Urfa’da Kızılay’a bağışlar yetersiz

Urfa’da Kızılay’a bağışlar yetersiz

Elçi , Şanlıurfa şubemize ayni ve nakli bağışlar çok az gelmektedir.Oysa Türkiye’nin birçok yerinde büyük bağışlar yapılmaktadır.

13 Eylül 2017 - 17:54

Şanlıurfa Kızılay Şube Başkanı Ahmet ELÇİ gazetemize yaptığı özel açıklamada Kızılay’ın Şanlıurfa’da yaptığı faaliyet ve çalışmaları aktardı.

Elçi; Kızılay Şanlıurfa şubemiz kendi imkânlarıyla bütçesini oluşturan.Sadece kira gelirlerimiz var. Bu kira gelirlerimizle şuanda ki mevcut ana binamızda ki dükkânlar, işyerleri ile Kızılay çay bahçesi ve bunun dışında olan 6 adet kirada olan dairelerin gelirleriyle bütçemiz oluşuyor.

Kızılay bin 760 adet gıda paketi dağıttı

Elçi; Bu elde ettiğimiz gelirlerle de genelde ramazan ayında vatandaşlarımıza 1000 ila 1500 arasında gıda paketi yardımı yapıyoruz. Bu yıl dağıttığımız gıda paketi genel merkezinde yardımıyla bin 510 adettir. Bunları muhtaç olan vatandaşlarımıza dağıtıyoruz ayrıca da 250 adet Şanlıurfa’da bulunan muhtaç Suriyeli vatandaşlarımıza vermek üzere 250 adet paket geldi. Bunlar da yine Suriyeli vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Kimlik bilgileri alınarak ve imza karşılığı verilmiştir.

Öğrencilere burs desteği verildi.

Elçi; Bunun haricin de biz Kızılay olarak da yine bütçemize göre yılda 44 ilköğretim çağındaki öğrencilere burs veriyoruz. Bu burslarımız da 250’si bir dönem 250’si bir dönem olmak üzere okul masraflarımıza katkı sağlasın diye her öğrenciye yıllık 500 lira yılda toplamda 22bin lira burs dağıtım programımız var. Yine genel merkezimizin yapmış olduğu programlarla her ilden bir öğrenci olmak üzere 23 Nisan’da bir öğrenciyi genel merkezin belirlemiş olduğu Ankara, İzmir veya başka bir ile götürüp orada diğer illerden gelen öğrencilerle kaynaşmalarını sağlıyoruz.

            Yeni Kızılaycıların yetişmesi için çaba sarf ediyoruz.

Elçi, Yeni Kızılaycıların yetişmesini sağlamaya çalışıyoruz yine gençlik kollarında çalışmalarımız var, gönüllü çalışanlarımız var bu gönüllü çalışanlarımızla bil hassa 15 Temmuz 2016 darbe girişimde vatandaşların meydanlara inmesiyle onların su ve bazı hafif gıda ihtiyaçlarını karşılamak üzere ekiplerimizle beraber meydanlara çıktık. Yine 15 ve 16 Temmuz’da 2017 yılında Rabia meydanında ki etkinliklere gönüllülerimizle beraber katıldık. Orada 1. gün gıda malzemeleri olmak üzere kek, meyve suyu gibi dağıtımlar yaptık, 2. gün ise sadece su dağıtımında bulunduk.

108 mahkuma giyim yardımında bulunduk.

Elçi; Bu arada Kızılay kan merkezimiz de 15 Temmuz etkinlikler çerçevesinde Türkiye’de İstanbul Zeynep kamil şubesinden sonra en çok kan toplayan 2. merkez oldu. Biz iki gün içinde 463 kişiden kan aldık ki bu her bir kan 4 ünite ediyor      ve toplamda 1900 üniteye yakın bir kan ediyor bu da bizim kan merkezi çalışmalarımız için büyük bir başarı olmuştur. Bunların haricinde de bizim diğer şubelerimizden gönderilen giyim malzemeleri vatandaşlar tarafından yapılan yardımlarla temiz kullanılmış 2. el malzemeler, giyim malzemesi bazen de sıfır olmak üzere bunları yıl boyunca muhtaç olan vatandaşlarımıza veya muhtaç olan Suriyeli vatandaşlarımıza giyim veya ayakkabı ihtiyacı varsa dağıtımlarını yapıyoruz. Ayrıca bu yıl içince kapalı cezaevinin talebi üzerine muhtaç olan 108 mahkûma biz t-short, gömlek, ayakkabı vb. malzemeleri kendilerine dağıtmış olduk.

            431 kişiye madalya verildi.

