMA NE KADAR KAZANIYORDUNUZ

10 yıl evvel iyi para kazanıyorduk mesela birikimim oluyordu ben o zaman kendime ev aldım dükkan aldım araba aldım terzilikle aldım. Evet babamdan kalan bir şey yok ben kendim çalıştım kendime ev aldım dükkanı aldım araba aldım bu ak parti iktidara geldi şimdiye kadar 1 Tl biriktirmemişim. Esnaf bitti geri gitti esnaflık bitti

BU SORUNLARI HERHANGİ BİR YETKİLİYE BİLDİRDİNİZMİ ŞİMDİYE KADAR

Yetkilimi var kime bildirecek sin derneğe gitsek aidat ver bilmem ne başka derneğin zaten kendi işi yok boş dava yetkili kimdir şimdi nere gitsen yetkili bulamasın şimdi ben faturamı yatırmışım. Bu 5 bin nereden gelmiş adam diyor. Git ora git ora git adamı gönderiyorlar. Ona bir şey anlaşımlı üç bine beş bine boşuna gitmeyeceğim. Vermesem haciz gelecek komşuma haciz gelmiş adam mecbur üç bin lira para verdi buranın hepsi öyle bizim Suriyelilerden kıymetimiz yok ha Suriyeliler bizden daha keyf ediyor. Adamın doktoru bedava bilmem neyi bedava biz esnafız burada ne doktora gide biliyoruz. Ne biliyoruz doktora gitsem para vermem lazım adam dışarıdan gelmiş rahat keyfine baki bize gelince bir şey yok bugüne kadar hiçbir hükümet esnafa deyer vermemiş. Yani diyor  yürü git kredi al mesela ora gittim. Yüz tane iş çıkarttı oradan girdi dolar, euro  boş dava ben sağlamam sicilimde sağlam ama hiçbir şey almadım yani esnafın çoğu baş vuruyor ama alamıyor.

BU SORUNLARLA İLGİLİ YETKİLİLERDEN NE TALEBİNİZ VAR

Benim yetkililere güvenim kalmamış kime güveneceksin bu saten sonra iyisi olsa esnafı gezi bizim yanımıza niye gelmiyor. Yetkililerde iş yok yetkililer kulak asmıyor ki direk zenginlere fakir adam senin gibi kime anlatacaksın boş ver

ÇÖZÜM OLARAK SİZCE NELER YAPILA BİLİR

Biz şimdi Suriye gibi olmuşuz.  Suriyeliler tembel olur iş yapmadılar. ülke battı şimdi Türkiye böyle olmuş şimdi Türkiye’de batmış kimse çalışmak istemiyor. iş olarak çalışmak istemi adama diyorum. mesela iş olsun öğretim yok çalışan yok eden yok herkes yiyor. Nereye kadar genelde iş yok.  Bir iki sene sonra yumurta bile alamayız herkes diyor. Ben oturum para alım ben oturum kazanım kimse çalışmak istemiyor. Öğretim yapmak isteyene devlet para vermiyor. Zaten para veri zengin yiyor. Kayboluyor. Ortadan gidiyor. Benim senin gibi adam alamaz havancılıkta bitmiş işte bitmiş ben düzeleceğini zannetmiyorum. Yani ekonomi tam çökmüş. yani belli herkes rezil olmuş benim evim kira değil dükkan kira değil ben yine yetiştiremiyorum.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmam Hatipliler yarıştı
İmam Hatipliler yarıştı
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır