Türkiye’de ilk defa beton yol uygulamasını başlattık
  • Reklam

Türkiye'de ilk defa beton yol uygulamasını başlattık

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Şanlıurfa’da beton yol ve belediyenin yaptığı enerji yatırımları Şanlıurfa Gazetesine açıkladı.

09 Kasım 2018 - 07:24

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi , Kamil Bey ben ziyaretimi kabulden dolayı teşekkür ediyorum, çok önemli iki konuya değinildi özellikle beton yol, kaynakların sağlam, uzun ömürlü, insanımıza faydalı bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Şanlıurfa’nın yol sorunu Cumhuriyet tarihi boyunca bitmemiş ve bitmeyecek gibi görünüyor çünkü yapılmış olan yol bir yıl sonra bilemediniz iki yıl sonra bozuluyor. Demek ki sorun yol sisteminde, yol niteliğinde, yol kalitesinde biz de bunu incelemeye aldık, Avrupa’da uygulanılan, Kanada’da uygulanılan, Amerika’da uygulanılan, Japonya’da uygulanılan beton yolu inceledik. Ekiplerimizi gönderdik, Türkiye’ye de ilk beton yol uygulamasını getiren kurumda biziz, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilk etapta tabi 13 ilçenin hepsine uygulamak doğru değil! İlk yıl Siverek’te uyguladık bir pilot olarak, 2. Yıl yine Siverek’te uyguladık denemelerini yaptık, testlerini yaptık, ömürlerini ölçtük. Birinci testte, ömrü 25 yıl beton yol gidiyor, ikincisin de, 25 yıldan sonra bir aşınma gidiyor eğer siz üzerine 5 cm. lik bir aşınma daha atarsanız 25 yıl daha ömrünü uzatıyorsunuz ve toplam da 50 yıl ediyor. Maliyet analizlerini yaptık, sati kaplama dediğimiz asfaltın birinci katı metresi 13 lira, ikinci katı attığınızda metresi 20 lira bunun da metresi hasırlı bir şekilde 20 lira. Birinci katı yaptığınızda 1 yıl sonra bozuluyor, ikinci katı atarsanız asfalt biz de 3 yıl sonra bozuluyor, ikinci kat ile birinci katı topladığınız da beton yolun bedeline denk geliyor ve ömrü 3 yıl! Beton yol da 25 yıl, 25 yıl boyunca hiç karışmıyorsunuz. Biz de dedik ki, bizim yol sorununu bitirmemiz lazım, 21.yy’da da herkes yol, su derse olmaz. Sonrasında, 3. Yıl Viranşehir’i kattık, bu yıl da hepsini kattık, Akçakale’yi yaptık, şuan Harran yapılıyor, kalan ilçelerimiz de Haliliye ve Birecik’tir. Bir de beton öyle bir şey ki sezonu yok, sürekli çalışıp gidebiliyorsun, sağlam bir şekilde hasır atılıyor, havaalanı pisti nasıl yapılıyorsa bu yolda havaalanı pisti gibi yapılıyor. Ömürlü mü? Ömürlü, aynı maliyette mi? Aynı maliyette ve biz de dedik ki muhakkak bu sisteme geçmemiz lazım, bir karar aldık ve geçtik. Bir de milli ürün, çimentoyu siz ülke olarak üretiyorsunuz, kum sizde fakat asfaltın tüm malzemeleri ithal, bu anlamda güzel bir adım atıldı. Artık sağlam yollar, ömürlü yollar, yolu yapılan ’25 yıl belediye yol için gelmeyecek’ diye düşünecek, ne kadar güzel bir şey.

Urfa’da bakıyorsun güneş tarlaları ilçelerimiz de oluşmaya başladı.

Biz enerjiye nasıl bakıyoruz, en önemlisi enerjiye milli ekonomi olarak bakıyoruz, enerjiye dönüşebilecek her noktayı değerlendirmemiz lazım bunlar, 1; Güneş, Allah’ın vergisi, şehir olarak zenginiz ve dedik ki ekonomiye katkımız olsun diye güneş enerji sistemleri olarak şuan 60 – 62. Nin ruhsatını veriyoruz, 4 tane de biz yaptık, kaynak buldukça biz de yapmaya devam ediyoruz. Neden? Çünkü, biz suyu vermek için jeneratör çalıştırıyoruz, pompaları çalıştırıyoruz, içme suyu arıtma tesislerini çalıştırıyoruz, burada bizim enerji vermemiz lazım su maliyetini düşürebilmemiz için. Diğerleri de zaten devlete satış gerçekleştiriyor, Urfa’da bakıyorsun güneş tarlaları ilçelerimiz de oluşmaya başladı. 5. Sınıf ve üst sınıflara veriyoruz, tarım arazisi olan alanlara kesinlikle müsaade etmiyoruz. Bir de 13 içeye katı atık aktarma istasyonları yaptık, 13 ilçenin katı atık dediğimiz çöpünü getirip merkez de ayrıştırıyoruz, biyolojik atığından enerji elde ediyoruz, şuan 6 megawatt elde ediliyor, 8 megawaltt’lık bir kapasitesi var şimdi diğerlerini de buna ilave ediyoruz ve 8 megawaltt’lık bir enerji üretiyoruz, bu katı atık tesislerimizde. Sıvı atıkta da biyolojik enerji var, sıvı atık dediğimiz, kullanmış olduğumuz suyu, kanalizasyona giden sudan bahsediyoruz, o suyu Bozova’da, Siverek’te, Akçakale’de, Ceylanpınar’da, Hilvan’da, Merkez’de atık su arıtma tesislerimizi bitirdik. Atık su arıtma tesislerimizde enerji üretiliyor, biyolojik atığı alınıp enerjiye dönüştürülüyor, içinde ki çökelen madde gübreye dönüştürülüyor ve tertemiz su tarıma yolculuk yapıyor. Nereden bakarsanız, çevreci, milli, her şekliyle ekonomiye büyük katkısı var, suyu kullandınız içinde ki enerjiyi alıp biyolojik enerji yaptınız, içinde ki ham maddeyi alıp gübre yaptınız, diğer tortuları, diğer mineralleri içeren atığı alıp gübre yaptınız. Bu önemli bir bakış açısıdır, bu bakış açısıyla şuan birçok ilçemizde, 3 merkez ilçe Siverek, Hilvan, Bozova, Akçakale, Ceylanpınar diğer 2 – 3 ilçemiz kaldı, onları da bitiriyoruz. Ülkeyi seven adamın bunu yapması lazım, milli ekonomiyi önemseyen bir kadro lazım, tasarrufu önemseyen bir kadronun bunu yapması lazım ve zenginlikte burada kaynaklanacak, ülkemiz böyle zengin olacak. Bunu başardık, şimdi enerjiyle ilgili neferlerimizden bir tanesi de şu, yeni hedef olarak, biz bir tarım şehriyiz, tarımda en fazla yetiştirdiğimiz ürün pamuktur. Pamuğun sapı kalori olarak en fazla kaloriye sahip bir tıbbi atıktır, bizim bu atığı enerjiye dönüştürmemiz lazım.  Pamuk çöpünden yakmak veya buharlamak suretiyle enerji elde etmemiz lazım, biz bunu da Şanlıurfa’ya getireceğiz ve çiftçimiz için problem olan tüm pamuğun çöpünü sapını biz bu tesislerde enerjiye dönüştürmeyi de planlıyoruz. Bu yeni bir kalkınma projesi çalışmaları yapılıyor, bu da ülkemizin şehrimizin milli ekonomisine çok önemli bir katkı da bulunacak.dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN vefat etti
Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN vefat etti
Sağlıkta atama rüzgarı
Sağlıkta atama rüzgarı