Elçi ;Bu yıl ki madalya sayısı oldukça fazlaydı Urfalılar gerçekten kan bağışı konusunda çok duyarlılık gösteriyor. 431 madalya alan şahıslar vardı. Bunun için de 60 tanesi altın madalyaydı, 80 adeti gümüş madalyaydı. Diğerleri de bronz madalya olmak üzere aldılar, ben Urfa’da olmadığım için madalya dağıtım gününde bulunamadım. Ancak arkadaşlardan bu bilgileri aldım. Bu sayı gittikçe artıyor.Biz eskiden küçük salonlarda toplantı yapardık madalya dağıtımı için şimdi meydanlarda bize yetmiyor. İnşallah Urfalıların bu ilgisi devam eder bizde madalya dağıtmaya devam ederiz.

 

2017’de 40 bin 200 ünite kan toplamayı hedefliyoruz.

 

Elçi ; Genelde gayet iyi biz her yıl hedefimiz mesela 2017 için 40 bin 200 ünite kan toplamak, şu ana kadar toplanan kan miktarı 28 bin 720 ki bu ilk 6 ay toplanan kan miktarıdır. Bu yılsonuna kadar bu 40 bin 200 üniteyi de geçerek hedefi aşacağımıza inanıyoruz. O konuda yine kan bağışçılarımıza gerçekten çok teşekkür ediyoruz.  

 

Yılda en az iki defa kan verilmeli

Elçi; Öncelikle kan bir sağlık işaretidir: Kan veren vatandaş aynı zamanda kan tahlilini de sağlamış oluyor . Yılda en az 2 defa kan verenin kanı tazelenir ve değişen kanla daha diri ve daha iyi bir bedene kavuşuyor. Burada da gerçekten kan bağışçılarına tekrar teşekkür ediyoruz, kan bağışı yapmayan insanları da kan bağışı yapmaları için davet ediyoruz.

Kanların Antep’e gitmeden Urfa ve çevresine dağıtmayı planlıyoruz.

Elçi ; Bölge Gaziantep olduğu için kan işleme merkezide bölgededir biz ancak acil durumlar da Burada vermek üzere kan bulunduruyoruz Kızılay kan merkezi şubemiz de ancak biz şuanda daha geniş bir laboratuar ve daha geniş bir kan merkezi arayışı içerisindeyiz. Eğer bunu temin edebilirsek bu konuda bakanlıkta söz vermiş durumda yeni bir kan merkezi yeri temin edip Urfa’da kan depolamayı ve anında bu kanların Antep’e gitmeden Urfa ve çevresine dağıtmayı planlıyoruz bu konuda çalışmalarımız var inşallah önümüzde ki yıl içerisinde eğer bunu başarabilirsek Urfa kan laboratuarı geldiği takdirde Antep’e gitme sorunu da ortadan kalkmış olacak. Kan merkezinin kurulması için bakanlığın izin vermesi gerekiyor öncelikle bir de geniş bir laboratuar için geniş bir yer gerekiyor ve eleman. Tabi bakanlık izin verdiği takdirde doktor sayımız artacak, çalışan laboratuarlarımız artacak, kan bağış temin elemanlarımız artacak geniş bir depo ve kanları saklamak için biliyorsunuz soğukta bekletilmesi gerekiyor onun için de bir alana ihtiyacımız var. Bakanlığa talepte bulunduk bu konuda çalışmalar yürütüyoruz bu daha çok bizim Kızılay genel merkezin yapacağı bir iştir ve Gazi Antep bölgenin yapacağı bir iştir biz şube olarak sadece bunların çalışmalarını takiple yetiniyoruz ve gerektiği zaman da kendilerine araç ve diğer yer temin edip yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Urfa’dan Kızılaya bağışçıların çıkması istiyoruz

İlçe; Kızılay Şanlıurfa şubemize ayni ve nakli bağışlar çok az gelmektedir.Oysa Türkiye’nin birçok yerinde büyük bağışlar yapılmakta ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ da gerek 2015’te düzenlemiş olduğu iftar programında gerekse 2017’de düzenlemiş olduğu iftar programında bu bağışçılara madalyaları bizzat kendi eliyle verdi. Biz Şanlıurfa’dan da böyle bağışçıların çıkmasını ve Urfalı hayırseverlerinde madalya almalarını bekliyoruz. Biz de gelecek bağışları da muhtaç sahibi insanlara en emin bir şekilde yetiştireceğimizden herkesin emin olmasını istiyoruz.dedi.

Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir. Kızılay'ın alameti, beyaz zemin üzerinde karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı "ay" dır. Yalnız Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur.
Kızılay alameti, Devletler Hukuku'nun ilgi hükümleri gereğince, savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir.
Kızılay, 1876 Osmanlı- Rus Savaşı'ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen süre içinde, Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler,hasta taşıma servisleri,donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik'in dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, Türk olsun düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş; I Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul'da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını, barınağı ve beslenmelerini sağlamış, uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış; hemşirelik eğitimi, ilkyardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış, korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuştur.

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın,ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.
Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti