Türkiye’de nadir yapılan ameliyat Şanlıurfa’da yapıldı

Türkiye'de nadir yapılan ameliyat Şanlıurfa'da yapıldı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesinde Türkiye’de nadir yapılabilen bir operasyon gerçekleşti.

19 Mayıs 2017 - 15:33 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 18:14

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlker İNCEBIYIK tarafından Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisinde ağrısız, izsiz olarak laser yöntemi ile tedavi yapılmaya başlandı.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlker İNCEBIYIK Gözyaşı kanalı tıkanıklığının Multi DiodLaser DSR ameliyatı ile 10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilebileceği söyledi.

GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞI NEDİR? HASTA KENDİSİNDE BÖYLE BİR RAHATSIZLIK OLDUĞUNU NASIL ANLAR?

Kişinin ağladığı, soğan gibi bazı kimyasal maddeleri kokladığı veya bazı tahriş eden maddeler ile karşılaştığında gözlerinin sulandığını kaydeden Şanlıurfa eğitim ve Araştırma hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlker İNCEBIYIK bununla birlikte gözyaşı kanalı tıkandığında, alt kapaklar gevşeyip sarktığında ve hatta göz kuruluğunda irritasyona bağlı gözde sulanma olabileceğini ama 10 dk gibi kısa bir sürede tedavi edilebileceğini anlattı.

GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞI UYGULAMASI HANGİ YAŞLARLA SINIRLIDIR?
Uygulama 2 yaşından itibaren yapılabilir. Üst yaş sınırı yoktur. Ameliyat olması gereken hastalarda iyi bir muayene sonrasında MultidiodLaser DSR yapılabilir.Op. Dr. İlker İNCEBIYIK"Çocuklar doğuştan gözyaşı kanalı tıkalı olarak doğabilir. Gözde sulanma ve çapaklanma olur. Masajla geçmezse 9 ay-1 yaş civarı güvenli ve basit bir yöntem olan sondalama ile kanallar açılır. Geciktikçe kanalın tekrar tıkanma ihtimali artar. Sondalama yeterli olmazsa geçici olarak tüp takılır" dedi.

GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞIBAŞARI ORANI NEDİR
Multidiodlaser DSR tecrübeli bir cerrahta yüksek başarı oranına sahiptir. Uygun bir prosedürle yapıldığında yüzde 90 oranında bir başarıya ulaşılmaktadır.
Yetişkinlerdeki kanal tıkanıklığında açık veya kapalı dakriosistorinostomi (dsr) ameliyatı yapıldığını bilgisini veren Op. Dr. İlker İNCEBIYIK, açık dsr ameliyatında burun kenarında ciltten 1-1,5 santimetrelik bir kesi yapılıp, kemik pencerenin açıldığını dile getirdi. "Gözyaşı kesesi ile burun iç yüzeyini döşeyen mukoza ağızlaştırılır. Problemli vakalarda geçici olarak tüp yerleştirilir. Ameliyatın tıkanmadan açık kalma olasılığı yüzde 90 civarındadır" ifadesini kullandı.

Kapalı endoskopik dsr ameliyatında da lazerle veya burun iç tarafından kesi ile yapıldığına dikkat çeken İNCEBIYIK, 'MultiDiod Lazer DSR' ameliyatının etkili, kanamayı azaltan, izsiz bir yöntem olarak öne çıktığını vurguladı. Ameliyatta doku zedelenmesi MultiDiod lazerin özeliğinden dolayı az olur. İyileşme süresi çabuktur. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir" diye konuştu.

UYGULAMA KİMLERE HANGİ NEDENLERLE YAPILAMAZ?
Gözyaşı kanalının en ucunda kapaklarda bulunan punktum adını verdiğimiz giriş deliği yoksa bu işlem uygulanamaz. Öncelikle punktumların cerrahi olarak açılması gerekir. Gözyaşı kanalına gelmeden önce alt ve üstte birer adet kanalcık (kanalikül) vardır. Bu kanalcıklarda tıkalı ise Laser DSR yapılamaz. Bu iki durumda diğer DSR yöntemleri de zaten yapılamaz. Öncelikle punktum ya da tıkalı olan kanalcıkların açılması gerekir. Fakat bu iki durumda seyrek rastlanan hastalıklardır. Kısacası MultidiodLaser DSR Gözyaşı kanalı tıkalı olan hastaların çok büyük bir çoğunluğunda yapılabilir. Gereken tek şey uzman bir hekimin tüm bu konulara dikkat ederek, iyi bir muayene yaparak bu cerrahiye karar vermesidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cilt bakımının yaşı yoktur
Cilt bakımının yaşı yoktur
"Eyyüp Nebi" beldesinin çehresi değişiyor