Trafik kazası geçirenler yasal haklarını bilmeli

Trafik kazası geçirenler yasal haklarını bilmeli

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Kaza Danışmanı Halil Günbeği ile röportaj yaptı.

08 Mayıs 2017 - 18:35 - Güncelleme: 08 Mayıs 2017 - 22:20

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

 

Beyoğlu kaza danışmanlığın sahibiyim. 2003 yılından bu yana trafik kazası geçirenlerin iş kazalarının hizmetini veriyoruz.

 

Kaza nedeniyle nereye başvurulmalı ?

Kaza geçiren kişilerin  kaza danışmanlığı gibi bir sürü firmalar var. Ayrıca avukatlar da bu işi yapıyor. Adli evrakları, hastane evrakları,  kazayla ilgili evraklar toplandıktan sonra gidip onlara başvurması lazım. Başvurunca da sözleşme verilen vekâletin Ve imzalamış olduğu evrakların bir örneğinin bir fotokopilerini alması lazım ki orada yanlış bir duruma düşmemesi lazım. Bu durumda sigorta şirketi de başvurabilir. Aynı zaman da bize de başvurabilir.

 

Başvuru şartları nelerdir.?

 

Kaza geçirenlerin bize başvuranlardan herhangi bir ücret almıyoruz. Dosya sonuçlanıncaya kadar parasını aldıktan sonra aramızda ki sözleşme hizmet bedelinin ücreti alınıyor. Ücret aldıktan sonra da müşteri fark parasını aldıktan sonra da faturasını kesiyoruz. Müşteriden her hangi bir ücret talep etmeden KDV’sini her şeyini devlete yatırıyoruz. Anlaştığımız yüzde oranının üzerinde hakkımızı alıyoruz.

 

Ne tür kazalarda siz imkân sağlıyorsunuz?

 

Kaza geçirenlerin ya kazadan dolayı ölmesi lazım para alabilmesi için ya da ameliyat geçirmesi lazım. Bu konumda maddi ya da manevi hasarı sigorta şirketi öder. Tek taraflı trafik kazası da olabilir, iki araç çarpışması da olur, motor, bisiklet de olur, araba vurmuş kaçmış da olabilir, iş kazası da olabilir, elektrik kazası da olabilir yeter ki trafik kazası ve iş kazalarında bedeni bir hasar ya da ölüm sonucu tabi burada haklı olması lazım yüzde 100 suçlu ise para alamaz.

 

Kaza danışmanı ile anlaşmak isteyen nelere dikkat etmesi gerekir?

 

Sözleşmeye ve verilen vekâlete dikkat etmesi gerekir. Vekâletin içeriğini okuması lazım vekâletin içeriğin de para çekme yetkisi müşteride olması lazım. Sözleşmede de bazı maddelerin dosya sonuçlanmayınca çoğu o sözleşmeyi icraya koyuyor. O sözleşmede de para gelmedi her hangi bir hak kazanmadığı takdir de verilecek bir para talep edilmemesi lazım. Sözleşmeden sonra ki her hangi bir danışma şirketlerine para vermemesi lazım. Dosya sonuçlanınca anlaştığı yüzdenin üzerinde alması lazım.

 

Sizce urfa’mız da trafik kazaları oranı nedir?

 

Bana göre yüzde 30’ların üzerindedir.

 

Trafik kazalarını azaltmak için sizce ne gibi çözüm bulunabilir?

 

Urfa’nın maddi olarak durumu çok iyi olunca bunun yüzde 80’i de çiftçilik ile ilgilidir. Çiftçinin de 3 ayda bir… Para giriyor. Desteklemedir, fabrikadır bunlardan dolayı da bankaların kredileri çok düşük olunca ehliyetli, ehliyetsiz olanların hepsi gidip bankadan kredi çekiyor nasıl olsa sezonda vereceğim hayatın da arabada kullanmamıştır aracı alıp hemen biniyor buda kazalara meydan veriyor. Çünkü bunun hayat tecrübesinin araç kullanmasının birçok şeyleri eksiktir.

 

Ehliyetsiz trafiğe çıkanlar hakkında ne söyleyeceksiniz?

 

                Cezanın en yüksek katının verilmesi lazım Çünkü bu tamamı ile ehliyetsiz olunca bir katil nasıl bir cinayet işliyorsa o cinayetin daha fazlasının verilmesi lazım. Çünkü bir insan bir cinayet işleyince bir adam öldürür, ama trafik kazasında 5 kişi de öldürebiliyor, 10 kişi de öldürebiliyor, 50 kişi de öldürebiliyor bu tamamı ile en ağır bir suçtur. Ve bunun cezalandırılması lazımdır.

 

Beyoğlu kaza danışmanlığı olarak neler söyleyeceksiniz?

 

Biz tamamıyla trafik kazası geçirenlerin bu yasaları, bu yollarlı bilmeyenlere yardımcı olmaktayız. Onlardan her hangi bir ücret talep etmiyoruz. Hem aynı zamanda insanları bilgilendiriyoruz. Sigorta şirketlerinde olan paralarını, yasal haklarını alabilsinler. Aynı zaman da reklâm olarak broşürleri dağıtıyoruz. Trafik kazası geçirenler para alabilir. Halkta bundan bilgilensin geçmişte olan son 10 yıldan bu yana yasal haklarını talep etmeyenler talep etsin. Amaç burada gelip bizden talep etmeleri değildir bilgilendirmektir. Avukatlara gider, sigorta şirketlerine başvurur veya kendisi gelip bu işleri yapabilir. Gelip bize başvuru yapıp ta evrakları toplayabilir. Toplayınca da zaten para geldiği zaman banka hesabına giriyor. Bankadan parayı çektikten sonra aramızda ki anlaşmaya göre bize para veriyor. Bu konuda tamamıyla halkın bilgilendirilmesi lazım bu yasal bir iştir. Mağdur olan insanların doğal olarak yasal hakkıdır. Bu tamamıyla devlet kontrolündedir. Başvurulmadığı zaman sigorta şirketi bunu ödemez ama başvurulduğu zaman sigorta şirketi bunu ister istemez ödeyecektir. Gerek başvuru ile gerek mahkeme yolu ile ödemek zorundadır.

 

Sahte danışmanları için neler yapılmalı ?

 Sahte danışmanların bu konuda çok avukatlar da öz geçmişi yoktur. Daha yeni avukat olmuştur ya da yeni sigorta şirketlerinin çoğu gidip kart bastırıyor. Elinde bir çanta bir araba trafik kazası geçirenlerin yanına gidiyorlar ben şu firmayım, şu danışmanım, şu avukatım bu konulara inanmamak lazım. Köklü bir firma yaklaşık ben 14 yıldır Beyoğlu kaza danışmanlığı olarak Türkiye genelinde bu işi yapıyorum. Bunun yanında çalışan elemanların ayrılıp ta elinde bir çanta ile müşterilerin yanına gidiyor ben bu işi yapıyorum kaza danışmanlığı yapıyorum diye hem müşterilerden para alıyorlar aynı zamanda da onların Parasını aldıktan sonra da ortadan kayboluyorlar. Bu trafik kazası geçiren kişilerin bir daha tekrar mağdur olmamak şartı ile dosya evrakları toplarken o firmaları araştırması lazım araştırınca da ikince kez mağdur olmaması lazımdır. Çünkü ciddi manada para çıkıyor 100 – 200 – 300 bin lira ciddi manada para çıkıyor. Bu insanlar da bir daha bu parayı bulamazlar. O konulardan parayı verirken iyice araştırılması lazım araştırınca da 3 liranın 5 liranın hesabını yapmaması lazımdır. Çünkü ciddi manada para kaybolacağına 100 lira fayda olsun ama sağlam yere vermesi lazım. Bu konuda gayet dikkat etmesi lazım verince de bu onu üzerinde iyice araştırması lazım her kartvizit veren danışmanlıklara inanmamak lazımdır. Benim diyeceklerim bunlardır. İkinci kez mağdur olmayın. Bizim Türkiye genelinde 80 il ve ilçelerde faaliyetimiz mevcuttur. 14 yıldan beri bu sektöre hizmet veriyoruz. Mağdur olan ve mağdur kesim insanlara her zaman yardımcı olmuşuz. Hiçbir zaman da kesinlikle para talep etmemişiz. Eğer o mağdur parasını almamışsa da her hangi bir hak talep etmemişiz. Bu konuda dikkatli olun ikinci kez mağdur olmayın. Trafik kazası geçirenlerin Allah yardımcısı olsun. Araç sürücülerinin dikkatli olması lazım kazalara meydan vermemek lazımdır.

 

                Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 

                Ben teşekkür ederim bize bu imkanı ve fırsatı verdiğiniz için.

 

Sigorta tazminatında Vatandaşın dikkat etmesi gereken önemli hususlar ;

Yasadaki boşluk nedeniyle bu işi ‘hasar takip merkezi’ gibi isimler altında şirket kurup yapanlar olduğu gibi; içlerinde, şirket kurmadan ellerinde çantayla kazadan kazaya koşanlar da var. Ellerinde hazırlanmış bir vekaletname, kazada ölenlerin yakınlarına ya da sakat kalanların bizzat kendisine, ‘tazminat hakkınız var, biz takip ederiz, sigorta şirketi size ödeme yapmaz’ deyip, vekaletname imzalatıyorlar. Bu öyle bir vekalet ki, bankadan para çekme işlemine kadar tazminat ile ilgili tüm hakkı ve yetkiyi üstlerine alıp, iş takibine başlıyorlar. Dava sonunda mahkeme belli bir tazminata hükmediyor; sigorta şirketi, vekalet nedeniyle parayı hak sahibi yerine aracıya ödemek zorunda kalıyor.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı