Turistlerin ilk uğrak yeri Balıklı göl
  • Reklam

Turistlerin ilk uğrak yeri Balıklı göl

Hz. İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı mekân¬ları içersine alması nedeniyle Balıklı göl ve çevresi, Hz.İbrahim'den bu yana yüzyıllardır kutsal mekânlar olarak ziyaret edilmektedir.Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilk uğrak yeri Balıklı göl oluyor.

02 Ocak 2019 - 15:03

Peygamberlerin Atası (Cedd'ül Enbiya) olan Hz. İbrahim; Müslümanların yanında, Yahudi ve Hıristiyan topluluklarınca da tanınmaktadır. Durum böyle olunca, çeşitli milletler tarafından bir­çok kez el değiştiren Şanlıurfa'nın bu köşesi, her üç dine mensup toplumlar tarafından kutsal kabul edilmiş, büyük dini yapılar, sosyal yapılar ve kral­lık sarayları buraya inşa edilmiştir.

Şanlıurfa’ya gelen turistlere Duru TV mikrofonlarına Şanlıurfa ile ilgili görüşlerini belittiler. İstanbul’dan gelen İbrahim Enes Küllü ve Yahya Geyik  Şanlıurfa’ya geliş nedenleri ile ilgili şunları söylediler.

İbrahim Enes Küllü, İstanbul’dan geliyorum. Ailece ziyaret etmeye geldik. Şanlıurfa’ya ilk defa geliyorum. Şanlıurfa’da mükemmel bir atmosfer var. Bugün geldik..çok güzel manevi atmosfer var. Özellikle bu bölgede kale tarafında İbrahim. A.S. makamında oralarda mükemmel bir atmosfer var.buraya gelirken bile yolda otobüste bir teyzemiz evine davet etti.kalacak yeriniz yoksa dedi. Mükemmel bir misafirlik var Şanlıurfa’da öğen meşhur çiğer kebabı yedik. 1 saattir bu bölgelere geldik.

Göbekli tepeye kısmet olursa gideceğiz. ufada gezmemiz gereken yerler var. nasip olursa gitmeyi düşünüyoruz.2018 yılı karışık bir yıl oldu. İyisi ile  kötüsü ile geçirdik. Yani değişiklik bir atmosfer oldu. Güzeldi. 2019 yılında şöyle bir beklentimiz var. bizim istediğimiz şey. Ülkemiz içindir. Her şeyi talep ederiz. İnşallah olur. Talebimiz vatanımızın milletimizin iyi yere gelmesidir.

Yahya Geyik ise kzm Harana öğretmen olarak atandı. O nedenle Şanlıurfa’ya geldi.Şanlıurfa mukemmel peygamberler şehri. Gerçekten gezilmesi e görülmesi gereken yerler daha önceleri de 4-5 sefer gelmiştim. Kızımın atanması ve ben asker emeklisiyim.2018 yılı iyi geçti. Allah yüce rabbim gelir yüzlü  tatlı dilli 2019 yılının daha güzel geçmesi ,şehitlerimizin olmayacağı güzel bir sene olmasını diliyorum.

İnan merkezi Şanlurfa; Musevi, Hıristiyan ve İslâm dinleri peygamlerle­rinin atası olan Hz. İbrahim (A.S.) Şanlıurfa'da doğmuş, Nemrut ve Halkının taptığı putlarla mü­câdele ettiği için burada ateşe atılmıştır. Lut Peygamber, amcası Hz. İbrahim'in ateşe atılmasını görmüş ve daha sonra Şanlıurfa'dan Sodom'a doğru yola çıkmıştır. İbrahim Peygamber'in torunu ve İsrailoğullarının atası Yakub Peygamber Harran'da evlenmiş, Eyyub Peygamber Şanlıurfa'da hastalık çekmiş ve Şanlıurfa'da vefat etmiştir. Hz. Eyyub'u arayan Elyasa' Peygamber O'nun yaşadığı Eyyub Nebi Köyü'ne kadar gelmiş, ancak kendisini göre­meden orada vefat etmiştir. Şuayb Peygamber, Harran'a 37 km. mesafedeki Şuayb Şehri'nde ya­şamış, Musa Peygamber, Şuayb Şehri yakınındaki Soğmatar'da Şuayb Peygamberle buluşmuştur. Bu nedenle Urfa'nın bir adı da "Peygamberler Şehri"dir. İsa Peygamber, Şanlıurfa'yı kutsadığına dair bir mektubunu ve yüzünü sildiği mendile çı­kan mûcizevi portresini Şanlıurfa Kralı Abgar Ukkama'ya göndermiş, Hıristiyanlık devlet dini olarak dünyada ilk defa bu dönemde Şanlıurfa'da kabul görmüştür.Bütün bunlardan, Şanlıurfa'nın dinler tarihi ve inanç turizmi yönünden Mekke ve Kudüs'ten sonra dünyanın önemli inanç merkezlerinden biri olduğu anlaşılmaktadır.

 

 

2019/01/2019-01-02-15-05-21.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek